Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"

23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"
23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.02.2021 | Spotkanie liderów nie zakończyło sporów. "Umówiliśmy się na przyszły tydzień"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki rozmawiali ze sobą w poniedziałek blisko cztery godziny. Koalicja teoretycznie trwa, ale między liderami brakuje zaufania i dobrej woli. Solidarna Polska wciąż sprzeciwia się ratyfikacji unijnego funduszy odbudowy, a Porozumienie - daninie od reklam. Liderzy mają się jeszcze spotkać w przyszłym tygodniu, jak przekazał Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS.

Premier Mateusz Morawiecki nie powiedział we wtorek ani słowa o konkluzjach poniedziałkowego spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy.

Spotkanie było szansą na wyjaśnienie koalicyjnych sporów między liderami koalicji, ale na razie jego efektów nie widać. Następnego dnia po spotkaniu stanowiska Solidarnej Polski i premiera dalej są rozbieżne. Były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, podtrzymał stanowisko, że jego partia nie poprze zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy. Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że zgoda na ratyfikację przejdzie przez parlament "spokojnie".

Solidarna Polska ciągle mówi nie europejskiemu i krajowemu programowi odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19. Nie chce ratyfikacji funduszu, który może dać Polsce 250 miliardów złotych. To stanowisko wbrew także Porozumieniu.

- Jesteśmy zwolennikami wszystkich form, które pomogą wejść w powrocie polskiej gospodarki na tory rozwoju - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia Jan Strzeżek.

Sprzeciw wobec daniny od reklam

Porozumienie Jarosława Gowina z kolei dalej mówi "nie" daninie od reklam, przeciwko której protestowały media w ramach akcji "Media bez wyboru", a którą proponuje PiS.

Jeśli spotkanie miało uspokoić sytuację w koalicji, to niemal cztery godziny posiedzenia chyba jednak nie wystarczyły.

- Rozmawialiśmy o nowym ładzie, rozmawialiśmy o przyszłości i umówiliśmy się na przyszły tydzień - zdradził szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Koledzy partyjni Zbigniewa Ziobry już kilkanaście godzin po spotkaniu znów krytykowali politykę Mateusza Morawieckiego. - Nie obiecywaliśmy likwidacji kopalń, nie obiecywaliśmy wzrostu cen energii i ciepła, nie obiecywaliśmy miękkiej postawy wobec Brukseli - wymieniał w Radiu ZET Janusz Kowalski.

Mówiąc o rzekomo fatalnych unijnych rozwiązaniach energetycznych, polityk Solidarnej Polski zbliża się do retoryki Konfederacji, ewidentnie rywalizując o ten sam skrajny elektorat.

W Porozumieniu za to dalej trwa pojedynek gowinowców i bielanowców.

- Nie poszedłem do Jarosława Kaczyńskiego, żeby wypłakać mu się w rękaw i błagać: Jarek, proszę cię, uznaj mnie za prezesa - powiedział Adam Bielan, który uznaje się za pełniącego obowiązki prezesa Porozumienia. - To jest prywatna zabawa Adama Bielana, taki obwoźny cyrk - ocenia rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Jaka większość?

W środę ma rozpocząć się posiedzenie Sejmu. Powstaje więc pytanie, czy rząd ma ciągle większość. Zgodę na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy poprze opozycja - w tej sprawie nie są konieczne głosy ziobrystów.

- Nam się spieszy, Polakom się spieszy - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. - Dzisiaj rządzący igrają jednym z najważniejszych interesów narodowych - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Opozycja stawia jednak warunki. - Wydatkowanie środków europejskich nie może odbywać się tylko centralnie, muszą być włączone w to polskie samorządy - zaznaczył lider PO Borus Budka.

Kiedy zatem można liczyć na ratyfikację wielomiliardowego funduszu? Premier odsuwa to w czasie. - Nie ma tutaj w związku z tym pospiechu - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN