Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne

Źródło:
Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczne
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Zapytaliśmy Polaków, czy chcą rozliczenia rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyniki są jednoznaczneKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Są audyty w ministerstwach, pracują komisje śledcze, prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. Zapytaliśmy Polaków, czy rządząca koalicja powinna rozliczać rządzącą przez 8 lat Zjednoczoną Prawicę. Zdecydowana większość ankietowanych uznała, że powinna. Skala nieprawidłowości, afer i nadużyć to jeden z głównych tematów w kampanii wyborczej.

Politycy obecnie rządzącej koalicji obiecali jeszcze w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku rozliczenie nieprawidłowości z czasów rządów PiS. Co udało się dotychczas osiągnąć? Po pół roku od zaprzysiężenia rządu jest wniosek o odebranie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości - obecnie to poseł Suwerennej Polski Michał Woś.

- Rozumiem tę niecierpliwość milionów Polek i Polaków - powiedział w środę premier Donald Tusk.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 potwierdza ocenę, że Polacy są zniecierpliwieni. Na pytanie, czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników, twierdząco odpowiedziało 65 procent badanych. 29 procent stwierdziło, że nie powinna rozliczać. 6 procent wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy obecna władza powinna rozliczać rządy poprzedników?Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

- To jest wyraźnie pokazujące, jak duży bunt, złość i wściekłość Polek i Polaków budzi fakt, że pieniądze publiczne były rozkradane - skomentowała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

Politycy PiS próbują bagatelizować zapowiedzi rozliczeń. - Mamy rozliczenia, z których nic nie wychodzi - ocenił Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na europosła.

- Prędzej czy później te krzesła się zapełnią, a jeśli nie krzesła na komisjach śledczych, to krzesła czy ławy na salach sądowych - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat KO w wyborach do europarlamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

Nierychliwie, ale sprawiedliwie

Nieodmiennie pojawia się jeden argument: prokuratura jest niezależna. Działa skrupulatnie. - To, że w tej chwili nie ma spektakularnych akcji, to, że w tej chwili przed wami nie stoi minister Ziobro i nie komunikuje, kogo za chwilę wsadzi, to, że nie ma w więzieniach na zasadzie aresztu wydobywczego tych wszystkich, których akurat władza nie lubi, to uważam za rzecz jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o osiągnięcia po wyborach 15 października tu w Polsce - powiedział Donald Tusk.

Kontrola Funduszu Sprawiedliwości już przyniosła konkretne informacje. Ministerstwo odkryło, że ponad 200 milionów złotych trafiło tam, skąd kandydowali politycy Suwerennej Polski.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości a okręgi wyborczeFakty TVN/Ministerstwo Sprawiedliwości

- Trzeba nie mieć sumienia, żeby zabierać potrzebującym. Trzeba mieć Boga tylko na ustach, a nie w sercu, żeby zabrać pieniądze najbardziej potrzebującym kobietom, ofiarom przestępstw - powiedział Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, kandydat Lewicy w wyborach do PE.

- Jeśli były nieprawidłowości, to trzeba je wyjaśnić. Proszę położyć dowody na stół. Póki co, mamy tylko i wyłącznie zeznania człowieka, który jest wykorzystywany - powiedziała Beata Szydło, eurodeputowana PiS i kandydatka PiS w wyborach od PE, mówiąc o zeznaniach Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Tomasz Mraz przedstawił nagrania o ustawianiu konkursów. Prokuratura ma ich dziesiątki godzin. Zdaniem Ryszarda Petru, kandydata Trzeciej Drogi w wyborach do PE, kluczowe jest jak najszybsze postawienie zarzutów politykom, którzy są podejrzewani o złamanie prawa.

Środki publiczne na kampanię wyborczą? Negatywna ocena badanych

61 procent respondentów w sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 stwierdziło, że żle oceniłoby możliwe wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej polityków Zjednoczonej Prawicy. 23 procent badanych oceniłoby to pozytywnie. 16 procent wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24
Środki z Funduszu Sprawiedliwości - ocena PolakówWyniki badań Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24Opinia24/Fakty TVN

Oba badania zostały wykonane przez Opinia24 za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, w dniach 4-5 czerwca 2024 roku.

Pod lupą jest kolejne ministerstwo. NIK zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra sportu Kamila Bortniczuka. Skala i mechanizm nieprawidłowości są porównywalne z tymi znanymi z Funduszu Sprawiedliwości, jak przekazał w środę Janusz Pawelczyk z NIK.

ZOBACZ TEŻ: Czym kierował się Kamil Bortniczuk, przyznając dotacje? "Sport dla wszystkich" czy jednak dla wybranych?

Według NIK chodzi o program "Sport dla wszystkich", a nieprawidłowości miały sięgnąć 90 milionów złotych. Obecny minister sportu i turystyki Sławomir Nitras potwierdził, że Kamil Bortniczuk nakazywał zmianę wyników, protokołów, podejmował inne decyzje niż komisja i przyznawał pieniądze według uznania.

Prokuratura prowadzi też śledztwo w sprawie współpracy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z prywatną firmą odzieżową Red is Bad, reklamowaną przez Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę. W tym przypadku chodzi o nieprawidłowości sięgające setek milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dostawca wszystkiego, zarabiał na pandemii i na wojnie. Dzięki zamówieniom od PiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS