Fakty o Świecie

Zerwać stosunki handlowe z Iranem? "Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji"

- W sposób oczywisty Stany Zjednoczone próbują złamać, ograniczyć suwerenność swoich sojuszników - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując groźby USA pod adresem Europy w związku z prowadzeniem interesów z Iranem. Polska może stanąć przed dylematem, czy handlować z Iranem, czy ulec presji USA. - Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji. To sytuacja, w której sojusz jest rzeczą niesłychanie istotną - stwierdził Smolar.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział 8 maja, że wycofuje swój kraj z umowy i nakłada ponownie na Iran sankcje gospodarcze, które mogą objąć również inne kraje, prowadzące interesy z Teheranem.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Molestowali i ukrywali zbrodnie dekadami. "Okradli dzieci z człowieczeństwa"

  Molestowali i ukrywali zbrodnie dekadami. "Okradli dzieci z człowieczeństwa"

  Ameryka jest w szoku po opublikowaniu raportu o pedofilii w Kościele katolickim w sześciu diecezjach w stanie Pensylwania. Ponadtysiącstronicowy raport stworzyła specjalna niezależna ława przysięgłych powołana przez stanowego prokuratora generalnego. Porażają liczby - 70 lat zbrodni, ponad tysiąc skrzywdzonych dzieci i setki seksualnych przestępców w sutannach. Przerażające jest też to, że hierarchowie chronili oprawców! Do zarzutów odniósł się Watykan. To kolejna tego typu sprawa po Australii, Chile i Bostonie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rocznica zamachów w Katalonii. "Barcelona wierzy w demokratyczne wartości"

  Rocznica zamachów w Katalonii. "Barcelona wierzy w demokratyczne wartości"

  Rocznica zamachów w Katalonii w cieniu sporów z Madrytem o niepodległość regionu. Rok temu zamachowcy uderzyli najpierw w Barcelonie, rozjeżdżając ludzi na deptaku La Rambla, potem w Cambrils na wybrzeżu. Zginęło 16 ludzi, rannych było ponad 150. Rodziny ofiar apelują o wyciszenie sporów politycznych - chociaż na ten jeden dzień. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Areszt śledczy zamieniły na domowy. Rosyjski sąd przychylił się do petycji ws. nastolatek

  Areszt śledczy zamieniły na domowy. Rosyjski sąd przychylił się do petycji ws. nastolatek

  Nastolatki z Rosji po pięciu miesiącach zostały zwolnione z aresztu śledczego. Rosyjski sąd zmienił im środek zapobiegawczy na areszt domowy. 18-letnia Anna Pawlikova i 19-letnia Maria Dubowik zostały oskarżone o ekstremizm i planowanie obalenia rządu. Miały to organizować na forum grupy internetowej "Nowa Wielkość". Obrońcy dziewcząt twierdzą jednak, że padły one ofiarą prowokacji służb specjalnych, których przedstawiciel przeniknął do grupy. Petycję w sprawie uwolnienia nastolatek z aresztu podpisało 70 tys. osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 90 osób w tym samym parku przedawkowało dopalacze. DEA: problem międzynarodowy

  90 osób w tym samym parku przedawkowało dopalacze. DEA: problem międzynarodowy

  Służby ratunkowe miasta New Haven nie nadążały z niesieniem pomocy osobom, które przedawkowały syntetyczną marihuanę. Jednego popołudnia, w jednym parku miało ponad 90 osób wykazywało objawy zażycia zbyt dużej dawki dopalaczy. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Do podobnych sytuacji dochodzi w Ameryce coraz częściej, a statystyki śmiertelnych przedawkowań zatrważają. W ubiegłym roku dopalacze i narkotyki zabiły 72 tysiące Amerykanów. To liczba o 7 procent wyższa od tej z roku poprzedniego i aż o 100 procent wyższa niż dziesięć lat temu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bruksela wyścielona kwiatowym dywanem. "Coś prześlicznego. To prawdziwy obraz Belgii"

  Bruksela wyścielona kwiatowym dywanem. "Coś prześlicznego. To prawdziwy obraz Belgii"

  Bruksela udekorowana kwiatowym dywanem. Złożyło się na niego 500 tysięcy kwiatów. Były nerwy niemal do ostatniej chwili, bo fala upałów mogła zniszczyć część plantacji. Dywan na centralnym placu miasta tym razem przedstawia ludowe motywy z meksykańskiego regionu. Kwiatowy dywan układany jest w Brukseli od 1971, po tym jak władze miasta zachwyciły się podobnym pokazem we Flandrii i postanowiły urządzić podobną imprezę u siebie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spotka się z synem po 68 latach. Poprawa stosunków między Koreami zjednoczy wybrane rodziny

  Spotka się z synem po 68 latach. Poprawa stosunków między Koreami zjednoczy wybrane rodziny

  W poniedziałek 92-letnia koreańska kobieta spotka się z synem. Zobaczą się po raz pierwszy od 68 lat. Rozdzieliła ich wojna sprzed lat i totalitarny reżim, który zapanował w Korei Północnej. Syn Pani Lee miał wtedy 4 lata. Takich historii jest więcej. Kilkadziesiąt tysięcy rodzin z Korei Południowej złożyło wniosek o spotkanie z bliskimi z drugiej strony granicy. Kim Jong Un okazał łaskę niewielu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wróblewski: Oburzało zamiatanie pedofilii w Kościele pod dywan

  Wróblewski: Oburzało zamiatanie pedofilii w Kościele pod dywan

  - Kościół jest jedną z szeregu instytucji, które z problemem pedofilii walczą. Bardzo istotną informacją jest to, że większość ofiar to byli mężczyźni - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski. W każdej grupie zawodowej zdarzają się przestępstwa pedofilii. To co oburzało, to zamiatanie przez Kościół tych spraw pod dywan - ocenił Artur Wróblewski, amerykanista. Zdaniem Ojca Stanisława - temat pedofilii to nie jest tylko problem Kościoła, ale problem całego społeczeństwa.

  czytaj więcej »
 • Aretha Franklin nie żyje. "Ciągle podkreślała swoje korzenie"

  Aretha Franklin nie żyje. "Ciągle podkreślała swoje korzenie"

  - Ona wszystko wzięła z gospel - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, komentując twórczość Arethy Franklin. - Ciągle podkreślała swoje korzenie - dodał. - Ciemnoskórzy muzycy byli na straconej pozycji, wytrzymywali tylko ci najsilniejsi i ci najlepsi. Z nią chcieli współpracować, bo była niesamowita. Miała niewiarygodny głos - stwierdziła natomiast dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. - Z nią pracowali najlepsi - dodała.

  czytaj więcej »
 • Tysiąc przypadków molestowania dzieci przez księży w Pensylwanii. Szokujące dane z 70 lat

  Tysiąc przypadków molestowania dzieci przez księży w Pensylwanii. Szokujące dane z 70 lat

  Nawet tysiąc dzieci mogło paść ofiarą księży-pedofili w okresie 70 lat w zaledwie jednym amerykańskim stanie. Prokuratura w Pensylwanii opublikowała specjalny raport, w którym szczegółowo opisała przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci, z których najmłodsze miały zaledwie półtora roku. Dodatkowo szokujące jest to, że w większości przypadków przestępstwa te uległy już przedawnieniu, a to oznacza, że tylko dwóch księży może prawnie odpowiedzieć za lata molestowania i gwałtów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ostateczny bilans ofiar po katastrofie w Genui wciąż nie jest znany. Akcja ratunkowa trwa

  Ostateczny bilans ofiar po katastrofie w Genui wciąż nie jest znany. Akcja ratunkowa trwa

  Co najmniej 38 osób zginęło w katastrofie potężnego wiaduktu we włoskiej Genui, a ten bilans może być jeszcze bardziej tragiczny, bo co najmniej 20 osób uznaje się za zaginione. Strażacy wciąż mają nadzieję, że w samochodach, które spadły z wysokości kilkudziesięciu metrów, a teraz zakopane są pod tonami betonu, wciąż są żywi ludzie. Tymczasem dowiadujemy się o kolejnych historiach ludzi, którzy we wtorek o 11:30 byli na Ponte Morandi i cudem uniknęli śmierci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zmarła "królowa soulu" Aretha Franklin

  Zmarła "królowa soulu" Aretha Franklin

  Aretha Franklin zwana "królową soulu" zmarła w czwartek w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit - poinformowała jej przedstawicielka Gwendolyn Quinn. Przyczyną śmierci był rak trzustki. W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Jest pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wjechał w barierę przed parlamentem. Usłyszał zarzut usiłowania morderstwa

  Wjechał w barierę przed parlamentem. Usłyszał zarzut usiłowania morderstwa

  Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie. Oskarżony został zidentyfikowany nieoficjalnie przez media jako obywatel Wielkiej Brytanii o sudańskim pochodzeniu, Salih Khater. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix