Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"
Członkowie sojuszu Five Eyes tracą zaufanie do USA. "Trwają poważne dyskusje"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Członkowie sojuszu Five Eyes mają rozważać poważne kroki wobec USA. W tel obawy o relacje z RosjąJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanie przestali dzielić się z Ukraińcami zdjęciami satelitarnymi, wcześniej mowa była o zawieszeniu pomocy wojskowej i wywiadowczej. Nawet jeżeli to tymczasowe posunięcie, to niezrozumiałe dla sojuszników, którzy szpiegują razem z CIA. Jak donosi telewizja NBC, kilka państw rozważa ograniczenie dzielenia się z Amerykanami danymi wywiadowczymi. Nie jest to reakcja na oddalanie się USA od Ukrainy, ale na zbliżenie z Rosją.

Five Eyes, czyli pięć par oczu, to szpiegowski sojusz anglosaskich demokracji, którego korzenie sięgają 1941 roku. Składa się z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Ponad 80 lat później wewnątrz koalicji ma trwać dyskusja na temat ochrony informacji wywiadowczych w związku z działaniami jednego z głównych członków.

"Trwają poważne dyskusje na temat tego, jakie informacje można udostępniać Stanom Zjednoczonym. Five Eyes zawsze działało w oparciu o założenie, że nie szpiegujemy się nawzajem. Nie sądzę, żeby to było aktualne" - przekazuje anonimowo jeden z urzędników dla NBC News. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Według amerykańskiej telewizji NBC News, która powołuje się na pięciu niezależnych informatorów, sojusznicy Waszyngtonu, w tym także Izrael i Arabia Saudyjska, rozważają ograniczenie dzielenia się z nim danymi wywiadowczymi. To reakcja na ocieplające się stosunki administracji Trumpa z Rosją. 

"Każda agencja wywiadowcza traktuje swoje zobowiązania wobec zagranicznych agentów jako święte, zapewniając im bezpieczeństwo i ochronę ich tożsamości. Wszystko, co naraziłoby to zobowiązanie na szwank, naruszyłoby to zaufanie" - informuje stacja. 

Wiceszef MON: dopóki nie będzie zmiany decyzji Trumpa, sprzęt zostanie w Rzeszowie
Wiceszef MON: dopóki nie będzie zmiany decyzji Trumpa, sprzęt zostanie w Rzeszowie TVN24

Obawy o relacje z Rosją

Do informacji opublikowanych przez stację odniósł się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Podkreślił, że Donald Trump trzeźwo patrzy na zagrożenia dla Ameryki. 

- Prezydent Trump jasno widzi wszystkie zagrożenia, jakie nasi przeciwnicy stwarzają dla naszego bezpieczeństwa narodowego i będzie współpracował z każdym sojusznikiem lub partnerem, który rozumie niebezpieczny świat odziedziczony po katastrofalnych latach Bidena. Pod jego rządami mieliśmy wojnę w Ukrainie, kapitulację w Afganistanie i rzeź niewiniątek 7 października - zaznacza Brian Hughes.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tu Trump mija się z prawdą. Kilka wypowiedzi z ostatnich dni

Pytanie, które zadają sobie służby, brzmi, czy Biały Dom wkrótce nie podejmie decyzji, by cofnąć uznawanie Rosji za główne zagrożenie. Oficjalnie Wielka Brytania zaprzeczyła, by planowała zmianę podejścia do współpracy z Amerykanami. Także Kanadyjska Agencja Wywiadowcza zapewniła, że utrzymuje z sąsiadami solidne relacje.

Lot na marsa, kolejne cła i Kanał Panamski. Co Trump obiecał swoim wyborcom w Kongresie? Relacja Marina Wrona
Lot na marsa, kolejne cła i Kanał Panamski. Co Trump obiecał swoim wyborcom w Kongresie? Relacja Marina WronaMarcin Wrona/Fakty TVN

USA wycofały się ze współpracy wywiadowczej z Ukrainą

W sferze wywiadowczej ostatnio sporo się zmienia. W środę Stany Zjednoczone wycofały się z takiej współpracy z Ukrainą. - Zrobiliśmy krok wstecz i zatrzymujemy się, aby przeanalizować wszystkie aspekty tej relacji - mówi Mike Waltz, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Według informatorów NBC współpraca Waszyngtonu z Kijowem, która rozwijała się od 2014 roku, przyniosła korzyści obu stronom, bo Ukraina dostarczała cennych spostrzeżeń na temat Rosji. 

ZOBACZ TEŻ: "Trump uwielbia powielać hasło pokoju przez siłę". Co dalej ze stosunkami USA-Ukraina?

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Mike Waltz stwierdzi, że wsparcie, również to militarne, może zostać jeszcze przywrócone. Jest jednak warunek - rozmowy pokojowe z Rosją. 

Jak dotąd w stronę Ukraińców z pomocą ruszyli Francuzi. Teraz to oni przekazują informacje wojskowe, próbując wypełnić powstałą lukę. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS