Zapowiedź honorowego odejścia i nagła zmiana decyzji. "Przekonał ją partyjny beton"

Źródło:
Fakty TVN
Zapowiedź honorowego odejścia i nagła zmiana decyzji. "Przekonał ją partyjny beton"
Zapowiedź honorowego odejścia i nagła zmiana decyzji. "Przekonał ją partyjny beton"
Artur Molęda/Fakty TVN
Zapowiedź honorowego odejścia i nagła zmiana decyzji. "Przekonał ją partyjny beton"Artur Molęda/Fakty TVN

Polityczna kuchnia Prawa i Sprawiedliwości jest pełna niespodzianek. Barbara Nowak jednak zmieniła zdanie. Najpierw złożyła mandat radnej, teraz przeprasza za zamieszanie. Najpierw wspominała o zdradzie i honorze, teraz pisze o lekcji pokory. Po wybraniu przez Prawo i Sprawiedliwość marszałka województwa małopolskiego rzeczywiście można się pogubić - kto zdradził, kto ma honor, a kto go stracił.  

- Składam niniejszym mandat. Dziękuję serdecznie i do zobaczenia w innej, lepszej sytuacji - tak mówiła Brabara Nowak jeszcze kilka dni temu.

Deklaracja Barbary Nowak z czwartego lipca szybko się zdezaktualizowała. "Zapomniałam, że w małopolskim sejmiku znalazłam się nie własną decyzją, lecz z woli wyborców" - napisała na platformie X, tym samym ogłaszając, że radną jednak pozostanie. W samym Prawie i Sprawiedliwości lekkie zaskoczenie.

- Okej, cieszę się, że zmieniła zdanie - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

- Twarda frakcja ją przekonała. Przekonał ją ten partyjny beton. Pani Nowak jest przykładem tego partyjnego betonu - komentuje radny województwa małopolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego Miłosz Motyka.

Bunt w Prawie i Sprawiedliwości

Prawu i Sprawiedliwości po kilku próbach w końcu udało się wybrać marszałka Małopolski. - Kryzys zażegnany - skomentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. W internecie dodał, że szantaż okazał się skuteczny.

Józef Gawron, radny wybrany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, był wśród buntowników, którzy blokowali kandydaturę Łukasza Kmity na przewodniczącego sejmiku.

- Trollem to ty jesteś - krzyczał do niego Ryszard Terlecki na sali obrad. Józef Gawron z mównicy tego nie słyszał, skomentował tę sytuację dopiero 8 lipca.

- Działo się coś, co powoduje ogromną żenadę i wstyd - komentował wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. Krótko po tej wypowiedzi dla TVN24 Gawron poinformował o wystąpieniu z partii. Podobnie postąpił Piotr Ćwik, choć on akurat pozostanie w małopolskim klubie Prawa i Sprawiedliwości. "Warto być przyzwoitym, zawsze" - napisał w pożegnalnym wpisie.

CZYTAJ TAKŻE: Dwóch radnych zrezygnowało z członkostwa w PiS

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli chodzi o funkcjonowanie zarządu, specjalnie to nic nie zmienia. Tym bardziej jeżeli chodzi o partię, to nic się nie zmienia - komentował Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

- Wcale im się nie dziwię, są to poważni ludzie, poważni samorządowcy, może w pewnych kwestiach się z nimi nie zgadzam, ale wyjście z Prawa i Sprawiedliwości jest tu jak najbardziej uzasadnione - ocenił Grzegorz Małodobry, radny województwa małopolskiego z Koalicji Obywatelskiej.

"Prawdopodobnie Prawo i Sprawiedliwość jest przed generalną zmianą"

Radni Gawron i Ćwik byli zawieszeni w Prawie i Sprawiedliwości. Ciemne chmury zebrały się nad nimi, bo nie wypełniali woli Jarosława Kaczyńskiego, jaką był wybór Kmity na marszałka. Reakcja Nowogrodzkiej była ostra.

- Zdrajcy zawsze źle kończą - komentowała posłanka PiS Małgorzata Wassermann. - Wyeliminować z partii - mówił prezes Kaczyński. - Będą w razie czego szukać sobie nowego miejsca na ziemi - wtórował mu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

- Daleko im do Napoleona polityki polskiej, jakim dla mnie jest pan prezes Jarosław Kaczyński - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita.

ZOBACZ TEŻ: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

- To, że prawdopodobnie Prawo i Sprawiedliwość jest przed generalną zmianą, może nawet nazwy partii, to wszystko to tłumaczy również to, co dzieje się w Małopolsce - ocenia profesor Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Po wyborze marszałka z Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce partia Jarosława Kaczyńskiego rządzi w czterech z 16 województw.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS