Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną"

Źródło:
Fakty TVN
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną"
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną"
Magda Łucyan/Fakty TVN
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "98 procent Polaków jest za ochroną"Magda Łucyan/Fakty TVN

Trzeba wyrwać Puszczę Białowieską spod władzy polityków, tak by nigdy więcej żadna władza nie mogła decydować o jej "być albo nie być" - mówią aktywiści. Pełnej ochrony całego obszaru chcą ci, którym Puszcza Białowieska leży na sercu. Mają projekt ustawy.

Był rok 2017. Władza PiS jedną polityczną decyzją wprowadziła do Puszczy Białowieskiej harwestery, które na potęgę karczowały najcenniejszy polski las. W styczniu 2022 roku PiS - także jedną decyzją - wpuścił do Puszczy Białowieskiej ciężki sprzęt, by budować mur. - Z jednej strony degradacja, dewastacja przyrody, ale z drugiej strony to też wypowiedzenie przez państwo wojny przeciwko przyrodzie i przeciwko społeczeństwu - mówi o tych decyzjach Karolina Kuszlewicz, adwokatka i przewodnicząca Komisji do spraw Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego. Ta wojna została wypowiedziana przez polityków i uderzyła w największe przyrodnicze dziedzictwo w Polsce.

Oglądaj materiał "Bitwa o Puszczę" w TVN24 GO

- To jedyny las w Europie, który ma ciągłość pokrywy leśnej przez ostatnie 12 tysięcy lat - mówi o Puszczy profesor Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

By tak zostało i by żaden polityk nie mógł decydować o "być albo nie być" Puszczy i żyjących tam zwierząt - naukowcy, przyrodnicy, prawnicy i kilku polityków przygotowało projekt ustawy, który ma z Puszczy Białowieskiej stworzyć jednolitą przestrzeń, która będzie zdecydowanie chroniona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lasy Państwowe chcą znieść ochronę fragmentu Puszczy Białowieskiej. Protestują ekolodzy

- Na większości terenów Puszczy Białowieskiej byłby całkowity zakaz pozyskiwania drewna, a także zakaz polowań - zapowiada Karolina Kuszlewicz.

Nie byłoby oddzielnych nadleśnictw z oddzielnymi zasadami. Byłby za to jeden zarządca i jasne zasady.

Organizacje pracujące nad ustawą mówią o gigantycznym społecznym poparciu. - Wyniki nawet nas zaskoczyły. 89 procent Polaków jest za ochroną Puszczy Białowieskiej na całym jej terenie - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot". Zdecydowanie na "nie" jest niespełna dwa procent badanych.

Społeczne poparcie

Cięcia w 2017 roku zakończyły silne protesty, później decyzje wydały Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i polski sąd, który wprowadził tymczasowe zabezpieczenie.

Teraz tylko ustawa może ten stan utrzymać. - Żeby rząd i władza wykazały się odwagą i nie dzieliły już tej puszczy na strefy, gdzie można, albo gdzie można nie ciąć. Puszcza jest za mała, żeby ją dzielić. My mówimy o 0,6 procenta polskich lasów - dodaje Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Kolejną zmianą ma być to, że wynagrodzenia dla pracowników puszczy płynęłyby z Lasów Państwowych. - Wynagrodzenia w Lasach Państwowych i pracowników parków narodowych są diametralnie różne i leśnicy, którzy boją się, że stracą, bardzo często sami organizują protest - mówi Stanisław Gawłowski z PO.

Projekt ustawy ma teraz trafić do Ministerstwa Klimatu. Wola ochrony Białowieży jest. Kluczowe jednak będą szczegóły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu IPSOS - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego. Co więcej rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS