AfD rośnie w siłę. "Ze skrajną prawicą będę walczyć do końca moich dni, do ostatniego tchu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W sondażach skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec wyrasta na drugą siłę polityczną w kraju. Zanim jednak sięgnie po władzę w Berlinie, może zgarnąć mandaty w wyborach do europarlamentu. AfD właśnie ogłosiła cele, z jakimi chce iść do Brukseli.

"Babcie przeciwko prawicy" - to oddolna inicjatywa starszych pań z Niemiec. Protestują przeciwko nazizmowi, rasizmowi, populizmowi i przemocy. "Babcie przeciwko prawicy" to stałe bywalczynie demonstracji przeciwko partii Alternatywa dla Niemiec. Nie gryzą się w język, a w stronę AfD kierują hasła "precz z nazistami", "rasizm to żadna alternatywa".

Pani Heide, 82-latka z Hamburga, mówi, że była już na świecie, kiedy kończyła się wojna, i nie chce powrotu tamtych czasów. - AfD to partia nazistowska. Ze skrajną prawicą będę walczyć do końca moich dni, do ostatniego tchu - podkreśla 82-latka z Hamburga. Ulicami Magdeburga, gdzie w weekend odbył się kongres AfD, przeszła demonstracja. Na kongresie partia świętowała rekordowe poparcie. W niedawnym sondażu od lidera - bloku CDU/CSU - skrajną prawicę dzieliły ledwie 4 punkty procentowe. Wybory do Bundestagu odbędą się za dwa lata. AfD już dziś mówi, że chce je wygrać. - Będziemy jeszcze poprawiać nasz wynik aż do wyborów. Wtedy nikt już nas nie wyprzedzi - zapowiada Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Steinmeier: to, jakich zbrodni Niemcy dopuścili się w okupowanej Polsce, powinno mieć więcej miejsca w naszej pamięci
Steinmeier: to, jakich zbrodni Niemcy dopuścili się w okupowanej Polsce, powinno mieć więcej miejsca w naszej pamięci

Siła skrajności

Podczas Kongresu AfD wybierała kandydatów do przyszłorocznych eurowyborów. Najwięcej głosów zyskali najbardziej radykalni kandydaci, postulujący dexit, czyli wystąpienie Niemiec z Unii Europejskiej. - Unia Europejska ma bardzo prosty program: klimat, gender, imigracja i wojna. Program AfD to dobrobyt, rodzina, naród, pokój - wyjaśnia Maximilian Krah, polityk AfD. W AfD coraz większe wpływy zdobywa Bjoern Hoecke, który kilka lat temu nazwał "hańbą" berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Posługuje się on sloganami rodem z III Rzeszy - od niedawna otwarcie wspiera Putina, a o Rosji mówi, że nie jest wrogiem, tylko naturalnym partnerem. - Bjoern Hoecke już dawno stał się nieoficjalnym liderem partii. Jest na dobrej drodze do pozbycia się resztek umiarkowanych członków i stania się jawnie führerem narodowo-socjalistycznej partii z ogromnymi wpływami w całym kraju - alarmuje Irmgard Wurdack, organizatorka demonstracji przeciwko AfD.

AfD nie ukrywa, że wzorce czerpie z Węgier i Polski. Z członkami partii regularnie spotykają się politycy Konfederacji. Nie protestowali oni, kiedy na początku czerwca współprzewodnicząca AfD Alice Weidel użyła - w odniesieniu do terenów byłej NRD - określenia "środkowe Niemcy". Według tej logiki wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane. To nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej.

W samych Niemczech AfD jest otoczona kordonem sanitarnym. Jest izolowana przez pozostałe partie. Nikt nie wyobraża sobie tworzenia z nią koalicji, ale rosnąca siła skrajanej prawicy sprawia, że ten stan będzie w przyszłości trudny do utrzymania. - Mamy dziesięć lat, dorośliśmy. Nie jesteśmy już młodą partią. Jesteśmy partią nową, ale już nie młodą. Co osiągnęliśmy? Nie kłócimy się już publicznie, mamy harmonię i jedność - wylicza Tino Chrupalla, wiceprzewodniczący AfD. Bastionem skrajnej prawicy są tereny byłej NRD. To tam na podatny grunt padają hasła sprzeciwu wobec polityki klimatycznej, imigracji, a nawet pomocy Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS