Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną"

Źródło:
Fakty TVN
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną" (13.02.2024)
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "89 procent Polaków jest za ochroną" (13.02.2024)
Magda Łucyan/Fakty TVN
Przygotowali specjalną ustawę, by chronić Puszczę Białowieską. "98 procent Polaków jest za ochroną"Magda Łucyan/Fakty TVN

Trzeba wyrwać Puszczę Białowieską spod władzy polityków, tak by nigdy więcej żadna władza nie mogła decydować o jej "być albo nie być" - mówią aktywiści. Pełnej ochrony całego obszaru chcą ci, którym Puszcza Białowieska leży na sercu. Mają projekt ustawy.

Był rok 2017. Władza PiS jedną polityczną decyzją wprowadziła do Puszczy Białowieskiej harwestery, które na potęgę karczowały najcenniejszy polski las. W styczniu 2022 roku PiS - także jedną decyzją - wpuścił do Puszczy Białowieskiej ciężki sprzęt, by budować mur. - Z jednej strony degradacja, dewastacja przyrody, ale z drugiej strony to też wypowiedzenie przez państwo wojny przeciwko przyrodzie i przeciwko społeczeństwu - mówi o tych decyzjach Karolina Kuszlewicz, adwokatka i przewodnicząca Komisji do spraw Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego. Ta wojna została wypowiedziana przez polityków i uderzyła w największe przyrodnicze dziedzictwo w Polsce.

Oglądaj materiał "Bitwa o Puszczę" w TVN24 GO

- To jedyny las w Europie, który ma ciągłość pokrywy leśnej przez ostatnie 12 tysięcy lat - mówi o Puszczy profesor Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

By tak zostało i by żaden polityk nie mógł decydować o "być albo nie być" Puszczy i żyjących tam zwierząt - naukowcy, przyrodnicy, prawnicy i kilku polityków przygotowało projekt ustawy, który ma z Puszczy Białowieskiej stworzyć jednolitą przestrzeń, która będzie zdecydowanie chroniona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lasy Państwowe chcą znieść ochronę fragmentu Puszczy Białowieskiej. Protestują ekolodzy

- Na większości terenów Puszczy Białowieskiej byłby całkowity zakaz pozyskiwania drewna, a także zakaz polowań - zapowiada Karolina Kuszlewicz.

Nie byłoby oddzielnych nadleśnictw z oddzielnymi zasadami. Byłby za to jeden zarządca i jasne zasady.

Organizacje pracujące nad ustawą mówią o gigantycznym społecznym poparciu. - Wyniki nawet nas zaskoczyły. 89 procent Polaków jest za ochroną Puszczy Białowieskiej na całym jej terenie - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot". Zdecydowanie na "nie" jest niespełna dwa procent badanych.

Społeczne poparcie

Cięcia w 2017 roku zakończyły silne protesty, później decyzje wydały Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i polski sąd, który wprowadził tymczasowe zabezpieczenie.

Teraz tylko ustawa może ten stan utrzymać. - Żeby rząd i władza wykazały się odwagą i nie dzieliły już tej puszczy na strefy, gdzie można, albo gdzie można nie ciąć. Puszcza jest za mała, żeby ją dzielić. My mówimy o 0,6 procenta polskich lasów - dodaje Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Kolejną zmianą ma być to, że wynagrodzenia dla pracowników puszczy płynęłyby z Lasów Państwowych. - Wynagrodzenia w Lasach Państwowych i pracowników parków narodowych są diametralnie różne i leśnicy, którzy boją się, że stracą, bardzo często sami organizują protest - mówi Stanisław Gawłowski z PO.

Projekt ustawy ma teraz trafić do Ministerstwa Klimatu. Wola ochrony Białowieży jest. Kluczowe jednak będą szczegóły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS