Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany

Źródło:
Fakty TVN
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany
Marek Nowicki/Fakty TVN
Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmianyMarek Nowicki/Fakty TVN

Dla nieuleczalnie chorych pacjentów pobyt w hospicjum to kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Boją się bólu, cierpienia i śmierci. Od 1 kwietnia rząd znosi limity przyjęć do hospicjów, a także o 20 procent zwiększy wydatki na hospicja z budżetu.

Zofia Jędrzejowska choruje na raka tarczycy i ma przerzuty do płuc. W każdej chwili grozi jej krwotok płucny. Pozostawienie jej samej w domu, bez stałej opieki, oznaczałoby dla niej ryzyko śmierci w cierpieniach.

- Pacjent, jeśli jest sam w domu, no to może się udusić tymi skrzepami, to po prostu tak wygląda - mówi Zofia Jędrzejowska. Szczęście w nieszczęściu, trafiła do hospicjum w Rzeszowie, zanim skończyły się limity. Dotychczas hospicja nie mogły przyjmować wszystkich potrzebujących.

Słodko-gorzki smak świętowania

- Do tej pory było tak, że część pacjentów nie dożywała opieki paliatywnej - przyznaje Maria Grzegorzewska, specjalistka medycyny paliatywnej w klinicznym oddziale opieki paliatywno-hospicyjnej w Rzeszowie. Teraz to się zmieni. Limity będą zniesione w poradniach hospicyjnych oraz hospicjach stacjonarnych i domowych.

- Dla mnie jako dla prezesa hospicjum domowego, który przeciętnie miesięcznie przyjmuje w nadwykonaniach 15 osób, ta wiadomość o zniesieniu limitów to jest wielkie święto - mówi Katarzyna Kałduńska, prezeska fundacji "Dom Hospicyjny" w Pruszczu Gdańskim.

ZOBACZ TEŻ: "Sytuacja wielu hospicjów w Polsce jest dramatyczna"

Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitów
Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitówMarek Nowicki/Fakty TVN

Smak świętowania pozostaje jednak słodko-gorzki, bo zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Wiele placówek jest w dramatycznej sytuacji finansowej, wiele jest zadłużonych, wiele musi wręcz żebrać o środki, żeby się utrzymać. Jednemu hospicjum w Gdańsku pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia starczają zaledwie na pokrycie połowy wydatków.

To jest niewyobrażalne, jaki ból odczuwają pacjenci paliatywni

- Nie jesteśmy w stanie ich przyjąć, bo nie mamy lekarzy i pielęgniarek, którzy się nimi zaopiekują, więc my czekamy na ten drugi krok: na zwiększenie stawek - mówi Agnieszka Paczkowska, wiceprezeska Fundacji Hospicyjnej. Tego od lat domagają się hospicja w całym kraju i - o dziwo - tu też dobra wiadomość. Ministerstwo Zdrowia zwiększy stawki na leczenie hospicyjne.

- Od 1 kwietnia znosimy limity, a podnosimy, zmieniamy taryfę, czyli lepiej wyceniamy to świadczenie. Najpóźniej w połowie roku, ale będę chciała, żeby to stało się wcześniej - zapowiada Izabela Leszczyna, ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej.

W tej chwili Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na opiekę hospicyjną miliard złotych. W najbliższych miesiącach ta pula ma zwiększyć się o co najmniej dwieście milionów złotych, a zatem o ponad jedną piątą. Jest szansa, że dzięki temu poziom cierpienia polskich pacjentów w stanach terminalnych przynajmniej trochę zmniejszy się.

ZOBACZ TEŻ: Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"

W polskich hospicjach brakuje pieniędzy. "Chcemy prosić o zwiększenie stawki do 230 złotych"
W polskich hospicjach brakuje pieniędzy. "Chcemy prosić o zwiększenie stawki do 230 złotych"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

- To jest niewyobrażalne, jaki ból odczuwają pacjenci paliatywni, dla nas, którzy dobrze się czujemy, i jak im płynie ten czas: w ogromnym cierpieniu - mówi Teresa Łęcka, psychoonkolożka, psychogeriatrka w hospicjum w Olkuszu.

W następnej kolejności Ministerstwo Zdrowia będzie musiało uzupełnić koszyk świadczeń hospicyjnych, bo pomocy w tych placówkach potrzebują nie tylko pacjenci onkologiczni, ale też cierpiący na innego rodzaju choroby terminalne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS