Kolejny miesiąc z rekordową temperaturą. "Nasza planeta staje się szklarnią"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma miesiąca, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Jednocześnie był to dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Nasza planeta staje się szklarnią - alarmują eksperci.

Ponad 3000 pożarów wybuchło tylko w jednym miesiącu w brazylijskiej części Amazonii, czyli w najważniejszym lesie planety. To kolejny niechlubny rekord. Podobna sytuacja jest w Australii, gdzie przez skrajne upały i suszę pożary buszu wymknęły się spod kontroli. Gorąco, ogień i pogorzeliska - to jeden obraz kryzysu klimatycznego.

Drugi to nagłe, gwałtowne i superniebezpieczne powodzie. W Boliwii fale błota zmiotły całą miejscowość i zabiły kilkadziesiąt osób. W gorącym zazwyczaj Dubaju w sześć godzin spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj w pół roku.

- Jedynym sposobem, żebyśmy pohamowali te takie gwałtowne zmiany pogody, żebyśmy zahamowali ten wzrost średniej temperatury to jest ochrona klimatu. My musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych - podkreśla profesor Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To była najcieplejsza zima w historii USA

Planeta co chwila wystawia nam żółte kartki i pokazuje, w jakim kierunku idziemy. Nie ma tygodnia, w którym nie pada kolejny klimatyczny rekord. Poprzedni miesiąc był najcieplejszym lutym w historii. Pobił średnią z okresu przedprzemysłowego o 1,77 stopnia Celsjusza. To był dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordowymi temperaturami. Od maja 2023 roku każdy miesiąc bił rekord. - Nasza planeta staje się szklarnią. Miejscem, w którym za chwile również gatunek ludzki nie będzie w stanie egzystować, funkcjonować normalnie - alarmuje profesor Piotr Skubała, ekolog i etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego.

06.01.2023 | Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"
Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie. "Niedobrze, że zimą jest taka pogoda"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Klimatyczny alarm

To, o czym naukowcy mówią od dziesiątek lat, właśnie realizuje się na naszych oczach.

Do rekordów dołącza też ten średniej temperatury powierzchni mórz. W lutym wyniosła ona ponad 21 stopni Celsjusza, a to najwięcej w historii pomiarów. Poprzedni rekord padł w sierpniu 2023 roku. - Ma to bezpośredni wpływ na morski ekosystem, na rybołówstwo, na wszystko, co jest związane z życiem w oceanach. To sprawi też, że wiele zjawisk atmosferycznych na planecie stanie się jeszcze bardziej intensywnych - mówi Carlo Buonotempo, dyrektor programu "Copernicus Climate Change Service".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziemski obieg wody słodkiej nie jest już stabilny. Przez działalność człowieka

Temperatura mórz i oceanów ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się na lądzie. - Rolnictwo jest takim sektorem, który jest najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu. To może oznaczać, że będziemy mieli mniejsze plony, mniejszą produkcję żywności. Takim skutkiem zmian klimatu jest naruszenie bezpieczeństwa żywnościowego - ostrzega profesor Karaczun. - 1,5 stopnia to jest ten punkt krytyczny. Jeżeli go przekroczymy, to znajdziemy się naprawdę w bardzo, bardzo niebezpiecznej sytuacji - dodaje profesor Skubała.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS