Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić 'daj'. Nie potrafię tak"

Źródło:
Fakty TVN
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Żeby studiować, zamieszkał w samochodzie. "Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak"Renata Kijowska/Fakty TVN

To nie jest po prostu historia studenta, który zamieszkał w samochodzie, bo nie było go stać na mieszkanie czy pokój. Jest o marzeniach, determinacji i o tym, że studiowanie to dziś zbyt często zajęcie dla bogatych albo co najmniej dobrze sytuowanych. Nie tak powinno być.

Patryk się przeprowadza. Do przenoszenia nie ma wiele. Tyle, co dotąd mieściło się w samochodzie. - Z samochodem był też ten problem, że gniotło wszystko, a tu jednak jest materac - mówi Patryk, student z Krakowa. Wcześniej do spania chłopak rozkładał fotele samochodowe. Mieszkał na parkingu cały miesiąc, aż znalazła go reporterka programu "Uwaga!" TVN. Patryk tak ma, że się nie skarży. Za łazienkę służył mu hydrant w parku. - Najgorsze chyba było to, że było to zimno plus czasem w aucie zaczęła się zbierać wilgoć. Ciężko było też poruszać się wśród ludzi, udając, że jest wszystko ok - przyznaje.

Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością
Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością TVN24

Siła i determinacja

Patryk jest studentem malarstwa. Po nocy w aucie pędził na zajęcia, potem do pracy, by z czasem zarobić na wynajem. Nikt o jego problemach nie wiedział. Gdy wyjeżdżał z rodzinnej miejscowości, rodzicom nie przyznał się, że zarobione w wakacje pieniądze, za które planował się utrzymać, zjadła "naprawa samochodu". - Nie lubię mówić "daj". Nie potrafię tak. Wolałem sobie znaleźć tę pracę, tylko że wypłata, niestety, nie jest miesiąc przed, tylko miesiąc po - zaznacza Patryk. Chłopak pracuje, dowożąc jedzenie innym. Sam nie może wydać więcej niż 15 złotych dziennie. Dzięki widzom "Uwagi!" TVN Patryk ma już gdzie spać. Pomoc oferuje też uczelnia. - Studenci podejmują studia, ale muszą też na przykład utrzymać chorych rodziców, chore rodzeństwo - zauważa Adam Gliksman, kierownik Działu Promocji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Drogie życie studenta. "Obserwujemy nieprzerwany wzrost cen"
Drogie życie studenta. "Obserwujemy nieprzerwany wzrost cen"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Studencka rzeczywistość

Z wrześniowego raportu "Portfel studenta" wynika, że w ciągu siedmiu lat miesięczne wydatki studenta wzrosły o 2300 złotych. Koszty sprawiają, że co piąty student rozważał zawieszenie lub rzucenie studiów. - Mam znajomych, którzy porzucili studia po pierwszym czy nawet w trakcie drugiego roku, bo faktycznie nie mieli kasy. Ja też pierwsze studia rzuciłam w trakcie drugiego roku, bo nie dostałam stypendium socjalnego - mówi Wiktoria Piątek, studentka z Warszawy, Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

Patryk nie dał sobie studiów wybić z głowy. Chciałby się na nich utrzymać dzięki malowaniu. - Przed przyjazdem tutaj jeszcze miałem plan, żeby do końca roku zorganizować pierwszą sobie taką pierwszą, własną wystawę, ale październik mnie zweryfikował, ale chciałbym, żeby to tak wyglądało za te ileś lat - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Student zamieszkał w samochodzie. "Nie miałem pieniędzy, a bardzo zależało mi na studiach"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kijowska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS