40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"

28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"
28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"Maciej Knapik | Fakty TVN

40 osób w państwowych spółkach jest powiązanych ministrem aktywów państwowych i wicepremierem Jackiem Sasinem - wynika z publikacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej", Radia ZET i Onetu. Z dochodzenia dziennikarzy również wynika, że minister Sasin część swojej kadry czerpie z podwarszawskiego Wołomina, czego przykładem może być nominacja dla Wojciecha Dąbrowskiego czy Ryszarda Madziara.

Rzecznik rządu Piotr Mueller na wtorkowej konferencji prasowej odniósł się do wspólnego śledztwa dziennikarzy "Gazety Wyborczej, Radia ZET i Onetu, które ujawniło długą listę nazwisk osób z rad nadzorczych i zarządów państwowych spółek związanych z politykami Zjednoczonej Prawicy.

- Te osoby, które są w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa, spełniają wszystkie wymogi - skomentował Mueller. Minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin desygnuje ludzi, bo ma prawo - słyszymy od rzecznika rządu. - Tylko przypomnę, że zgodnie z ustawa o zarządzaniu mieniem państwowym to jest kompetencja właśnie ministra - tłumaczył Mueller.

Nominanci Sasina

Minister Jacek Sasin część swojej kadry czerpie z podwarszawskiego Wołomina, gdzie sam kiedyś pracował. Takim przykładem może być nominacja dla Wojciecha Dąbrowskiego.

- Pracował w nas w spółce. Był wiceprezesem zakładu energetyki cieplnej, ale sam odszedł na własną prośbę, jak PiS wygrał wybory - przekazała w rozmowie z "Faktami" TVN Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

Teraz Dąbrowski jest prezesem Polskiej Grupy Energetycznej, której podlega kopalnia Turów. Dąbrowski w maju wyrażał nadzieję, że spór pomiędzy Polską a Czechami zostanie szybko zażegnany. Natomiast jest koniec września i kolejna runda rozmów zakończyła się fiaskiem, a Polska ma płacić pół miliona euro kary dziennie.

- To nie jest tylko kwestia jakiegoś towarzyskiego układziku, który tam dorwał się do kasy, ale strat, które ponosi Polska - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec. - Jeśli pniemy się po szczeblach kariery, to otaczamy się zaufanymi pracownikami - komentuje Przemysław Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrowersje wokół Ryszarda Madziara

Sprawa Turowa to w karierze prezesa Dąbrowskiego już kolejny kryzys. Poprzedni miał miejsce za czasów pierwszych rządów PiS-u. Polityk został wtedy wojewodą mazowieckim, ale na krótko, bo jechał rowerem pod wpływem alkoholu. Wtedy próbował go bronić sam prezes Jarosław Kaczyński.

Policja podejrzewała, że Dąbrowski dodatkowo chciał wyłudzić prawo jazdy. Polityk został uniewinniony, a zaufanie najwyraźniej wróciło. - Sasin nie daje kompetentnych, tylko daje swoich - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy. Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wołomina, o sprawie Dąbrowskiego mówi, że to nieprawda. Jednocześnie chwali innego nominata ministra Sasina - byłego burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara. - Mam o nim bardzo dobre zdanie, jako o dobrze zarządzającym wówczas urzędem - podkreśla Uściński. Innego zdania natomiast jest obecna burmistrz Wołomina. - Był pewniakiem i przegrał wybory samorządowe, i wtedy się zaczęło. Ulotki do mieszkańców pisał. Pomawiające, szkalują - mówi Elżbieta Radwan.

Madziar został prawomocnie skazany za pomówienie. Dostał tylko grzywnę, wiec pełni funkcje szefa gabinetu politycznego ministra Sasina, oraz członka rady nadzorczej Tauronu i Totalizatora Sportowego. Jego żona jest prezesem spółki córki spółki Skarbu Państwa. - Staramy się z tym jakoś walczyć - zwraca uwagę Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. Na liście ministra Sasina dziennikarze "Gazety Wyborczej", Radia ZET i Onetu umieścili 40 osób.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS