Kolejny miesiąc z rekordową temperaturą. "Nasza planeta staje się szklarnią"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma miesiąca, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Jednocześnie był to dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Nasza planeta staje się szklarnią - alarmują eksperci.

Ponad 3000 pożarów wybuchło tylko w jednym miesiącu w brazylijskiej części Amazonii, czyli w najważniejszym lesie planety. To kolejny niechlubny rekord. Podobna sytuacja jest w Australii, gdzie przez skrajne upały i suszę pożary buszu wymknęły się spod kontroli. Gorąco, ogień i pogorzeliska - to jeden obraz kryzysu klimatycznego.

Drugi to nagłe, gwałtowne i superniebezpieczne powodzie. W Boliwii fale błota zmiotły całą miejscowość i zabiły kilkadziesiąt osób. W gorącym zazwyczaj Dubaju w sześć godzin spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj w pół roku.

- Jedynym sposobem, żebyśmy pohamowali te takie gwałtowne zmiany pogody, żebyśmy zahamowali ten wzrost średniej temperatury to jest ochrona klimatu. My musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych - podkreśla profesor Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To była najcieplejsza zima w historii USA

Planeta co chwila wystawia nam żółte kartki i pokazuje, w jakim kierunku idziemy. Nie ma tygodnia, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Pobił średnią z okresu przedprzemysłowego o 1,77 stopnia Celsjusza. To był dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Od maja 2023 roku każdy miesiąc bił rekord. - Nasza planeta staje się szklarnią. Miejscem, w którym za chwile również gatunek ludzki nie będzie w stanie egzystować, funkcjonować normalnie - alarmuje profesor Piotr Skubała, ekolog i etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego.

06.01.2023 | Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"
Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Klimatyczny alarm

To, o czym naukowcy mówią od dziesiątek lat, właśnie realizuje się na naszych oczach.

Do rekordów dołącza też ten średniej temperatury powierzchni mórz. W lutym wyniosła ona ponad 21 stopni Celsjusza, a to najwięcej w historii pomiarów. Poprzedni rekord padł w sierpniu 2023 roku. - Ma to bezpośredni wpływ na morski ekosystem, na rybołówstwo, na wszystko, co jest związane z życiem w oceanach. To sprawi też, że wiele zjawisk atmosferycznych na planecie stanie się jeszcze bardziej intensywnych - mówi Carlo Buonotempo, dyrektor programu "Copernicus Climate Change Service".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziemski obieg wody słodkiej nie jest już stabilny. Przez działalność człowieka

Temperatura mórz i oceanów ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się na lądzie. - Rolnictwo jest takim sektorem, który jest najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu. To może oznaczać, że będziemy mieli mniejsze plony, mniejszą produkcję żywności. Takim skutkiem zmian klimatu jest naruszenie bezpieczeństwa żywnościowego - ostrzega profesor Karaczun. - 1,5 stopnia to jest ten punkt krytyczny. Jeżeli go przekroczymy, to znajdziemy się naprawdę w bardzo, bardzo niebezpiecznej sytuacji - dodaje profesor Skubała.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS