Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany

Źródło:
Fakty TVN
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany
Marek Nowicki/Fakty TVN
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmianyMarek Nowicki/Fakty TVN

Dla nieuleczalnie chorych pacjentów pobyt w hospicjum to kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Boją się bólu, cierpienia i śmierci. Od 1 kwietnia rząd znosi limity przyjęć do hospicjów, a także o 20 procent zwiększy wydatki na hospicja z budżetu.

Zofia Jędrzejowska choruje na raka tarczycy i ma przerzuty do płuc. W każdej chwili grozi jej krwotok płucny. Pozostawienie jej samej w domu, bez stałej opieki, oznaczałoby dla niej ryzyko śmierci w cierpieniach.

- Pacjent, jeśli jest sam w domu, no to może się udusić tymi skrzepami, to po prostu tak wygląda - mówi Zofia Jędrzejowska. Szczęście w nieszczęściu, trafiła do hospicjum w Rzeszowie, zanim skończyły się limity. Dotychczas hospicja nie mogły przyjmować wszystkich potrzebujących.

Słodko-gorzki smak świętowania

- Do tej pory było tak, że część pacjentów nie dożywała opieki paliatywnej - przyznaje Maria Grzegorzewska, specjalistka medycyny paliatywnej w klinicznym oddziale opieki paliatywno-hospicyjnej w Rzeszowie. Teraz to się zmieni. Limity będą zniesione w poradniach hospicyjnych oraz hospicjach stacjonarnych i domowych.

- Dla mnie jako dla prezesa hospicjum domowego, który przeciętnie miesięcznie przyjmuje w nadwykonaniach 15 osób, ta wiadomość o zniesieniu limitów to jest wielkie święto - mówi Katarzyna Kałduńska, prezeska fundacji "Dom Hospicyjny" w Pruszczu Gdańskim.

ZOBACZ TEŻ: "Sytuacja wielu hospicjów w Polsce jest dramatyczna"

Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitów
Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitówMarek Nowicki/Fakty TVN

Smak świętowania pozostaje jednak słodko-gorzki, bo zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Wiele placówek jest w dramatycznej sytuacji finansowej, wiele jest zadłużonych, wiele musi wręcz żebrać o środki, żeby się utrzymać. Jednemu hospicjum w Gdańsku pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia starczają zaledwie na pokrycie połowy wydatków.

To jest niewyobrażalne, jaki ból odczuwają pacjenci paliatywni

- Nie jesteśmy w stanie ich przyjąć, bo nie mamy lekarzy i pielęgniarek, którzy się nimi zaopiekują, więc my czekamy na ten drugi krok: na zwiększenie stawek - mówi Agnieszka Paczkowska, wiceprezeska Fundacji Hospicyjnej. Tego od lat domagają się hospicja w całym kraju i - o dziwo - tu też dobra wiadomość. Ministerstwo Zdrowia zwiększy stawki na leczenie hospicyjne.

- Od 1 kwietnia znosimy limity, a podnosimy, zmieniamy taryfę, czyli lepiej wyceniamy to świadczenie. Najpóźniej w połowie roku, ale będę chciała, żeby to stało się wcześniej - zapowiada Izabela Leszczyna, ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej.

W tej chwili Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na opiekę hospicyjną miliard złotych. W najbliższych miesiącach ta pula ma zwiększyć się o co najmniej dwieście milionów złotych, a zatem o ponad jedną piątą. Jest szansa, że dzięki temu poziom cierpienia polskich pacjentów w stanach terminalnych przynajmniej trochę zmniejszy się.

ZOBACZ TEŻ: Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"

W polskich hospicjach brakuje pieniędzy. "Chcemy prosić o zwiększenie stawki do 230 złotych"
W polskich hospicjach brakuje pieniędzy. "Chcemy prosić o zwiększenie stawki do 230 złotych"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

- To jest niewyobrażalne, jaki ból odczuwają pacjenci paliatywni, dla nas, którzy dobrze się czujemy, i jak im płynie ten czas: w ogromnym cierpieniu - mówi Teresa Łęcka, psychoonkolożka, psychogeriatrka w hospicjum w Olkuszu.

W następnej kolejności Ministerstwo Zdrowia będzie musiało uzupełnić koszyk świadczeń hospicyjnych, bo pomocy w tych placówkach potrzebują nie tylko pacjenci onkologiczni, ale też cierpiący na innego rodzaju choroby terminalne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS