Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"

23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"
23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki rozmawiali ze sobą w poniedziałek blisko cztery godziny. Koalicja teoretycznie trwa, ale między liderami brakuje zaufania i dobrej woli. Solidarna Polska wciąż sprzeciwia się ratyfikacji unijnego funduszy odbudowy, a Porozumienie - daninie od reklam. Liderzy mają się jeszcze spotkać w przyszłym tygodniu, jak przekazał Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS.

Premier Mateusz Morawiecki nie powiedział we wtorek ani słowa o konkluzjach poniedziałkowego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy.

Spotkanie było szansą na wyjaśnienie koalicyjnych sporów między liderami koalicji, ale na razie jego efektów nie widać. Następnego dnia po spotkaniu stanowiska Solidarnej Polski i premiera dalej są rozbieżne. Były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, podtrzymał stanowisko, że jego partia nie poprze zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy. Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że zgoda na ratyfikację przejdzie przez parlament "spokojnie".

Solidarna Polska ciągle mówi nie europejskiemu i krajowemu programowi odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19. Nie chce ratyfikacji funduszu, który może dać Polsce 250 miliardów złotych. To stanowisko wbrew także Porozumieniu.

- Jesteśmy zwolennikami wszystkich form, które pomogą wejść w powrocie polskiej gospodarki na tory rozwoju - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia Jan Strzeżek.

Sprzeciw wobec daniny od reklam

Porozumienie Jarosława Gowina z kolei dalej mówi "nie" daninie od reklam, przeciwko której protestowały media w ramach akcji "Media bez wyboru", a którą proponuje PiS.

Jeśli spotkanie miało uspokoić sytuację w koalicji, to niemal cztery godziny posiedzenia chyba jednak nie wystarczyły.

- Rozmawialiśmy o nowym ładzie, rozmawialiśmy o przyszłości i umówiliśmy się na przyszły tydzień - zdradził szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Koledzy partyjni Zbigniewa Ziobry już kilkanaście godzin po spotkaniu znów krytykowali politykę Mateusza Morawieckiego. - Nie obiecywaliśmy likwidacji kopalń, nie obiecywaliśmy wzrostu cen energii i ciepła, nie obiecywaliśmy miękkiej postawy wobec Brukseli - wymieniał w Radiu ZET Janusz Kowalski.

Mówiąc o rzekomo fatalnych unijnych rozwiązaniach energetycznych, polityk Solidarnej Polski zbliża się do retoryki Konfederacji, ewidentnie rywalizując o ten sam skrajny elektorat.

W Porozumieniu za to dalej trwa pojedynek gowinowców i bielanowców.

- Nie poszedłem do Jarosława Kaczyńskiego, żeby wypłakać mu się w rękaw i błagać: Jarek, proszę cię, uznaj mnie za prezesa - powiedział Adam Bielan, który uznaje się za pełniącego obowiązki prezesa Porozumienia. - To jest prywatna zabawa Adama Bielana, taki obwoźny cyrk - ocenia rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Jaka większość?

W środę ma rozpocząć się posiedzenie Sejmu. Powstaje więc pytanie, czy rząd ma ciągle większość. Zgodę na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy poprze opozycja - w tej sprawie nie są konieczne głosy ziobrystów.

- Nam się spieszy, Polakom się spieszy - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. - Dzisiaj rządzący igrają jednym z najważniejszych interesów narodowych - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Opozycja stawia jednak warunki. - Wydatkowanie środków europejskich nie może odbywać się tylko centralnie, muszą być włączone w to polskie samorządy - zaznaczył lider PO Borus Budka.

Kiedy zatem można liczyć na ratyfikację wielomiliardowego funduszu? Premier odsuwa to w czasie. - Nie ma tutaj w związku z tym pospiechu - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS