Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra

Źródło:
Fakty TVN
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministraArleta Zalewska/Fakty TVN

Wina rządu Morawieckiego wydaje się być oczywista, ale to rząd Tuska musi rozwiązać kryzys w rolnictwie i zakończyć protesty na niespotykaną skalę. Rolnicy nie chcą Zielonego Ładu i importu produktów z Ukrainy. Premier, wicepremierzy i minister rolnictwa będą o tym rozmawiać we wtorek rano.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, na wtorek rano, jeszcze przed posiedzeniem Rady Ministrów, Donald Tusk wezwał na rozmowę ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. W spotkaniu wezmą też udział wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski. - Protesty naszych rolników mają sporo uzasadnienia - zaznacza premier.

W rządzie słyszymy, że zakończenie, albo choć zawieszenie protestów rolników, to dla szefa rządu kwestia priorytetowa. Tusk poruszył ten temat w czasie spotkania z premierem Szwecji. - Będę oczekiwał od wszystkich naszych parterów i przyjaciół w Europie współpracy na rzecz takich rozwiązań, które będą potrafiły pogodzić potrzebę ochrony klimatu z żywotnymi, absolutnie egzystencjalnymi interesami dużych grup społecznych i zawodowych - podkreśla Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będą "blokady w wielu miejscach w kraju", rolnicy "oczekują konkretów"

Nerwy i emocje na przejściu granicznym, gdzie rolnicy przepuszczają zaledwie jedną ciężarówkę na godzinę, to już codzienność. We wtorek protest ma się jeszcze zaostrzyć. - Minęło 25 dni od strajku ostrzegawczego i naprawdę nad tymi ludźmi już nie idzie zapanować. Emocje sięgają szczytu (...) Żądamy zamknięcia granicy - podkreśla rolnik z gminy Namysłów Łukasz Smolarczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisarz Wojciechowski spotkał się z rolnikami

Fakty są takie, że kryzys związany z produktami napływającymi z Ukrainy to efekt błędów i zaniechań poprzedniego rządu i tego, iż ministrowie rolnictwa z PiS-u przekonywali miesiącami, że problemu nie ma.

Jak się jednak okazało - problem jest, a dodatkowo polscy rolnicy mogą czuć się stratni. - Ceny są tak koszmarnie małe, że nie jesteśmy w stanie wyżywić naszych rodzin, a co dopiero mówić o spłacaniu kredytów - podkreśla Andrzej Fortuna, rolnik z Medyki.

Monika Piątkowska: rolnicy oczekują konkretów
Monika Piątkowska: rolnicy oczekują konkretówTVN24

Potrzeba dialogu

Protest to dziś problem polityków nowej koalicji, bo - po pierwsze - to oni idąc do wyborów przekonywali, że wiedzą, jak problem rozwiązać. Po drugie - to na nich spada dziś odpowiedzialność za sytuację chociażby na polsko-ukraińskiej granicy. - Przez długie lata ci, którzy byli na ulicy, nie byli traktowani w odpowiedni sposób - uważa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. - Jest gwarancja z naszej strony wypracowania wspólnego porozumienia, które musi być później realizowane przez rząd - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ministrowie Polski i Ukrainy rozmawiali o sytuacji rolników

Jak wynika z informacji "Faktów" TVN, w poniedziałek z inicjatywy unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego (PiS) miało dojść do spotkania z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim (PSL). Ostatecznie jednak do niego nie doszło. - Niech swój autorytet, jeżeli uważa, że taki ma, przeniesie na siłę rozmów, na siłę rozwiązywania problemów, a nie tylko i wyłącznie teraz chciałby się uwiarygadniać - mówi Kołodziejczak.

Rolnicy będą we wtorek protestować w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS