Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców SzpikuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

13 października przypadał Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku. Tego dnia szczególnie pamięta się o dawcach, ale dawcy pamiętali też o pacjentach, tych najmłodszych, i uszyli dla nich maskotki - nazwane wymownie "pożeraczami smutków". Z roku na rok dawców jest coraz więcej, więc i coraz większa szansa na drugie życie dla chorych bliźniaków genetycznych.

Dla 10-letniego Bartka szpital jest domem od prawie trzech miesięcy, dla jego równolatki Oliwii - od ponad roku. Pacjenci Oddziału Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nie mogą robić tego, co lubią najbardziej. - Chodzić na spacery, grać z kolegami w piłkę nożną i chodzić z kolegami po mieście - wylicza Bartek.

Twarze dzieci w dwóch szpitalach - w Gdańsku i Poznaniu - nie mogły się nie uśmiechać, kiedy w sobotę dotarły do nich "pożeracze smutków". W piątek, który był Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, maskotki uszyli ci, którzy szpik oddali. - Te dni mają takie same, monotonne, a jednak coś nowego, uszytego z myślą o nich, myślę, że może wywołać uśmiech na tej twarzy - mówi Angela Wasiak, dawczyni szpiku, Fundacja DKMS.

Maskotki zostały uszyte na podstawie rysunków dzieci. Zaprojektowany przez Bartka "pożeracz smutków" robi wrażenie i co najważniejsze - w specjalnej kieszonce każdego takiego pluszaka można schować trudne emocje, które pojawiają się u dzieci w trakcie leczenia. - To zawsze jest jakaś forma terapii, dzieci mają zajęcie, mogą na chwilę chociaż oderwać się od tego codziennego życia w szpitalu, od zastrzyków, od leków, od chemioterapii - podkreśla Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką.

Pomysł szycia pluszaków zrodził się w fundacji, która rejestruje potencjalnych dawców szpiku kostnego i ma największą ich bazę w Polsce. - Zarejestrowanych jest milion 900 tysięcy osób, spośród, których 12 i pół tysiąca to dawcy faktyczni, czyli osoby które oddając krwiotwórcze komórki bądź szpik, pomogły choremu, dla którego przeszczepienie być może było jedyną szansą na powrót do zdrowia - informuje Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS.

Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życie
Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życieTVN24

Kto może zostać dawcą szpiku?

W rejestrze szuka się dawców spoza rodziny. - Najczęściej obecnie jest to dawca niespokrewniony w 75-80 procentach przypadków. Od 1989 roku prowadzę rejestr wszystkich przeszczepień u dzieci i w tej chwili to jest taki odsetek - wskazuje prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP, prezes Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki.

Córka pani Barbary Hirsz znalazła bliźniaka genetycznego dwa lata temu. - Świadomość, że jest gdzieś ktoś, kto uratuje życie twojego dziecka, to łza się w oku kreci i to są takie emocje, które ciężko opisać słowami - podkreśla pani Barbara.

Zobacz także: Marek Kaliszuk uratował życie chorego dziecka. Aktor oddał szpik małemu chłopcu

Zasada jest prosta - im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych. A są wśród nich osoby z tak rzadkimi genotypami, że szansa na znalezienie zgodnego dawcy wynosi jeden do nawet kilku milionów. - Można mieć takie poczucie, że można komuś uratować życie - mówi Oliwia, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Życie Oliwki ktoś uratował. Nie był to pan Dawid, bo on dał drugie życie mieszańcowi Holandii. Na ból podczas procedury nie narzeka.

W bazie dawców szpiku może zarejestrować się każdy. Wystarczy być człowiekiem zdrowym między 18. a 55. rokiem życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS