Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitów

Źródło:
Fakty TVN
Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitów
Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitów
Marek Nowicki/Fakty TVN
Umierają w wielkim cierpieniu, bo w hospicjach brakuje miejsc. Lekarze i rodziny pacjentów apelują o zniesienie limitówMarek Nowicki/Fakty TVN

Każdego roku kilkanaście tysięcy Polaków umiera w bólu i cierpieniu, bo nie mogą doczekać się pomocy w hospicjum. Tylko dlatego, że w hospicjach obowiązują limity przyjęć.

Ostatni tydzień życia pana Mieczysława Wiśniewskiego był koszmarem. Mężczyzna bardzo cierpiał z powodu błyskawicznie rozprzestrzeniającego się nowotworu. Hospicjum odmówiło przyjęcia. Powód? Skończyły się limity i nie ma miejsc. - Pani, która odebrała, powiedziała, że najbliższy termin za około 3 tygodnie. Zaśmiałem się i powiedziałem, że "klient nie wytrzyma do tej pory" - opowiada Piotr Wiśniewski, syn pana Mieczysława.

Pacjent potrzebował natychmiast środków przeciwbólowych. Syn pojechał z ojcem do najbliższego szpitala, ale tam lekarz na SOR-ze też ich nie przyjął. - Powiedział, że szpital to nie jest instytucja charytatywna od 30 lat i że rodzina ma się zajmować. Jak zobaczył, że jest to C20 (kod choroby - przyp. red.), rak złośliwy odbytnicy, to jakby człowieka nie chciał widzieć na oczy - wspomina syn pana Mieczysława.

To nie jest przejaskrawiona historia. Pacjenci w stanie terminalnym, głównie z nowotworami, bywa, że są niechciani przez system ochrony zdrowia. Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) już tu nie obowiązuje. Szpitale często nie chcą ich przyjmować, pogotowie odmawia przyjazdu.

Zobacz także: Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"

- Wezwała mnie koleżanka opieki długoterminowej, mówi: Kasia, ta pani wymiotuje krwią, co robić? Ja mówię: załóż jej sondę. A ona nie miała takiego specjalnego worka i założyła jej wiaderko po ogórkach kiszonych na szyję. I tak w XXI wieku, w 2020 r. umierają ludzie w Polsce - mówi Katarzyna Kałduńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

Wszystkich Świętych 2023. Kwesta na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku
Kwesta na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w GdańskuTVN24

Liczą na zniesienie limitów w ochronie zdrowia

Umierają w upokorzeniu i wielkim cierpieniu, bo zazwyczaj to właśnie hospicja posiadają leki przeciwbólowe, na przykład w kroplówkach, które pacjentom trzeba podać, a z powodu skończonych limitów podać im nie można. Państwo Małgorzata i Tomasz Formejstrowie pożegnali niedawno ojca. Też długo nie mogło się nim zająć hospicjum.

- Zaczęły się takie bóle, że on cały dzień, całą noc leżał na kolanach skulony, a my nie wiedzieliśmy, jak mu pomóc, bo plastry przeciwbólowe, które były bardzo silne, nie pomagały - wspomina pani Małgorzata.

W takiej sytuacji szpitale muszą przyjąć chorego, ale jest to o wiele droższe niż opieka hospicyjna.

W pakcie koalicyjnym zawartym przez nową większość sejmową widnieje zapis o zniesieniu limitów w ochronie zdrowia. Na realizację tego postulatu liczy bardzo wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr hab. Tomasz Dzierżanowski.

- Widzę, że jest na to zgoda koalicji, która szykuje się do objęcia zarządzania systemem opieki zdrowotnej. Sądzę, że to powinna być pierwsza rzecz, jaka 1 stycznia 2024 powinna się zadziać: żeby znieść limitowanie - wskazuje Dzierżanowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS