Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić 'daj'. Nie potrafię tak"

Źródło:
Fakty TVN
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"Renata Kijowska/Fakty TVN

To nie jest po prostu historia studenta, który zamieszkał w samochodzie, bo nie było go stać na mieszkanie czy pokój. Jest o marzeniach, determinacji i o tym, że studiowanie to dziś zbyt często zajęcie dla bogatych albo co najmniej dobrze sytuowanych. Nie tak powinno być.

Patryk się przeprowadza. Do przenoszenia nie ma wiele. Tyle, co dotąd mieściło się w samochodzie. - Z samochodem był też ten problem, że gniotło wszystko, a tu jednak jest materac - mówi Patryk, student z Krakowa. Wcześniej do spania chłopak rozkładał fotele samochodowe. Mieszkał na parkingu cały miesiąc, aż znalazła go reporterka programu "Uwaga!" TVN. Patryk tak ma, że się nie skarży. Za łazienkę służył mu hydrant w parku. - Najgorsze chyba było to, że było to zimno plus czasem w aucie zaczęła się zbierać wilgoć. Ciężko było też poruszać się wśród ludzi, udając, że jest wszystko ok - przyznaje.

Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością
Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością TVN24

Siła i determinacja

Patryk jest studentem malarstwa. Po nocy w aucie pędził na zajęcia, potem do pracy, by z czasem zarobić na wynajem. Nikt o jego problemach nie wiedział. Gdy wyjeżdżał z rodzinnej miejscowości, rodzicom nie przyznał się, że zarobione w wakacje pieniądze, za które planował się utrzymać, zjadła "naprawa samochodu". - Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak. Wolałem sobie znaleźć tę pracę, tylko że wypłata, niestety, nie jest miesiąc przed, tylko miesiąc po - zaznacza Patryk. Chłopak pracuje, dowożąc jedzenie innym. Sam nie może wydać więcej niż 15 złotych dziennie. Dzięki widzom "Uwagi!" TVN Patryk ma już gdzie spać. Pomoc oferuje też uczelnia. - Studenci podejmują studia, ale muszą też na przykład utrzymać chorych rodziców, chore rodzeństwo - zauważa Adam Gliksman, kierownik Działu Promocji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Drogie życie studenta. "Obserwujemy nieprzerwany wzrost cen"
Drogie życie studenta. "Obserwujemy nieprzerwany wzrost cen"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Studencka rzeczywistość

Z wrześniowego raportu "Portfel studenta" wynika, że w ciągu siedmiu lat miesięczne wydatki studenta wzrosły o 2300 złotych. Koszty sprawiają, że co piąty student rozważał zawieszenie lub rzucenie studiów. - Mam znajomych, którzy porzucili studia po pierwszym czy nawet w trakcie drugiego roku, bo faktycznie nie mieli kasy. Ja też pierwsze studia rzuciłam w trakcie drugiego roku, bo nie dostałam stypendium socjalnego - mówi Wiktoria Piątek, studentka z Warszawy, Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

Patryk nie dał sobie studiów wybić z głowy. Chciałby się na nich utrzymać dzięki malowaniu. - Przed przyjazdem tutaj jeszcze miałem plan, żeby do końca roku zorganizować pierwszą sobie taką pierwszą, własną wystawę, ale październik mnie zweryfikował, ale chciałbym, żeby to tak wyglądało za te ileś lat - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Student zamieszkał w samochodzie. "Nie miałem pieniędzy, a bardzo zależało mi na studiach"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kijowska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS