Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra

Źródło:
Fakty TVN
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministra
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Zakończenie protestu rolników priorytetem rządu. We wtorek spotkanie premiera, wicepremierów i ministraArleta Zalewska/Fakty TVN

Wina rządu Morawieckiego wydaje się być oczywista, ale to rząd Tuska musi rozwiązać kryzys w rolnictwie i zakończyć protesty na niespotykaną skalę. Rolnicy nie chcą Zielonego Ładu i importu produktów z Ukrainy. Premier, wicepremierzy i minister rolnictwa będą o tym rozmawiać we wtorek rano.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, na wtorek rano, jeszcze przed posiedzeniem Rady Ministrów, Donald Tusk wezwał na rozmowę ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. W spotkaniu wezmą też udział wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski. - Protesty naszych rolników mają sporo uzasadnienia - zaznacza premier.

W rządzie słyszymy, że zakończenie, albo choć zawieszenie protestów rolników, to dla szefa rządu kwestia priorytetowa. Tusk poruszył ten temat w czasie spotkania z premierem Szwecji. - Będę oczekiwał od wszystkich naszych parterów i przyjaciół w Europie współpracy na rzecz takich rozwiązań, które będą potrafiły pogodzić potrzebę ochrony klimatu z żywotnymi, absolutnie egzystencjalnymi interesami dużych grup społecznych i zawodowych - podkreśla Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będą "blokady w wielu miejscach w kraju", rolnicy "oczekują konkretów"

Nerwy i emocje na przejściu granicznym, gdzie rolnicy przepuszczają zaledwie jedną ciężarówkę na godzinę, to już codzienność. We wtorek protest ma się jeszcze zaostrzyć. - Minęło 25 dni od strajku ostrzegawczego i naprawdę nad tymi ludźmi już nie idzie zapanować. Emocje sięgają szczytu (...) Żądamy zamknięcia granicy - podkreśla rolnik z gminy Namysłów Łukasz Smolarczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisarz Wojciechowski spotkał się z rolnikami

Fakty są takie, że kryzys związany z produktami napływającymi z Ukrainy to efekt błędów i zaniechań poprzedniego rządu i tego, iż ministrowie rolnictwa z PiS-u przekonywali miesiącami, że problemu nie ma.

Jak się jednak okazało - problem jest, a dodatkowo polscy rolnicy mogą czuć się stratni. - Ceny są tak koszmarnie małe, że nie jesteśmy w stanie wyżywić naszych rodzin, a co dopiero mówić o spłacaniu kredytów - podkreśla Andrzej Fortuna, rolnik z Medyki.

Monika Piątkowska: rolnicy oczekują konkretów
Monika Piątkowska: rolnicy oczekują konkretówTVN24

Potrzeba dialogu

Protest to dziś problem polityków nowej koalicji, bo - po pierwsze - to oni idąc do wyborów przekonywali, że wiedzą, jak problem rozwiązać. Po drugie - to na nich spada dziś odpowiedzialność za sytuację chociażby na polsko-ukraińskiej granicy. - Przez długie lata ci, którzy byli na ulicy, nie byli traktowani w odpowiedni sposób - uważa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. - Jest gwarancja z naszej strony wypracowania wspólnego porozumienia, które musi być później realizowane przez rząd - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ministrowie Polski i Ukrainy rozmawiali o sytuacji rolników

Jak wynika z informacji "Faktów" TVN, w poniedziałek z inicjatywy unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego (PiS) miało dojść do spotkania z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim (PSL). Ostatecznie jednak do niego nie doszło. - Niech swój autorytet, jeżeli uważa, że taki ma, przeniesie na siłę rozmów, na siłę rozwiązywania problemów, a nie tylko i wyłącznie teraz chciałby się uwiarygadniać - mówi Kołodziejczak.

Rolnicy będą we wtorek protestować w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS