"Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią

23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią
23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.09.2020 | "Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemiąRenata Kijowska | Fakty TVN

W walkę z koronawirusem ma włączyć się prywatna ochrona zdrowia. To dodatkowe gabinety, łóżka w szpitalach i personel medyczny. Wszystko ma odbyć się w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Jest sporo do zrobienia, a czas ucieka. Już w najbliższy poniedziałek prywatny szpital im. św. Elżbiety w Katowicach pomoże pierwszym pacjentom z COVID-19. Jego przedstawiciele przyznają, że byli na to psychicznie przygotowani. Teraz technicznie - przygotowują 64 łózka, w tym na razie jedno z respiratorem.

- Przygotowujemy się pełną parą. Trwają rozmowy z naszym personelem, który zareagował bardzo dobrze i jesteśmy zbudowani ich postawą - mówi Paweł Kazimierczak, dyrektor medyczny i członek zarządu American Heart of Poland.

- Cieszę się, że to hasło "wszystkie ręce na pokład" jest pierwszy raz w historii w tak poważny sposób realizowane - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do walki z COVID-19 dołączają prywatne szpitale w całej Polsce. Deklarują zwiększenie bazy covidowej o co najmniej tysiąc łóżek

- Na liście mam dzisiaj 18 szpitali, będę robiła wszystko co w mojej mocy, żeby jeszcze włączać. Myślę, że moi koledzy i koleżanki mi pomogą - zapewnia Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED sp. z.o.o.

Nie "kto chce", ale "kto może"

Prywatne placówki medyczne deklarowały wsparcie już na początku pandemii, oferując leczenie pacjentów z innymi dolegliwościami, którzy mieli problem z dostaniem się do szpitali. Teraz część łóżek przekształcają na zakaźne.

- Na pewno dobrze jest, że zaczynamy wykorzystywać wszelkie dostępne zasoby. To jest myślę, że podstawa. Natomiast obawa jest taka, że te zasoby nie są do końca do tego przygotowane, czyli wysyłamy żołnierzy na wojnę, nie dając im amunicji i broni - uważa doktor Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Są miejsca uzbrojone po zęby. Inne teraz doposażają się w sprzęt i rozpisują grafiki. Pacjent ma dostać nie tylko łóżko.

- Wydelegowaliśmy te łóżka, do których mamy personel. Oczywiście ja tutaj chcę jasno zaznaczyć, że personel i liczba tego personelu jest dzisiaj największym wyzwaniem - dodaje Anna Rulkiewicz.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski zapewnia, że nikogo nie trzeba prosić o przystąpienie do walki. - Na zasadzie dobrowolności i nie "kto chce", ale "kto może", dlatego że są szpitale, które nie mogą. Mają komplet pacjentów na przykład onkologicznych i wprowadzenie pacjenta z COVID-em do takiego szpitala oznaczałoby "bombę atomową" w szpitalu - wyjaśnia Sokołowski.

- Część oddziałów musimy zachować dlatego, że tam leczymy pacjentów ostrych, jesteśmy w trybie ostrym z izbami przyjęć - tłumaczy Hubert Bojdo, prezes zarządu Scanmed S.A.

- Nasz szpital deklaruje 80 takich miejsc. Reszta szpitala funkcjonowałaby na dotychczasowych zasadach - mówi Małgorzata Bacia, prezes zarządu i dyrektor Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Przekazanie chorym na COVID-19 większej liczby łóżek zagroziłoby chirurgii czy porodom. Każdy więc daje tyle, ile może dać.

Autor: Reanta Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS