"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmianyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

Ten plan Ministerstwa Edukacji Narodowej się nie zmienił. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku. Chodzi o krótki dokument. Właśnie skończył się etap jego konsultacji publicznych. Zakłada on po pierwsze redukcję liczby lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo.

- Bardzo czekam na to rozwiązanie, bo w takiej dużej placówce, którą ja kieruję, każda godzina wyjęta z planu jest cenna - mówi Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiada "dalsze kroki prawne"

Po drugie nauka religii lub etyki miałaby się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. Zmian w takiej formie nie akceptuje Kościół. - Źle się stało, że nie doszło do żadnego porozumienia - wskazuje ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Po posiedzeniu 9 grudnia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski strona kościelna wydała komunikat, w którym sprzeciwia się redukcji liczby lekcji religii oraz za "nieuzasadnione i dyskryminujące" uważa to, że lekcje miałyby być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

- My działamy w zgodzie z przepisami prawa i w zgodzie z oczekiwaniami społecznymi - komentuje Adrian Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Dyskusja jest bardzo dynamiczna, ale ten trend się dzieje. To jest zauważalne, że z lekcji religii korzysta coraz mniej osób - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczak, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla edukacji", członkini Inicjatywy "Wolna Szkoła".

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Kościół sprzeciwia się zmianom

O ile sześć lat temu na religię chodziło 88 procent uczniów we wszystkich typach placówek, o tyle w zeszłym roku szkolnym było to 78,6 procent.

- Religia nie powinna być w szkole. Powinna być dla chętnych, a nie obowiązkowa, bo to zabiera nam cenny czas nauki - wskazuje Patrycja, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Szczecinie.

Ale Kościół jest innego zdania. - Proponujemy, żeby jakiś przedmiot aksjologiczny, religia i etyka do wyboru, stanowiły obowiązkowy element - mówi ks. Leszek Gęsiak.

Na to Ministerstwo Edukacji Narodowej się nie zgadza. Dodatkowo Kościół proponował rozłożenie w czasie procesu zmniejszania liczby lekcji religii w szkołach ponadpodstawowych.

- Rozważamy podjęcie także stosownych kroków prawnych, nad którymi będą pracować nasi prawnicy w zależności od dalszych decyzji strony rządowej - informuje ks. Leszek Gęsiak.

Klamka zapadła, jeśli chodzi o stanowisko rządu? - No nie. Dlatego że w bardzo wielu kwestiach my uwzględniamy pewne zmiany w tym rozporządzeniu po konsultacjach, po rozmowach z episkopatem - deklaruje Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej (KO).

Niewykluczone, że rozporządzenie już w ostatecznym kształcie w styczniu zostanie podpisane przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS