Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"
Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Członkowie sojuszu Five Eyes mają rozważać poważne kroki wobec USA. W tel obawy o relacje z RosjąJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanie przestali dzielić się z Ukraińcami zdjęciami satelitarnymi, wcześniej mowa była o zawieszeniu pomocy wojskowej i wywiadowczej. Nawet jeżeli to tymczasowe posunięcie, to niezrozumiałe dla sojuszników, którzy szpiegują razem z CIA. Jak donosi telewizja NBC, kilka państw rozważa ograniczenie dzielenia się z Amerykanami danymi wywiadowczymi. Nie jest to reakcja na oddalanie się USA od Ukrainy, ale na zbliżenie z Rosją.

Five Eyes, czyli pięć par oczu, to szpiegowski sojusz anglosaskich demokracji, którego korzenie sięgają 1941 roku. Składa się z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Ponad 80 lat później wewnątrz koalicji ma trwać dyskusja na temat ochrony informacji wywiadowczych w związku z działaniami jednego z głównych członków.

"Trwają poważne dyskusje na temat tego, jakie informacje można udostępniać Stanom Zjednoczonym. Five Eyes zawsze działało w oparciu o założenie, że nie szpiegujemy się nawzajem. Nie sądzę, żeby to było aktualne" - przekazuje anonimowo jeden z urzędników dla NBC News. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Według amerykańskiej telewizji NBC News, która powołuje się na pięciu niezależnych informatorów, sojusznicy Waszyngtonu, w tym także Izrael i Arabia Saudyjska, rozważają ograniczenie dzielenia się z nim danymi wywiadowczymi. To reakcja na ocieplające się stosunki administracji Trumpa z Rosją. 

"Każda agencja wywiadowcza traktuje swoje zobowiązania wobec zagranicznych agentów jako święte, zapewniając im bezpieczeństwo i ochronę ich tożsamości. Wszystko, co naraziłoby to zobowiązanie na szwank, naruszyłoby to zaufanie" - informuje stacja. 

Wiceszef MON: dopóki nie będzie zmiany decyzji Trumpa, sprzęt zostanie w Rzeszowie
Wiceszef MON: dopóki nie będzie zmiany decyzji Trumpa, sprzęt zostanie w Rzeszowie TVN24

Obawy o relacje z Rosją

Do informacji opublikowanych przez stację odniósł się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Podkreślił, że Donald Trump trzeźwo patrzy na zagrożenia dla Ameryki. 

- Prezydent Trump jasno widzi wszystkie zagrożenia, jakie nasi przeciwnicy stwarzają dla naszego bezpieczeństwa narodowego i będzie współpracował z każdym sojusznikiem lub partnerem, który rozumie niebezpieczny świat odziedziczony po katastrofalnych latach Bidena. Pod jego rządami mieliśmy wojnę w Ukrainie, kapitulację w Afganistanie i rzeź niewiniątek 7 października - zaznacza Brian Hughes.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tu Trump mija się z prawdą. Kilka wypowiedzi z ostatnich dni

Pytanie, które zadają sobie służby, brzmi, czy Biały Dom wkrótce nie podejmie decyzji, by cofnąć uznawanie Rosji za główne zagrożenie. Oficjalnie Wielka Brytania zaprzeczyła, by planowała zmianę podejścia do współpracy z Amerykanami. Także Kanadyjska Agencja Wywiadowcza zapewniła, że utrzymuje z sąsiadami solidne relacje.

Lot na marsa, kolejne cła i Kanał Panamski. Co Trump obiecał swoim wyborcom w Kongresie? Relacja Marina Wrona
Lot na marsa, kolejne cła i Kanał Panamski. Co Trump obiecał swoim wyborcom w Kongresie? Relacja Marina WronaMarcin Wrona/Fakty TVN

USA wycofały się ze współpracy wywiadowczej z Ukrainą

W sferze wywiadowczej ostatnio sporo się zmienia. W środę Stany Zjednoczone wycofały się z takiej współpracy z Ukrainą. - Zrobiliśmy krok wstecz i zatrzymujemy się, aby przeanalizować wszystkie aspekty tej relacji - mówi Mike Waltz, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Według informatorów NBC współpraca Waszyngtonu z Kijowem, która rozwijała się od 2014 roku, przyniosła korzyści obu stronom, bo Ukraina dostarczała cennych spostrzeżeń na temat Rosji. 

ZOBACZ TEŻ: "Trump uwielbia powielać hasło pokoju przez siłę". Co dalej ze stosunkami USA-Ukraina?

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Mike Waltz stwierdzi, że wsparcie, również to militarne, może zostać jeszcze przywrócone. Jest jednak warunek - rozmowy pokojowe z Rosją. 

Jak dotąd w stronę Ukraińców z pomocą ruszyli Francuzi. Teraz to oni przekazują informacje wojskowe, próbując wypełnić powstałą lukę. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

Barbara Skrzypek "pierwszą ofiarą śmiertelną" rządu Tuska? Tak mówi prezes PiS, ale przyznaje też, że chorowała

Barbara Skrzypek "pierwszą ofiarą śmiertelną" rządu Tuska? Tak mówi prezes PiS, ale przyznaje też, że chorowała

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS