Szynkowski vel Sęk mówi o otwartości na dialog z KE, ale Zbigniew Ziobro nie ufa Komisji

Szynkowski vel Sęk mówi o otwartości na dialog z KE, ale Zbigniew Ziobro nie ufa Komisji
Szynkowski vel Sęk mówi o otwartości na dialog z KE, ale Zbigniew Ziobro nie ufa Komisji
Maciej Knapik | Fakty TVN
Szynkowski vel Sęk mówi o otwartości na dialog z KE, ale Zbigniew Ziobro nie ufa KomisjiMaciej Knapik | Fakty TVN

"Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem" - to jedyne, co ma do powiedzenia Szymon Szynkowski vel Sęk po swojej wizycie w Brukseli. Minister do spraw europejskich rozmawiał z unijnymi urzędnikami o odblokowaniu środków z unijnego funduszu odbudowy. Jednak lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro nie uważa, żeby Bruksela dążyła do kompromisu.

Polski minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w czwartek zakończył rozmowy w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania unijnych środków.

- Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem. Wskazałem na naszą otwartość na dialog i na nasze oczekiwania otwartości z drugiej strony - zapewnił po spotkaniu Szynkowski vel Sęk.

Czy to oznacza zwrot w polityce i władza wdroży ustawę, która zmieni polskie sądownictwo, a także pogodzi nas z Unią Europejską? - Nie zamykamy tej ścieżki - deklaruje minister.

O jakiekolwiek zmiany ustawowe w ramach kompromisu, które odwracałyby to, co stało się w sądownictwie po 2015 roku, zapytaliśmy też ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

- Unia Europejska nie dąży do kompromisu, to jest kolejny pretekst, który ma służyć temu, żeby pieniądze nie były wypłacane, były blokowane. Chodzi o zmianę władzy, a nie o sądownictwo - odpowiada minister.

Ścieżki nie zamykamy, ale jednak zamykamy. Krok do przodu, krok do tyłu. Opozycja uważa, że czas się kończy, bo sytuacja gospodarcza się pogarsza, a pieniądze z Unii Europejskiej są Polsce niezbędne.

- Morawiecki wie doskonale, że nie spina mu się budżet. Brakuje mu 400 miliardów złotych do spięcia budżetu - wskazuje Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

Pilna narada w siedzibie PiS

Media donoszą o pilnym spotkaniu w siedzibie partii na Nowogrodzkiej. Dwa dni temu politycy PiS-u mieli mówić o spodziewanym kryzysie finansowym i sytuacji piekielnie trudnej. Jeszcze kilka dni wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił o turbulencjach na rynkach finansowych i oszczędnościach w budżecie.

Tymczasem z Brukseli, gdzie czekają miliardy euro, płynie raczej powściągliwy przekaz. Jak deklarują unijni przedstawiciele po spotkaniu z polskim ministrem, rozmowa była konstruktywna, ale "kamienie milowe", na które zgodził się polski rząd, muszą być spełnione.

- Dogadanie się z Bruksela wzmocni wiarygodność fiskalną, czyli zmniejszy ryzyko scenariusza, że my tracimy kontrolę nad walutą, nad stopami procentowymi, inwestorzy uciekają, nie finansują budżetu - zwraca uwagę Ignacy Morawski, ekonomista.

Gra pozorów

Opozycja powtarza, że wystarczy jedno posiedzenie Sejmu i problem z głowy. - Przyjąć naszą ustawę o niezależności Sądu Najwyższego, o praworządności w Sądzie Najwyższym, o przywróceniu zawieszonych sędziów, i pieniądze będą - wskazuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To jest czterysta nowoczesnych szpitali, albo kilka tysięcy nowoczesnych szkół - wylicza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Środki unijne mogą wesprzeć też inne inwestycje, a PiS zostaje samo, bo - jak słyszymy - nawet Viktor Orban jest bliższy osiągnięciu porozumienia z Komisją Europejską.

- Pochylił głowę z pokorą, pojechał, zaczął się dogadywać, i pierwsze osiem miliardów, zdaje się, że dostanie - informuje Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Tymczasem w Polsce trwa gra pozorów. Minister do spraw europejskich pojechał do Brukseli bez konkretów. Wniosek o wypłaty ciągle nie został złożony, a w kraju przepychanka w rządzie ze Zbigniewem Ziobrą w roli głównej, który twierdzi, że Unia się na nas uwzięła.

- Nie opowiadajmy bajek, że tu chodzi o sądownictwo - mówi Ziobro. - Tylko polityczny dyletant, polityczny głupiec, nie chce skorzystać z europejskich pieniędzy, które leżą na tacy i czekają na Polskę - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS