Dwugłos w sprawie środków z UE. Morawiecki: wzmacniają suwerenność, Ziobro: to szantaż

14.11 | Dwugłos w sprawie środków z UE. Morawiecki: wzmacniają suwerenność, Ziobro: to szantaż
14.11 | Dwugłos w sprawie środków z UE. Morawiecki: wzmacniają suwerenność, Ziobro: to szantaż
Maciej Knapik | Fakty TVN
14.11 | Dwugłos w sprawie środków z UE. Morawiecki: wzmacniają suwerenność, Ziobro: to szantażMaciej Knapik | Fakty TVN

Podziały na linii premier Mateusz Morawiecki - minister Zbigniew Ziobro zdają się pogłębiać. W poniedziałek szef rządu mówił o tym, że środku unijne są bardzo ważne i wzmacniają polską suwerenność, a szef resortu sprawiedliwości wspominał o "szantażowaniu" i "destabilizowaniu" Polski. Mimo tych różnic premier Morawiecki zapowiada, że PiS będzie "bronił jedności Zjednoczonej Prawicy" podczas głosowania nad wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry.

Dla Mateusza Morawieckiego fundusze unijne znów stały się ważne. - Dla mnie dzisiaj środki unijne niesamowicie wzmacniają polską suwerenność. Wzmacniają potencjał niepodległości - stwierdził w poniedziałek szef rządu.

To kolejna zmiana zdania, bo kiedyś premier nazywał fundusze europejskie "Nowym Planem Marshalla", a później bagatelizował ich znaczenie. Teraz znowu porozumienie z Brukselą staje się kluczowe.

Zwrotu dokonał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, który obecnie chce o unijne środki walczyć. W tych rozbieżnych deklaracjach nie pojawia się jakiś konsekwentny plan pozyskania pieniędzy z Unii. Bardziej konsekwentny jest Zbigniew Ziobro, który nieustannie wygłasza tyrady antyunijne i zaogniające spór z Brukselą. W poniedziałek szef resortu sprawiedliwości mówił między innymi, że "Niemka von der Leyen i Donald Tusk" szantażują Polskę, że "praworządność to bajda dla naiwnych" i że spór z Brukselą to "polityczna hucpa".

Zachwiana jedność?

Politycy PiS-u zaczęli wygłaszać prośby, które miałyby pomóc w załagodzeniu sporu z Unią. Jarosław Kaczyński zaapelował o "niewygłaszanie idei o charakterze skrajnym". W swojej postawie nie jest odosobniony - wtórują mu inni działacze PiS. Zbigniew Ziobro jakby tego nie słyszał.

Sednem sporu z Unią jest upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, za które odpowiada właśnie minister Ziobro. - Jest wyjście - mówi opozycja i nawołuje do odwołania ministra. - Ziobro to największy szkodnik polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale i polskiej polityki - uważa Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Wobec Zbigniewa Ziobry szykuje się więc kolejny wniosek o wotum nieufności. - Tym razem jednak sytuacja konfliktu w obozie władzy jest na tyle oczywista, że być może część posłów PiS-u odwróci się od Ziobry - słyszymy od polityków opozycji. 20 posłów Solidarnej Polski daje jednak PiS-owi większość w Sejmie i chociaż krążą plotki, że PiS ma dość Ziobry i mógłby go zastąpić Przemysław Czarnek, to inicjatywa opozycji kwitowana jest krótko. - Będziemy bronić jedności Zjednoczonej Prawicy - zapowiada szef rządu.

Posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 15 listopada.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS