Unia Europejska od dawna stara się tworzyć możliwości dla młodych ludzi. To szansa, z której skorzystało już wiele osób, ale wiedza o niektórych programach, które na to pozwalają, wciąż jest dość niewielka. A można choćby - dzięki unijnym pieniądzom - odbyć podróż po wielu krajach za darmo.
Ala, Basia i Aldona przez kilka tygodni zwiedzały Europę, a za przejazdy pociągami płaciła Unia Europejska - w ramach programu DiscoverEU. Młodzi Europejczycy, którzy dopiero co skończyli 18 lat, mogą za darmo jeździć po całej Unii przez miesiąc. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja programu. Do rozdania jest ponad 36 tysięcy biletów, a starać się o nie mogą osoby urodzone w 2005 roku. - Musisz wejść na stronę, zalogować się i rozwiązać quiz z zamkniętymi pytaniami i jednym otwartym na końcu, który jest bardziej dotyczący statystyk, których raczej nie jesteś w stanie sprawdzić - mówi Barbara Uflewska, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.
Według badania przeprowadzonego przez Eurostat z okazji Europejskiego Roku Młodzieży - o tej inicjatywie wie zaledwie 5 procent młodych Polek i Polaków. Europejska średnia to 12 procent.
Najbardziej znanym unijnym programem jest uczelniany Erasmus+, na który licznie wyjeżdżają polscy studenci. Erasmus to nie tylko szansa na zamieszkanie w innym unijnym kraju i studia na nowej uczelni. Przez 5 lub 10 miesięcy młodzi ludzie poznają rówieśników z całego świata, uczą się języków, poznają nowe kultury, odkrywają nowe pasje. Wyjeżdżający co roku mogą liczyć na stypendia, które pokrywają część, a czasem nawet całość wydatków.
Wysokość stypendiów zależy od tego, jak drogie jest życie w danym kraju.
Wiele możliwości
Erasmus+ nie jest przeznaczony już tylko dla studentów. Korzystać z niego mogą też licealiści, przedsiębiorcy czy słuchacze na uniwersytetach trzeciego wieku. - Można pojechać na wymianę krótkoterminową, która jest International Exchange, czyli jest to po prostu wymiana. Można pojechać na training course - wylicza Aldona Greinert, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.
Unia promuje wśród młodych ideę wolontariatu. Dla tych, którzy chcą zaangażować się w sprawę, którą uważają za ważną, też powstał specjalny program - Solidarity Corps. - To jest też wolontariat krótkoterminowy. Długoterminowy to jest od trzech miesięcy wzwyż, ale krótkoterminowy może być już na dwa tygodnie - mówi Aldona.
Nasze rozmówczynie przyznają, że choć wiedza o unijnych programach nie jest wśród młodych ludzi powszechna, to jednak z roku na rok chętnych do zagranicznych wyjazdów przybywa.
Informacje o wszystkich unijnych programach skierowanych do młodych można znaleźć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: EU AUDIOVISUAL SERVICE