Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska od dawna stara się tworzyć możliwości dla młodych ludzi. To szansa, z której skorzystało już wiele osób, ale wiedza o niektórych programach, które na to pozwalają, wciąż jest dość niewielka. A można choćby - dzięki unijnym pieniądzom - odbyć podróż po wielu krajach za darmo.

Ala, Basia i Aldona przez kilka tygodni zwiedzały Europę, a za przejazdy pociągami płaciła Unia Europejska - w ramach programu DiscoverEU. Młodzi Europejczycy, którzy dopiero co skończyli 18 lat, mogą za darmo jeździć po całej Unii przez miesiąc. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja programu. Do rozdania jest ponad 36 tysięcy biletów, a starać się o nie mogą osoby urodzone w 2005 roku. - Musisz wejść na stronę, zalogować się i rozwiązać quiz z zamkniętymi pytaniami i jednym otwartym na końcu, który jest bardziej dotyczący statystyk, których raczej nie jesteś w stanie sprawdzić - mówi Barbara Uflewska, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Według badania przeprowadzonego przez Eurostat z okazji Europejskiego Roku Młodzieży - o tej inicjatywie wie zaledwie 5 procent młodych Polek i Polaków. Europejska średnia to 12 procent.

Najbardziej znanym unijnym programem jest uczelniany Erasmus+, na który licznie wyjeżdżają polscy studenci. Erasmus to nie tylko szansa na zamieszkanie w innym unijnym kraju i studia na nowej uczelni. Przez 5 lub 10 miesięcy młodzi ludzie poznają rówieśników z całego świata, uczą się języków, poznają nowe kultury, odkrywają nowe pasje. Wyjeżdżający co roku mogą liczyć na stypendia, które pokrywają część, a czasem nawet całość wydatków.

Wysokość stypendiów zależy od tego, jak drogie jest życie w danym kraju.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele możliwości

Erasmus+ nie jest przeznaczony już tylko dla studentów. Korzystać z niego mogą też licealiści, przedsiębiorcy czy słuchacze na uniwersytetach trzeciego wieku. - Można pojechać na wymianę krótkoterminową, która jest International Exchange, czyli jest to po prostu wymiana. Można pojechać na training course - wylicza Aldona Greinert, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

Unia promuje wśród młodych ideę wolontariatu. Dla tych, którzy chcą zaangażować się w sprawę, którą uważają za ważną, też powstał specjalny program - Solidarity Corps. - To jest też wolontariat krótkoterminowy. Długoterminowy to jest od trzech miesięcy wzwyż, ale krótkoterminowy może być już na dwa tygodnie - mówi Aldona.

Nasze rozmówczynie przyznają, że choć wiedza o unijnych programach nie jest wśród młodych ludzi powszechna, to jednak z roku na rok chętnych do zagranicznych wyjazdów przybywa.

Informacje o wszystkich unijnych programach skierowanych do młodych można znaleźć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EU AUDIOVISUAL SERVICE

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS