"Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"

19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
Jacek Tacik | Fakty TVN
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"Jacek Tacik | Fakty TVN

W Muzeum POLIN w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyła się premiera spektaklu "Mama zawsze wraca" na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej. Spektakl przedstawia historię trzyletniej Zosi Zajczyk. Dziewczynka była ukrywana przez wiele miesięcy na terenie getta warszawskiego przez swoją mamę.

Zabawy z mamą w ciemnej piwnicy warszawskiego getta to był cały świat Zofii Zajczyk. Innego nie znała, a gdy mama ją zostawiała, była sama i czekała, aż mama wróci. A mama zawsze wracała.

Zofia Zajczyk miała zaledwie trzy lata, gdy trafiła do warszawskiego getta. Już jako dorosła osoba opowiedziała swoją historię Agacie Tuszyńskiej. W ten sposób powstała książka "Mama zawsze wraca", a teraz - na podstawie książki - spektakl w Muzeum POLIN.

- Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię, która jest tak niezwykle poruszająca. I bardzo długo do niej nie wracała. Nie mówiła też w Izraelu po polsku - opowiada Agata Tuszyńska, autorka książki "Mama zawsze wraca".

W Izraelu - już po wojnie - prawie nikt nie chciał mówić po polsku i opowiadać o tym, co działo się w żydowskich gettach i obozach zagłady. Nikt też nie chciał tego słuchać, bo trudno było komukolwiek uwierzyć, żeby sześć milionów Żydów dało się zabić Niemcom niemal bez stawiania oporu.

- Wszyscy myśleli, że gdyby nasze wojsko było w Polsce i Europie w czasie tej wojny, to oni wygraliby tę wojnę w sześć dni - mówi Alona Frankel, ilustratorka, autorka książek.

Dlatego pamięć o powstaniu w getcie warszawskim dla setek tysięcy Żydów uciekających z Europy była punktem odniesienia i dowodem, że - wbrew opiniom innych Żydów - nie byli tchórzami.

- Sam fakt, że się można zbuntować jest obrazem siły, że się nie idzie - jak to się mówi po hebrajsku - jak bydło na rzeź - podkreśla Batszewa Dagan, ocalona z obozu Auschwitz-Birkenau.

Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Malowanie to pasja Awiwa Blum-Wachs. Kobieta maluje pejzaże, neutralne miejsca z Jerozolimy, w której mieszka. Nigdy jednak nie chciała namalować przeszłości i getta, w którym żyła z rodziną.

Ojciec Awiwy 19 kwietnia 1943 roku złapał za broń i razem z innymi bojownikami rozpoczął powstanie w getcie warszawskim.

- To było bardzo ważne dla dumy narodowej, dla poczucia ludzi, że oni kierują swoim losem: nie ktoś nimi kieruje - mówi Awiwa.

- To była próba stworzenia spuścizny, pamięci dla przyszłych pokoleń. Tu nie chodziło o tych, którzy chcieli przeżyć. Tu chodziło o nasze pokolenie, które teraz patrzy i ocenia ich zachowanie jako bohaterskie - dodaje Szaron Kangisser Cohen z Instytutu Jad Waszem.

Dzięki powstaniu w getcie warszawskim wielu z tych, którzy przeżyli zagładę, zaczęło o piekle getta mówić. Zosia Zajczyk, która spędziła w getcie szesnaście miesięcy, przeżyła. Ma 83 lata, mieszka w Jerozolimie.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Niemczech miała być praca, a było zmuszanie do brania kredytów i popełniania przestępstw. Gang brutalnie wykorzystywał bezdomnych. Jeden z nich uciekł, dostał się do Polski i zawiadomił służby. Policja zorganizowała zasadzkę, w która wpadła para Rumunów działająca w zorganizowanej grupie.

Werbowali osoby do pracy w Niemczech, a potem zmuszali je do żebractwa i popełniania przestępstw

Werbowali osoby do pracy w Niemczech, a potem zmuszali je do żebractwa i popełniania przestępstw

Źródło:
Fakty TVN

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy łączy także Polaków rozsianych po całym świecie. Dla Orkiestry rodacy grają między innymi w Australii, Azji i Ameryce Północnej. Dziesiątki sztabów zbierają pieniądze również w europejskich miastach. Grają w Niemczech, Francji, Holandii czy Serbii, nierzadko budząc ciekawość tubylców.

Orkiestra rozpala serca w najdalszych zakątkach świata. "Czy może być coś bardziej solidarnego?"

Orkiestra rozpala serca w najdalszych zakątkach świata. "Czy może być coś bardziej solidarnego?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra nie tylko w Polsce, ale też w Europie i innych miejscach na świecie. W pełnej gotowości są już wolontariusze w hiszpańskiej Marbelli, do których dołączyli zarówno Hiszpanie, jak i Ukraińcy. - Ta polska społeczność trochę się rozrosła. To jest idea też tego całego eventu i całego WOŚP-u - podsumowuje jedna z wolontariuszek.

Sztab WOŚP w Marbelli gotowy na finał. "To jest naprawdę wspaniała akcja"

Sztab WOŚP w Marbelli gotowy na finał. "To jest naprawdę wspaniała akcja"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

W sobotę Hamas ma wypuścić kolejne cztery żołnierki Izraela w zamian za 200 palestyńskich więźniów. Tymczasem w Strefie Gazy rodziny wracają do swoich miast rodzinnych, by przekonać się, że zostało z nich morze gruzów. Według ONZ w Gazie zalega nawet 50 milionów ton gruzu.

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump nakazał odtajnienie akt dotyczących śmierci Johna F. Kennedy'ego, Roberta Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga Jr. Wszystkie te zabójstwa wciąż wywołują wiele pytań i wątpliwości, co w efekcie doprowadziło do powstania licznych teorii spiskowych.

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Białorusi w tę niedzielę odbędzie się "specjalna operacja wyborcza". Nikt nie nazywa głosowania wyborami, bo wynik jest znany. Tym razem raczej nie będzie w Mińsku wielotysięcznych protestów. Opozycja odsiaduje surowe wyroki więzienia. Alaksandr Łukaszenka przez ostatnie lata zrobił wszystko, by przejawy sprzeciwu zdusić w zarodku. Niewykluczone, że szykuje sobie nie tylko dożywotni urząd, ale chce zrobić z Białorusi republikę dziedziczną.

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS