Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska? Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

"Tusk chce rozmawiać o Ukrainie bez Niemiec", "Polska chce przejąć wiodącą rolę w europejskiej polityce obronnej" - takie tytuły w niemieckiej prasie to pokłosie konferencji prasowej polskiego premiera z 9 listopada, który zapowiedział intensywną współpracę z państwami, które mają "bardzo podobny pogląd na sytuację geopolityczną".

- Możemy spodziewać się niedługo wizyty prezydenta Francji w Warszawie, premiera Wielkiej Brytanii lub moją w Londynie. Za kilka dni będziemy gościli sekretarza generalnego NATO. Będę też wizytował Sztokholm i spotykał się tam z państwami skandynawskimi i bałtyckimi - poinformował 9 listopada premier Donald Tusk.

Donald Tusk w swojej wypowiedzi nie wspomniał o Niemczech, co "Süddeutsche Zeitung" komentuje tak: "Wygląda na to, że Tusk chciałby przejąć od Niemiec wiodącą rolę w europejskiej polityce obronnej - ponieważ Berlin jej nie wypełnia. Może to być postrzegane jako afront albo po prostu jako bardzo uzasadniona obrona interesów".

Politico: Donald Tusk przejmuje stery

W Europie zapanowała dyplomatyczna gorączka po wyborze Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obecny sposób myślenia najlepiej oddają wypowiedziane w Warszawie słowa ustępującego szefa unijnej dyplomacji.

- Nie może być tak, że Amerykanie działają, a Europejczycy tylko reagują. Sami musimy wziąć odpowiedzialność. Musimy zapewnić Ukrainę, że nasze wsparcie będzie kontynuowane - mówi Josep Borrell, ustępujący szef unijnej dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE: Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Wybór Trumpa zbiegł się w czasie z upadkiem koalicji rządowej w Niemczech. Brukselski portal Politico w tekście zatytułowanym "Donald Tusk przejmuje stery" napisał, że problemy Berlina próbuje wykorzystać Warszawa, a "po tym, jak kanclerz Niemiec nie dopuścił Tuska do październikowego spotkania "Quad" (USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) polski premier odwdzięczył się, mówiąc, że Berlin jest zbyt zajęty upadkiem koalicji rządzącej, by zasługiwać na zaproszenie".

Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów
Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów TVN24, Reuters

Kto będzie nowym kanclerzem?

10 listopada wieczorem w telewizji ARD kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że planuje w najbliższym czasie rozmawiać z Władimirem Putinem. Pytanie, jaką będzie miał pozycję w rozmowie z rosyjskim dyktatorem. Według doniesień niemieckiej prasy już 16 grudnia Bundestag zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu Scholza, co zapewne skończy się rozpisaniem przedterminowych wyborów. Ich nieoficjalny termin to 23 lutego.

- Należy założyć, że Olaf Scholz nie będzie kolejnym kanclerzem Niemiec. Czyli że jeżeli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to SPD, obecnie grawitująca w okolicach 15 procent, nie ma szans, by zaproponować kanclerza jako szefa rządu. W tym sensie jest to kres kariery politycznej Olafa Scholza - komentuje prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Uczelni Korczaka.

Nowym kanclerzem zostanie najprawdopodobniej Friedrich Merz, lider zdecydowanie prowadzącego w sondażach bloku CDU/CSU. Taki scenariusz poprawiłby relacje z rządem Tuska, bo niemieccy chadecy i Koalicja Obywatelska są sojusznikami na europejskiej scenie partyjnej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS