"Mamy do czynienia z atakiem smogu"

19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"
19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Od kilku dni stacje pomiarowe w wielu miastach i wsiach wykazują, że powietrze nad Polską ma fatalną jakość. We wtorek Warszawa była siódmym najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie. Dopuszczalne normy zostały przekroczone także w innych miejscach Polski.

Wiele polskich miast i wsi znów zmaga się z powietrzem najgorszej jakości, gdyż wraz z ochłodzeniem wrócił smog.

We wtorek najgorzej było w Warszawie. W środku dnia poziom zanieczyszczeń ponad sześciokrotnie przekroczył dozwolone normy. Stolica Polski była siódmym najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie i trzecim w Europie.

Problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce był tak duży, że na smogowej mapie Europy wyglądaliśmy, jak bordowa wyspa na zielonym, czystym tle.

- Jesteśmy rurą wydechową Europy, papierosem Europy, tak złe jest powietrze - ocenia Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

- Czuję smog każdego dnia, każdej nocy, a lubię spać przy uchylonym oknie i tego się nie da wytrzymać - podkreśla Mariusz Szczygieł, pisarz, reportażysta. Szczygieł to jedna z osób, które wygrały proces z państwem polskim, udowadniając, że władze nie dość dbają o zdrowie obywateli.

Winne domowe piece?

Trzy i pół miliona kopciuchów na węgiel, drewno lub odpady wciąż ogrzewa polskie domy i odpowiada za smog w 70 procentach.

- Tych kotłów ubywa za mało. Zbyt wolno wymieniamy te kotły, w związku z tym jesteśmy skazani na pogodę i liczymy na to, że wreszcie od zachodu nadejdzie wiatr i nam przegoni ten smog - twierdzi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według Polskiego Alarmu Smogowego dotąd w Polsce wymieniono około 200 tysięcy kotłów. Ich wymiana najlepiej idzie w Krakowie. Miasto zakazało też palenia węglem i drewnem, ale krakowian truje "obwarzanek", czyli otaczający ich sąsiedzi.

- To nie tylko "obwarzanek", bo także gminy, które są tuż za "obwarzankiem" - zaznacza Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Mieszkańcy do pieca wrzucają też odpady. - Ludzie często są bezradni wobec czegoś, co należałoby nazwać bandytyzmem ekologicznym, bo spalanie śmieci to jest najcięższe przewinienie - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego rośnie też liczba kontroli przeprowadzanych przez straż miejską.

- W większości przypadków jest to kwestia zwykłej swawoli czy lenistwa, inaczej ujmując: ludziom się nie chce po prostu pójść do kosza na śmieci - ocenia Maciej Gródecki ze Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Są i tacy, którzy w piecach palą odpady z powodu biedy - i tu potrzebna jest pomoc państwa. W innych przypadkach konieczne są kontrole i skuteczne kary. - Ludzie są niereformowalni, nic się nie poradzi. Mój sąsiad nawet kiedyś opony palił - opowiada jedna z mieszkanek.

Eksperci zwracają uwagę na problem smogu także w kwestii przebiegu choroby COVID-19.

- Smog w połączeniu z covidem, to dużo groźniejsze powikłania, albo pchnięcie do grobu ostateczne - zaznacza Radosław Gawlik ze stowarzyszenia "Eko-Unia".

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS