Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"

Źródło:
Fakty TVN
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Maciej jest z Pruszkowa pod Warszawą i ma genetycznego brata Briana. Ten pierwszy uratował życie temu drugiemu. Pomogła w tym Fundacja DKMS.

Brian z Colorado i Maciej z Pruszkowa są jak dwie krople wody - genetycznie. Gdy Brian zachorował na nowotwór krwi, to Maciej uratował mu życie. - Wcześniej nikt nie mógł zostać moim dawcą. Moi bracia, kuzyni. Z nikim, kogo testowano, nie miałem zgodności - mówi Brian Howard. Wcześniej pan Maciej, szef kuchni, zarejestrował sie w Fundacji DKMS jako dawca szpiku. Po jakimś czasie odebrał telefon, że ktoś go potrzebuje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

- Siedzisz na fotelu. Krew z jednej ręki przechodzi przez maszynę i wraca do drugi ręki. Tyle - opowiada Maciej Bochnowski, dawca szpiku kostnego.

Komórki poleciały za ocean i postawiły Briana na nogi. Wtedy jeszcze mężczyźni się nie znali. Dane dawcy i biorcy są im nawzajem ujawniane, o ile się na to zgodzą i kiedy jest pewność, że przeszczep się udał, a pacjent jest w dobrej formie.

Kolejne "narodziny"

Brian jest w formie rewelacyjnej. To jego szóste - ponowne - urodziny, czyli rocznica udanego przeszczepu. Świętuje ją w Polsce z żoną, Fundacją DKMS i Maciejem. - Brian dostał druga szansę. Możemy być razem, nie straciliśmy go - podkreśla Madeline Howard, żona Briana. Dodatkowo Madeline i Brian zyskali nowego członka rodziny. Latem 2023 roku, w tajemnicy przed Brianem, Maciej został zaproszony do USA na ślub. Wtedy mężczyźni zobaczyli się pierwszy raz. - To był szok. Schodził z góry i spotkał mnie w kuchni. To było takie "znam cię, ale nie znam cię". Chwilę potrwało, zanim dotarło do niego, kim ja jestem. Fajne uczucie, fajny czas - opowiada Maciej.

Pracownik Fundacji DKMS o bazie dawców szpiku
Pracownik Fundacji DKMS o bazie dawców szpiku13.10| 13 października to Dzień Dawcy Szpiku. Każdy z nas może pomóc. TVN24

Moc dawców

Wszystko zaczęło sie od zarejestrowania w bazie dawców szpiku. - Wszystkie geny przez wiele tysiącleci mieszały się. Zrobiła się taka jakby mieszanka, która jest rozproszona po całym świecie - wyjaśnia doktor Tigran Torosian, hematolog i dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

TUTAJ MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ JAKO DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU

W Polsce zarejestrowanych jest ponad dwa miliony potencjalnych dawców szpiku, to daje nam trzecie miejsce w Europie. Ale bazę wciąż trzeba powiększać. - Piszemy do siebie wiadomości. Codziennie staramy sie dzielić wrażeniami z dnia - przekonuje Brian. - Cały czas twierdzę, że ja nic jakby nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach. Mam bliźniaka - uważa Maciej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Arch.Prywatne

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS