Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN
Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić
Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić
Maciej Knapik/Fakty TVN
Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnićMaciej Knapik/Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

- 16 województw, 10 tysięcy kilometrów, ponad 150 miejsc - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. To plan Rafała Trzaskowskiego na najbliższe tygodnie rozpoczynającej się właśnie oficjalnie kampanii wyborczej. Rano wyruszył z Warszawy do kilku miejscowości na Podlasiu.

- Jednym z haseł, do których będziemy zachęcać, jest hasło "Kupuj polskie", kupuj polskie produkty, bo wszystkim nam zależy, żeby promować polskie firmy - powiedział Rafał Trzaskowski. To była deklaracja złożona w zakładzie mleczarskim. Kandydat był też w firmie produkującej i sprzedającej maszyny rolnicze. Do kupowania polskich produktów spożywczych zachęcał także po zakupach zrobionych w lokalnym sklepie.

Wcześniej Trzaskowski spotkał się z Georgette Mosbacher. "Jest pani zawsze mile widziana w Warszawie" - napisał w internecie.

Współpracowniczka Donalda Trumpa stwierdziła w wywiadzie, że Trzaskowski jest mile widziany w Waszyngtonie. To kolejne spotkanie kandydata Koalicji Obywatelskiej z osobą z otoczenia Donalda Trumpa - wcześniej odwiedzili go doradcy do spraw obrony.

Zełenski z przesłaniem do Nawrockiego

Rafał Trzaskowski spotkał się też z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski nie spotkał się za to z Karolem Nawrockim, ale w wywiadzie dla czterech redakcji, w tym TVN24, był wobec Nawrockiego brutalnie szczery - jeśli Ukraina zostanie sama, bez pomocy, wojna z Rosją przeniesie się do Polski.

- To pan Nawrocki musi już zacząć się szkolić, bo może przyjść chwila, że przyjdzie mu wziąć broń do ręki - ostrzega prezydent Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Zełenski wyraźnie poczuł się szantażowany przez Nawrockiego, który w formie ultimatum powtarzał, że bez załatwienia sprawy Wołynia nie widzi Ukrainy ani w NATO, ani w Unii Europejskiej. - Do czasu rozwiązania naszych spraw nie widzę przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej i w NATO - stwierdził Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Sprawy historyczne są istotne, cieszę się, że się zaczęły ekshumacje. Ja się skupiam w tej chwili na bezpieczeństwie. To jest dzisiaj najważniejsze. Jeżeli spotykam się z prezydentem Zełenskim, to właśnie o tym mówię - wskazał Rafał Trzaskowski.

Ekshumacje mają ruszyć na wiosnę, więc zgrzyt wydaje się niepotrzebny, ale - jak słyszymy - sztabowi Nawrockiego chodzi o przyciągnięcie antyukraińskiego elektoratu Konfederacji. Stąd też ostra krytyka Unii Europejskiej.

PiS zaprosił do Sejmu grupę dyplomatów, przed którymi wystąpił Karol Nawrocki. Była to okazja do wypowiedzenia przez niego kilku słów po angielsku.

Braun kolejnym kandydatem na prezydenta

O elektorat Konfederacji będzie rywalizować kolejny kandydat na prezydenta. - Tak, będę kandydował w tych wyborach, z Bożą i ludzką pomocą - zapowiedział Grzegorz Braun, eurodeputowany Konfederacji.

W Konfederacji konsternacja. Kandydat tej partii Sławomir Mentzen zapewniał wcześniej w "Super Expressie", że Braun nie wystartuje.

Bosak: będzie wniosek o usunięcie Brauna z Konfederacji
Bosak: będzie wniosek o usunięcie Brauna z KonfederacjiTVN24

- To jest science fiction, nic takiego się nie wydarzy - mówił Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji. Science fiction, czyli filmy o kosmitach, jednak się zdarzają naprawdę.

- Scenariusz nie był przez nas ani pożądany, ani oczekiwany, ani nie uważamy, że jest jakkolwiek racjonalny - ocenił Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

Na lewicy też dwóch kandydatów

Sławomir Mentzen stwierdził, że nie boi się, iż Grzegorz Braun odbierze mu wyborców, i zapowiedział kampanię wśród ludzi. - Na placach, na rynkach, na ulicach miast - wymienił.

Czyli zupełnie tak samo jak kolejny kandydat, tyle że z przeciwnej strony. - Na ulicach, na spotkaniach osiedlowych - zapowiedział Adrian Zandberg, poseł partii Razem.

ZOBACZ TEŻ: Adrian Zandberg włącza się do wyścigu o prezydenturę

Kandydatka Lewicy komentuje start Zandberga słowami, że Lewicy nie powinno się dzielić. - To jest naturalna konsekwencja decyzji, którą podjęła partia Razem, o tym, żeby wyjść z koalicji rządzącej - wskazała Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

Teraz kandydaci muszą zebrać 100 tysięcy podpisów. Kto będzie zbierał podpisy dla marszałka Hołowni - kandydata Trzeciej Drogi? - Wolontariusze, działacze, ministrowie, posłowie, ja sam osobiście - przekazał Szymon Hołownia. Zapowiedział także, że ruszy w Polskę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jarek Praszkiewicz, Piotr Polak, Tomasz Wojtasik/PAP

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS