"Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"

25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"
25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.10.2020 | "Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Jak mam starać się o dziecko bez strachu? Czy będę mogła liczyć na badania prenatalne? Kobiety pytają, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Podczas planowania rodziny chcą szczęścia, a nie koszmaru, a w razie poważnego problemu - fachowej pomocy, a nie lekceważenia.

"Jestem młodą kobietą, za parę lat planuję założyć swoją rodzinę", "Polska nie zapewnia warunków do wychowywania dzieci, "ja sobie nie wyobrażam starać się o dziecko w tym kraju" - to tylko kilka z komentarzy, które można usłyszeć podczas protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zdaniem protestujących państwo odebrało im szczęście planowania rodziny, starań o dziecko i ciąży. Został natomiast lęk, obawy i niepewność.

Od kilku dni setki par marzących o dziecku zastanawiają się, czy będą miały dostęp do badań prenatalnych, a jeśli tak, to czy lekarz, nad którym wisi groźba więzienia, poinformuje rodziców, że wyniki tych badań są złe.

- Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens? - pyta prof. Marian Szamotowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Kobieta dowie się o wynikach badań prenatalnych tylko wtedy, kiedy będzie możliwość leczenia wewnątrzmacicznego czy też leczenia tuż po urodzeniu - ocenia Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Może dochodzić do przypadków, kiedy kobiety nie będą kierowane na takie badania, kiedy nie będzie się im mówiło prawdy o wynikach tych badań, w związku z czym dowiedzą się dopiero przy porodzie, że płód obarczony jest taką ciężką i nieodwracalną wadą - dodaje Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Wiedza dotycząca wyniku badania prenatalnego jest szczególnie ważna dla kobiet, które zachodzą w ciążę w późnym wieku, na przykład po latach leczenia niepłodności.

- To jest kradzież ich szans na macierzyństwo. To już jest kilka miesięcy samej ciąży plus często konieczność rekonwalescencji po cięciu cesarskim nawet do dwóch lat. Jest też tak, że cięć cesarskich w życiu kobiety raczej nie powinno być więcej niż dwa - zwraca uwagę lekarka Kaja Filaczyńska.

Raport NIK

O ile wada płodu nie jest ciężka i nieodwracalna, to badania prenatalne pozwalają zaplanować leczenie. Albo jeszcze w trakcie ciąży, albo od razu po porodzie.

- Jeżeli nie będziemy robili badań prenatalnych, te dzieci będą się rodziły nie tam, gdzie trzeba, nie wtedy, kiedy trzeba, nie w taki sposób, w jaki trzeba. Ich szanse na przeżycie, na prawidłowy rozwój, będą przez to ograniczone - ocenia profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Nie oznacza to wcale, że Polki przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej miały zapewniony szeroki dostęp do badań. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda opieka okołoporodowa na wsi.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że jedynie dwa procent pacjentek w skontrolowanych wiejskich przychodniach miało wykonane wszystkie niezbędne w ciąży badania. W 78 procentach przypadków nie wykonano wszystkich zalecanych badań. W przypadku 20 procent przypadków stwierdzono brak zapisu dokumentacji.

Kontrolerzy NIK nazwali to powszechnym lekceważeniem.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS