Kolejny miesiąc z rekordową temperaturą. "Nasza planeta staje się szklarnią"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma miesiąca, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Jednocześnie był to dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Nasza planeta staje się szklarnią - alarmują eksperci.

Ponad 3000 pożarów wybuchło tylko w jednym miesiącu w brazylijskiej części Amazonii, czyli w najważniejszym lesie planety. To kolejny niechlubny rekord. Podobna sytuacja jest w Australii, gdzie przez skrajne upały i suszę pożary buszu wymknęły się spod kontroli. Gorąco, ogień i pogorzeliska - to jeden obraz kryzysu klimatycznego.

Drugi to nagłe, gwałtowne i superniebezpieczne powodzie. W Boliwii fale błota zmiotły całą miejscowość i zabiły kilkadziesiąt osób. W gorącym zazwyczaj Dubaju w sześć godzin spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj w pół roku.

- Jedynym sposobem, żebyśmy pohamowali te takie gwałtowne zmiany pogody, żebyśmy zahamowali ten wzrost średniej temperatury to jest ochrona klimatu. My musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych - podkreśla profesor Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To była najcieplejsza zima w historii USA

Planeta co chwila wystawia nam żółte kartki i pokazuje, w jakim kierunku idziemy. Nie ma tygodnia, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Pobił średnią z okresu przedprzemysłowego o 1,77 stopnia Celsjusza. To był dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Od maja 2023 roku każdy miesiąc bił rekord. - Nasza planeta staje się szklarnią. Miejscem, w którym za chwile również gatunek ludzki nie będzie w stanie egzystować, funkcjonować normalnie - alarmuje profesor Piotr Skubała, ekolog i etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego.

06.01.2023 | Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"
Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Klimatyczny alarm

To, o czym naukowcy mówią od dziesiątek lat, właśnie realizuje się na naszych oczach.

Do rekordów dołącza też ten średniej temperatury powierzchni mórz. W lutym wyniosła ona ponad 21 stopni Celsjusza, a to najwięcej w historii pomiarów. Poprzedni rekord padł w sierpniu 2023 roku. - Ma to bezpośredni wpływ na morski ekosystem, na rybołówstwo, na wszystko, co jest związane z życiem w oceanach. To sprawi też, że wiele zjawisk atmosferycznych na planecie stanie się jeszcze bardziej intensywnych - mówi Carlo Buonotempo, dyrektor programu "Copernicus Climate Change Service".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziemski obieg wody słodkiej nie jest już stabilny. Przez działalność człowieka

Temperatura mórz i oceanów ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się na lądzie. - Rolnictwo jest takim sektorem, który jest najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu. To może oznaczać, że będziemy mieli mniejsze plony, mniejszą produkcję żywności. Takim skutkiem zmian klimatu jest naruszenie bezpieczeństwa żywnościowego - ostrzega profesor Karaczun. - 1,5 stopnia to jest ten punkt krytyczny. Jeżeli go przekroczymy, to znajdziemy się naprawdę w bardzo, bardzo niebezpiecznej sytuacji - dodaje profesor Skubała.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS