"Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN

05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN
05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.01.2023 | "Władze publiczne wybierają drogę kary". Redakcje w całej Polsce solidaryzują się z TVNKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wolność słowa jest kluczowa dla demokracji. Kilkadziesiąt redakcji z całej Polski, małych i dużych, przypomniało to razem z nami, i to jest niesamowite wsparcie. Bardzo wszystkim dziękujemy. Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie dążące do ukarania finansowo TVN za reportaż "Siła kłamstwa", którzy rzekomo narusza polską rację stanu i bezpieczeństwo. Teraz reportaż o ukrywaniu dowodów przez podkomisję smoleńską można obejrzeć w kilkudziesięciu portalach.

Chyba można powiedzieć, że tak bezprecedensowego wsparcia ze strony polskich redakcji się nie spodziewaliśmy. Podobnie bezprecedensowa jest próba ukarania TVN za reportaż Piotra Świerczka o ukrywaniu dowodów przez podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza.

Wspierające nas redakcje publikują na swoich portalach "Siłę kłamstwa". - Jesteśmy małym medium, działamy tylko na rynku lokalnym, ale uważamy, że należy się po prostu solidaryzować z wszystkimi mediami - mówi Janusz Urbaniak, szef redakcji tygodnika "Rzecz Krotoszyńska".

- Ciężko jest obronić demokrację bez niezależnych mediów - twierdzi Daniel Długosz, redaktor naczelny "Nowej Gazety Trzebnickiej".

- Wolność słowa i wolność mediów to są hasła, których tłumaczyć nie trzeba, bez których nie ma demokracji w żadnym państwie - zaznacza Janusz Kucharski, redaktor naczelny "Gazety Radomszczańskiej".

Takich małych lokalnych redakcji jest dużo i ciągle ich przybywa. To i "Rzecz Krotoszyńska", "Radomszczańska", "Bielski Rynek", eKoszalin, "Dziennik Płocki", "Świdnica", "Tygodnik Zamojski", "Tu Oława", chojnice.pl, iSzczecinek i wiele innych. Od środy reportaż ujawniający skalę manipulowania dowodami przez podkomisję Macierewicza jest niemal wszędzie dostępny za darmo.

- Im więcej osób obejrzy materiał, tym więcej będzie mogło sobie wyrobić na ten temat zdanie - uważa Krzysztof Gwizdała, redaktor naczelny portalu istotne.pl.

Reportaż "Siła kłamstwa" do obejrzenia w TVN24 GO

Nie tylko fani TVN wspierają wolność słowa

Motywacje udostępniania filmu są wszędzie te same - troska o niezależność mediów. - Żeby dziennikarzy nikt nie zastraszał, przede wszystkim, żeby dziennikarze mogli wykonywać swoją pracę. Przede wszystkim, żeby dziennikarze mogli patrzeć władzy na ręce - podkreśla Daniel Długosz.

To sprzeciw wobec prób wprowadzenia cenzury. Polityczne sympatie nie mają tu znaczenia. Zaznacza to portal lowiczanin.info, który opublikowała reportaż. Jego twórcy twierdzą, że nie są fanami TVN, ale chodzi o obronę niezależnej telewizji.

Na to, jak groźne dla wolności i demokracji jest wszczęcie postępowania wobec niezależnej telewizji przez przewodniczącego KRRiT, który unika wypowiedzi i nie zamierza niczego wyjaśniać, zwraca uwagę katolicki miesięcznik "Więź".

"Dlaczego wspieramy TVN? Reakcje Macierewicza i Świrskiego pokazują, że w miejsce sprostowania czy dyskusji władze publiczne wybierają drogę kary. Realizacja wolności słowa przez dziennikarzy miałaby grozić kneblem. Dziś dotyczy to TVN, ale może dotyczyć jakiejkolwiek niezależnej redakcji" - można przeczytać na stronie.

Postępowanie z urzędu

Maciej Świrski z urzędu wszczął postępowanie w sprawie ukarania TVN. - Procedura trochę na skróty. Od razu zakłada, że końcem będzie ukaranie - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT. Zdaniem byłych i obecnych członków Rady przewodniczący nie ma podstaw prawnych do tego, by zajmować się sprawą. - Krajowa Rada nie jest instytucją właściwą w kwestii rozpatrywania sprostowań dziennikarskich. Od tego jest prawo prasowe - mówi profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z UW i członek KRRiT.

Przewodniczący Rady to człowiek blisko związany z obozem władzy. Chce badać na wniosek Antoniego Macierewicza, czy "Siła kłamstwa" propaguje nieprawdziwe informacje, sprzeczne z polską racją stanu i zagrażające bezpieczeństwu publicznemu.

- To jest czysta polityka. Ja nie wiem, jak pan Świrski zamierza tę rację stanu określać. Czy na podstawie tego, co mówi Antoni Macierewicz? Bo to zdaje się on o tym mówi w tych swoich skargach i swoich dokumentach. Jeżeli polską rację stanu miałby określać Antoni Macierewicz, to jesteśmy w domu wariatów - podkreśla Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

To, co przedstawił Antoni Macierewicz, to nie jest żaden dokument państwowy, ani nawet ostateczny. Nie ma statusu zakończonego raportu. - Nie widzę w ogóle powodu, żeby kontekst racji stanu rozpatrywać w świetle poglądów jednego z uczestników tego sporu - mówi profesor Tadeusz Kowalski.

TVN w piśmie do KRRiT wniósł o umorzenie postępowania, uznając je za bezprzedmiotowe.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Minister finansów musi rozważyć, czy chce przeznaczać środki na instytucje, co do których wiadomo, że ich działanie wygeneruje odszkodowania od naszego państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Waldemar Żurek. Poinformował, że na spotkaniu z Donaldem Tuskiem padła propozycja wycofania się z finansowania z budżetu państwa na przykład neo-KRS. Przyznał, że reakcja premiera była taka, że "to jest kwestia do rozważenia". Prezes NRA mecenas Przemysław Rosati oznajmił zaś, że dla niego najważniejszym ustaleniem spotkania była zapowiedź "cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości" i "uproszczenia procedur".

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS