"Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"

19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"
Jacek Tacik | Fakty TVN
19.04.2022 | "Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię"Jacek Tacik | Fakty TVN

W Muzeum POLIN w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyła się premiera spektaklu "Mama zawsze wraca" na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej. Spektakl przedstawia historię trzyletniej Zosi Zajczyk. Dziewczynka była ukrywana przez wiele miesięcy na terenie getta warszawskiego przez swoją mamę.

Zabawy z mamą w ciemnej piwnicy warszawskiego getta to był cały świat Zofii Zajczyk. Innego nie znała, a gdy mama ją zostawiała, była sama i czekała, aż mama wróci. A mama zawsze wracała.

Zofia Zajczyk miała zaledwie trzy lata, gdy trafiła do warszawskiego getta. Już jako dorosła osoba opowiedziała swoją historię Agacie Tuszyńskiej. W ten sposób powstała książka "Mama zawsze wraca", a teraz - na podstawie książki - spektakl w Muzeum POLIN.

- Zosia zapieczętowała swoją przeszłość, swoje wojenne losy i tę historię, która jest tak niezwykle poruszająca. I bardzo długo do niej nie wracała. Nie mówiła też w Izraelu po polsku - opowiada Agata Tuszyńska, autorka książki "Mama zawsze wraca".

W Izraelu - już po wojnie - prawie nikt nie chciał mówić po polsku i opowiadać o tym, co działo się w żydowskich gettach i obozach zagłady. Nikt też nie chciał tego słuchać, bo trudno było komukolwiek uwierzyć, żeby sześć milionów Żydów dało się zabić Niemcom niemal bez stawiania oporu.

- Wszyscy myśleli, że gdyby nasze wojsko było w Polsce i Europie w czasie tej wojny, to oni wygraliby tę wojnę w sześć dni - mówi Alona Frankel, ilustratorka, autorka książek.

Dlatego pamięć o powstaniu w getcie warszawskim dla setek tysięcy Żydów uciekających z Europy była punktem odniesienia i dowodem, że - wbrew opiniom innych Żydów - nie byli tchórzami.

- Sam fakt, że się można zbuntować jest obrazem siły, że się nie idzie - jak to się mówi po hebrajsku - jak bydło na rzeź - podkreśla Batszewa Dagan, ocalona z obozu Auschwitz-Birkenau.

Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Malowanie to pasja Awiwa Blum-Wachs. Kobieta maluje pejzaże, neutralne miejsca z Jerozolimy, w której mieszka. Nigdy jednak nie chciała namalować przeszłości i getta, w którym żyła z rodziną.

Ojciec Awiwy 19 kwietnia 1943 roku złapał za broń i razem z innymi bojownikami rozpoczął powstanie w getcie warszawskim.

- To było bardzo ważne dla dumy narodowej, dla poczucia ludzi, że oni kierują swoim losem: nie ktoś nimi kieruje - mówi Awiwa.

- To była próba stworzenia spuścizny, pamięci dla przyszłych pokoleń. Tu nie chodziło o tych, którzy chcieli przeżyć. Tu chodziło o nasze pokolenie, które teraz patrzy i ocenia ich zachowanie jako bohaterskie - dodaje Szaron Kangisser Cohen z Instytutu Jad Waszem.

Dzięki powstaniu w getcie warszawskim wielu z tych, którzy przeżyli zagładę, zaczęło o piekle getta mówić. Zosia Zajczyk, która spędziła w getcie szesnaście miesięcy, przeżyła. Ma 83 lata, mieszka w Jerozolimie.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS