Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominają

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump jeszcze nie objął urzędu, a mówił już o zajęciu Grenlandii, użyciu siły w Panamie czy wchłonięciu Kanady. Tak jakby przestały obowiązywać stare sojusze, traktaty i zobowiązania międzynarodowe. Reakcje światowych przywódców są różne. Jedni to bagatelizują, inni uspokajają, inni ostrzegają, jeszcze inni kpią, albo milczą.

Grenlandia nie jest i nigdy nie będzie na sprzedaż - mówią władze wyspy siedem razy większej od Polski, za to liczącej jedynie nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców, nieco zdziwionych tym, że świat nagle sobie o nich przypomniał.

- Nie, dziękuję, Nie podoba mi się ten pomysł - odpowiada Peetaarak Hammond, mieszkaniec Grenlandii zapytany o to, czy chciałby zostać Amerykaninem.

- To nasz kraj i to my będziemy decydować o naszej przyszłości. Do zakupu lub przejęcia kontroli nad Grenlandią nigdy nie dojdzie - zapewnia Erik Jensen, minister finansów Grenlandii.

Konsternacja po słowach Donalda Trumpa panuje nie tylko na Grenlandii. Cały świat komentuje to, że amerykański prezydent elekt nie wykluczył użycia siły, by zadbać o interesy Ameryki na Grenlandii czy w Panamie. Chciałby też, by Kanada stała się częścią jego kraju.

Meloni o Trumpie: mamy do czynienia z osobą, która, gdy coś robi, robi to rozsądnie

- Podczas rozmów z naszymi europejskimi partnerami dało się zaobserwować brak zrozumienia odnośnie takich oświadczeń Stanów Zjednoczonych. Zasada nienaruszalności granic dotyczy każdego kraju, niezależnie od tego, czy leży na wschód czy na zachód od nas. Każdy kraj musi się do niej dostosować, niezależnie od tego, czy jest małym krajem czy bardzo potężnym narodem - wskazuje kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Grenlandia jest częścią Królestwa Danii. Dania i Stany Zjednoczone są dwoma bliskimi sojusznikami w ramach NATO. Współpracują od czasu założenia sojuszu w 1949 roku - zaznacza Jens Stoltenberg, były sekretarz generalny NATO.

ZOBACZ TEŻ: Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

- Wykluczam, by Stany Zjednoczone w nadchodzących latach zaczęły próbować siłą zabezpieczyć terytoria, które je interesują. W przeciwieństwie do niektórych opinii, które czasami słyszę o Donaldzie Trumpie, widzieliśmy już go w roli prezydenta i mamy do czynienia z osobą, która, gdy coś robi, robi to rozsądnie - komentuje premier Włoch Giorgia Meloni.

Lawina komentarzy z całego świata sprawiła, że do zabrania głosu de facto zmuszony został ustępujący szef amerykańskiej dyplomacji. Antony Blinken radzi nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do słów prezydenta elekta.

Blinken odniósł się do pomysłu Trumpa dotyczącego Grenlandii

- Pomysł wyrażony w odniesieniu do Grenlandii ewidentnie nie jest dobry, ale, co może ważniejsze, ewidentnie nie zostanie zrealizowany. Więc może nie powinniśmy tracić zbyt wiele czasu na rozmowy o tym - sugeruje sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Na Grenlandii pojawił się syn Trumpa - Donald Trump Junior. Miejscowi mieli okazję usłyszeć jego rozmowę z ojcem. Prezydent elekt powiedział, że wyspa to strategiczne miejsce z punktu widzenia bezpieczeństwa całego świata.

- Nie sądzę, żebyśmy napotkali tam na opór. Grenlandia jest niesamowita, spójrzcie na ludzi tam, dostaliśmy tam brawa, gdy wczoraj wylądowaliśmy. Poprosiłem moich przedstawicieli, mojego syna, Dona, żeby tam pojechali, i to było jak święto miłości - powiedział Donald Trump, prezydent elekt USA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grenlandczycy "mają ambicje". Co sądzą o roszczeniach Trumpa

W zupełnie innym tonie Donald Trump mówi o Kanale Panamskim, który przez ponad 75 lat znajdował się pod jurysdykcją amerykańską, by trafić pod kontrolę Panamy dopiero w 1999 roku.

- Dostali kanał za dolara, by potem pobierać więcej pieniędzy od naszych statków, a teraz jeszcze Chiny zarządzają Kanałem Panamskim. Tak być nie może - ocenia Donald Trump.

Donald Trump obejmie urząd 20 stycznia. Brukselskie "Politico", powołując się na anonimowe źródła, donosi, że tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa do Waszyngtonu miałaby się wybrać wspólna delegacja szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Cel to pokazanie jedności Europy. Wizyta ma być dopiero na etapie planowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: THE WASHINGTON POST POOL

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS