Przez lata nękali swoją sąsiadkę, Sąd Najwyższy uchylił wyrok. "To jest żadna sprawiedliwość"

Źródło:
Fakty TVN
Przez lata nękali swoją sąsiadkę, Sąd Najwyższy uchylił wyrok. "To jest żadna sprawiedliwość" (materiał z 19.06.2023)
Przez lata nękali swoją sąsiadkę, Sąd Najwyższy uchylił wyrok. "To jest żadna sprawiedliwość" (materiał z 19.06.2023)
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Przez lata nękali swoją sąsiadkę, Sąd Najwyższy uchylił wyrok. "To jest żadna sprawiedliwość"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Trójka skazanych miała pójść do więzienia na rok. Nie pójdą, bo Sąd Najwyższy nieoczekiwanie uchylił wyrok i nakazał rozpoczęcie procesu od nowa. Chodzi o rodzinę, która bez powodu zamieniła życie sąsiadki w piekło. Kobieta poddała się i sprzedała dom. Teraz cierpi nowy nabywca.

Pani Bożena - emerytowana nauczycielka - przez lata miała problem z przemocowymi sąsiadami. Mieszkała w Żdżarach koło Dębicy. Jej koszmar trwał latami. Przez swoich sąsiadów była wyzywana, zastraszana, a jej dom był obrzucany kamieniami czy petardami. - W pewną niedzielę na ogrodzenie wywiesili dwie siatki z ludzkim kałem. Powiedzieli, że to jest ich ogrodzenie i sobie mogą wieszać, co im się podoba. Zrobili wysypisko przy mojej bramie - opowiadała w 2018 roku Bożena Wołowicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poderżnę ci gardło", "ty k..., już wisisz". Osaczona we własnym domu

Policja interweniowała w sprawie wielokrotnie, ale działania funkcjonariuszy nic nie dały. W 2020 roku pani Bożena sprzedała swój dom i wyprowadziła się z miasta. Jednak wtedy agresja sąsiadów została skierowana w stronę nowego właściciela - pana Antoniego.

Sprawa pani Bożeny znalazła swój finał w sądzie. Dwa lata temu Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał agresywnych sąsiadów na kary bezwzględnego więzienia, ale Sąd Najwyższy właśnie ten wyrok uchylił. Jednym z powodów, dlaczego Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, jest nieprecyzyjne ustalenie roli każdego z oskarżonych.- Nie moze być tak, że ktoś zostanie skazany i ukarany za to, że był w grupie, która zrobiła cos złego - tłumaczy zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski.

Impas trwa

Decyzja wymiaru sprawiedliwości jeszcze bardziej wpłynęła na zachowania oskarżonych. - Oni dostali decyzją Sądu Najwyższego wiatr w żagle. W tej chwili dopiero poczuli się mocni, bezkarni, że mają przyzwolenie - uważa Bożena Wołowicz. - To jest żadna sprawiedliwość, to jest wypaczenie tej funkcji, jaką ma być właśnie sprawowanie wymiaru sprawiedliwości - dodaje Mariusz Paplaczyk, adwokat.

Po uchyleniu wyroku agresywni sąsiedzi celebrowali decyzję sądu. - Oni wiedzą, że nawet jeżeli zapadnie niekorzystny wyrok, to zapadnie za tyle lat, że oni przez ten okres czasu będą mogli robić, co chcą - ocenia profesor Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Efekty decyzji sądu już widać. - Byle zaczepić, byle po prostu tylko sprowokować. Tam jest zadowolenie wtedy w tej rodzinie. To jest ich tlen do oddychania, dokuczanie drugiemu człowiekowi - mówi Antonii Wałęga, który kupił dom od pani Bożeny.

Więcej o sprawie w reportażu "Uwagi!" TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN