Znani działacze PiS mają kandydować w eurowyborach. "To na pewno nie zatrzyma polskich służb"

Źródło:
Fakty TVN
Znani działacze PiS mają kandydować w eurowyborach. "To na pewno nie zatrzyma polskich służb"
Znani działacze PiS mają kandydować w eurowyborach. "To na pewno nie zatrzyma polskich służb"
Michał Tracz/Fakty TVN
Znani działacze PiS mają kandydować w eurowyborach. "To na pewno nie zatrzyma polskich służb"Michał Tracz/Fakty TVN

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Liczba mandatów jest jednak ograniczona, a na listach Prawa i Sprawiedliwości robi się tłok. Według nieoficjalnych informacji kandydować mają Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ale też Przemysław Czarnek, Ryszard Terlecki, Marek Kuchciński czy Daniel Obajtek.

Tracąc miejsca w Sejmie, stracili także immunitety. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są już posłami, ale lada chwila mogą zostać europosłami. Rządowa większość mówi o ucieczce, oceniając najnowsze nieoficjalne informacje dotyczące tego, że obaj skazani za przekroczenie uprawień byli ministrowie chcą znaleźć się na listach PiS-u do Parlamentu Europejskiego. W tym czasie w Polsce może na nich czekać kilka ważnych spraw do wyjaśnienia.

- (Kamiński i Wąsik - przyp. red.) mogą być jednak nieustannym przedmiotem zainteresowania nowej prokuratury - mówi Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Chodzi im wyłącznie o immunitet - dodaje.

Czytaj też: Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"

Mariusz Kamiński miałby być jedynką PiS-u na liście z Lublina, a Maciej Wąsik - z okręgu podwarszawskiego. Ostateczną decyzję ma podjąć prezes Jarosław Kaczyński. - Parlament Europejski nie jest, i chcę to powiedzieć jasno kolegom z PiS-u, przytułkiem dla przestępców - komentuje Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kamiński i Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem, a ich mandaty polskich posłów wygasły. Obaj trafili do więzienia, ale ułaskawił ich prezydent. Tym samym ich wyroki zostały zatarte, więc mogą startować w eurowyborach.

- Są znakomitymi kandydatami na ewentualnych europosłów - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast, ale dodaje, że jeszcze żadne ostateczne decyzje w PiS-ie nie zapadły.

To samo powtarza była premier i obecna europosłanka, ale Beata Szydło sama sobie zaprzecza, bo przyznaje, że ona kandydatką już jest. - W tej chwili będę startować do Parlamentu Europejskiego - mówiła Szydło w Radiu Zet.

Sikorski o sprawie Kamińskiego i Wąsika: ja partnerom zagranicznym tłumaczę, co ci dżentelmeni zrobili
Sikorski o sprawie Kamińskiego i Wąsika: ja partnerom zagranicznym tłumaczę, co ci dżentelmeni zrobili TVN24

Lista nazwisk wydłuża się

Kamiński i Wąsik to nie jedyne nazwiska, które już bardzo głośno przewijają się na politycznej giełdzie kandydatów PiS-u do Brukseli. Mówi się już nawet o prawdziwym exodusie znanych partyjnych działaczy. Jedynką w Warszawie ma być Małgorzata Gosiewska, kandydować mają też Ryszard Terlecki, Przemysław Czarnek, Marek Kuchciński czy Zbigniew Ziobro.

- To na pewno nie zatrzyma polskich służb przed dociekaniem prawdy i szukaniem odpowiedzi na pytania - zapewnia Urszula Pasławska, posłanka PSL-Trzeciej Drogi.

Zobacz też: Na kogo chcą głosować Polacy? Zestawiamy najnowsze sondaże

Prawdziwym zaskoczeniem ma być kandydatura PiS na Podkarpaciu, bo tam jednym z liderów listy ma być odchodzący właśnie z Orlenu Daniel Obajtek. - Ja wszystkich uspokoję. To, co nawyprawiał Obajtek w Polsce, będzie rozliczane, będzie sprawdzane i żaden europarlament go nie uchroni - deklaruje Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Ucieczka to jedno - mówi nowa władza, ale drugie - to finansowa przystań na chude lata w opozycji. - Tylko tak naprawdę chęcią przeczekania i ochrony swoich interesów można tłumaczyć tę nagłą miłość polityków Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego - uważa Daria Gosek-Popiołek, posłanka Lewicy.

Wybory europejskie odbędą się w dniach 6-9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS