AfD rośnie w siłę. "Ze skrajną prawicą będę walczyć do końca moich dni, do ostatniego tchu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W sondażach skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec wyrasta na drugą siłę polityczną w kraju. Zanim jednak sięgnie po władzę w Berlinie, może zgarnąć mandaty w wyborach do europarlamentu. AfD właśnie ogłosiła cele, z jakimi chce iść do Brukseli.

"Babcie przeciwko prawicy" - to oddolna inicjatywa starszych pań z Niemiec. Protestują przeciwko nazizmowi, rasizmowi, populizmowi i przemocy. "Babcie przeciwko prawicy" to stałe bywalczynie demonstracji przeciwko partii Alternatywa dla Niemiec. Nie gryzą się w język, a w stronę AfD kierują hasła "precz z nazistami", "rasizm to żadna alternatywa".

Pani Heide, 82-latka z Hamburga, mówi, że była już na świecie, kiedy kończyła się wojna, i nie chce powrotu tamtych czasów. - AfD to partia nazistowska. Ze skrajną prawicą będę walczyć do końca moich dni, do ostatniego tchu - podkreśla 82-latka z Hamburga. Ulicami Magdeburga, gdzie w weekend odbył się kongres AfD, przeszła demonstracja. Na kongresie partia świętowała rekordowe poparcie. W niedawnym sondażu od lidera - bloku CDU/CSU - skrajną prawicę dzieliły ledwie 4 punkty procentowe. Wybory do Bundestagu odbędą się za dwa lata. AfD już dziś mówi, że chce je wygrać. - Będziemy jeszcze poprawiać nasz wynik aż do wyborów. Wtedy nikt już nas nie wyprzedzi - zapowiada Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

Steinmeier: to, jakich zbrodni Niemcy dopuścili się w okupowanej Polsce, powinno mieć więcej miejsca w naszej pamięci
Steinmeier: to, jakich zbrodni Niemcy dopuścili się w okupowanej Polsce, powinno mieć więcej miejsca w naszej pamięci

Siła skrajności

Podczas Kongresu AfD wybierała kandydatów do przyszłorocznych eurowyborów. Najwięcej głosów zyskali najbardziej radykalni kandydaci, postulujący dexit, czyli wystąpienie Niemiec z Unii Europejskiej. - Unia Europejska ma bardzo prosty program: klimat, gender, imigracja i wojna. Program AfD to dobrobyt, rodzina, naród, pokój - wyjaśnia Maximilian Krah, polityk AfD. W AfD coraz większe wpływy zdobywa Bjoern Hoecke, który kilka lat temu nazwał "hańbą" berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Posługuje się on sloganami rodem z III Rzeszy - od niedawna otwarcie wspiera Putina, a o Rosji mówi, że nie jest wrogiem, tylko naturalnym partnerem. - Bjoern Hoecke już dawno stał się nieoficjalnym liderem partii. Jest na dobrej drodze do pozbycia się resztek umiarkowanych członków i stania się jawnie führerem narodowo-socjalistycznej partii z ogromnymi wpływami w całym kraju - alarmuje Irmgard Wurdack, organizatorka demonstracji przeciwko AfD.

AfD nie ukrywa, że wzorce czerpie z Węgier i Polski. Z członkami partii regularnie spotykają się politycy Konfederacji. Nie protestowali oni, kiedy na początku czerwca współprzewodnicząca AfD Alice Weidel użyła - w odniesieniu do terenów byłej NRD - określenia "środkowe Niemcy". Według tej logiki wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane. To nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej.

W samych Niemczech AfD jest otoczona kordonem sanitarnym. Jest izolowana przez pozostałe partie. Nikt nie wyobraża sobie tworzenia z nią koalicji, ale rosnąca siła skrajanej prawicy sprawia, że ten stan będzie w przyszłości trudny do utrzymania. - Mamy dziesięć lat, dorośliśmy. Nie jesteśmy już młodą partią. Jesteśmy partią nową, ale już nie młodą. Co osiągnęliśmy? Nie kłócimy się już publicznie, mamy harmonię i jedność - wylicza Tino Chrupalla, wiceprzewodniczący AfD. Bastionem skrajnej prawicy są tereny byłej NRD. To tam na podatny grunt padają hasła sprzeciwu wobec polityki klimatycznej, imigracji, a nawet pomocy Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pojawia się nadzieja dla osób korzystających z respiratora, które mogłyby bez bez niego żyć, ale wydaje im się, że to niemożliwe. Pani Zofia też tak myślała, ale się zawzięła, a jej życie wygląda już zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku pani Danuty. To wszystko dzięki pomocy lekarzy, rehabilitantów i psychoterapeutów.

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Źródło:
Fakty TVN

Kampania nabiera tempa, chociaż jeszcze nieoficjalnie. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że niezdecydowanych wyborców jest aż ponad 15 procent i wśród tych niezdecydowanych jest sporo rozczarowanych kobiet.

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Źródło:
Fakty TVN

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln