Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"

Źródło:
Fakty TVN
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Maciej jest z Pruszkowa pod Warszawą i ma genetycznego brata Briana. Ten pierwszy uratował życie temu drugiemu. Pomogła w tym Fundacja DKMS.

Brian z Colorado i Maciej z Pruszkowa są jak dwie krople wody - genetycznie. Gdy Brian zachorował na nowotwór krwi, to Maciej uratował mu życie. - Wcześniej nikt nie mógł zostać moim dawcą. Moi bracia, kuzyni. Z nikim, kogo testowano, nie miałem zgodności - mówi Brian Howard. Wcześniej pan Maciej, szef kuchni, zarejestrował sie w Fundacji DKMS jako dawca szpiku. Po jakimś czasie odebrał telefon, że ktoś go potrzebuje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

- Siedzisz na fotelu. Krew z jednej ręki przechodzi przez maszynę i wraca do drugi ręki. Tyle - opowiada Maciej Bochnowski, dawca szpiku kostnego.

Komórki poleciały za ocean i postawiły Briana na nogi. Wtedy jeszcze mężczyźni się nie znali. Dane dawcy i biorcy są im nawzajem ujawniane, o ile się na to zgodzą i kiedy jest pewność, że przeszczep się udał, a pacjent jest w dobrej formie.

Kolejne "narodziny"

Brian jest w formie rewelacyjnej. To jego szóste - ponowne - urodziny, czyli rocznica udanego przeszczepu. Świętuje ją w Polsce z żoną, Fundacją DKMS i Maciejem. - Brian dostał druga szansę. Możemy być razem, nie straciliśmy go - podkreśla Madeline Howard, żona Briana. Dodatkowo Madeline i Brian zyskali nowego członka rodziny. Latem 2023 roku, w tajemnicy przed Brianem, Maciej został zaproszony do USA na ślub. Wtedy mężczyźni zobaczyli się pierwszy raz. - To był szok. Schodził z góry i spotkał mnie w kuchni. To było takie "znam cię, ale nie znam cię". Chwilę potrwało, zanim dotarło do niego, kim ja jestem. Fajne uczucie, fajny czas - opowiada Maciej.

Pracownik Fundacji DKMS o bazie dawców szpiku
Pracownik Fundacji DKMS o bazie dawców szpiku13.10| 13 października to Dzień Dawcy Szpiku. Każdy z nas może pomóc. TVN24

Moc dawców

Wszystko zaczęło sie od zarejestrowania w bazie dawców szpiku. - Wszystkie geny przez wiele tysiącleci mieszały się. Zrobiła się taka jakby mieszanka, która jest rozproszona po całym świecie - wyjaśnia doktor Tigran Torosian, hematolog i dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

TUTAJ MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

W Polsce zarejestrowanych jest ponad dwa miliony potencjalnych dawców szpiku, to daje nam trzecie miejsce w Europie. Ale bazę wciąż trzeba powiększać. - Piszemy do siebie wiadomości. Codziennie staramy sie dzielić wrażeniami z dnia - przekonuje Brian. - Cały czas twierdzę, że ja nic jakby nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach. Mam bliźniaka - uważa Maciej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Arch.Prywatne

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS