"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmianyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

Ten plan Ministerstwa Edukacji Narodowej się nie zmienił. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku. Chodzi o krótki dokument. Właśnie skończył się etap jego konsultacji publicznych. Zakłada on po pierwsze redukcję liczby lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo.

- Bardzo czekam na to rozwiązanie, bo w takiej dużej placówce, którą ja kieruję, każda godzina wyjęta z planu jest cenna - mówi Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiada "dalsze kroki prawne"

Po drugie nauka religii lub etyki miałaby się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. Zmian w takiej formie nie akceptuje Kościół. - Źle się stało, że nie doszło do żadnego porozumienia - wskazuje ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Po posiedzeniu 9 grudnia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski strona kościelna wydała komunikat, w którym sprzeciwia się redukcji liczby lekcji religii oraz za "nieuzasadnione i dyskryminujące" uważa to, że lekcje miałyby być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

- My działamy w zgodzie z przepisami prawa i w zgodzie z oczekiwaniami społecznymi - komentuje Adrian Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Dyskusja jest bardzo dynamiczna, ale ten trend się dzieje. To jest zauważalne, że z lekcji religii korzysta coraz mniej osób - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczak, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla edukacji", członkini Inicjatywy "Wolna Szkoła".

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Kościół sprzeciwia się zmianom

O ile sześć lat temu na religię chodziło 88 procent uczniów we wszystkich typach placówek, o tyle w zeszłym roku szkolnym było to 78,6 procent.

- Religia nie powinna być w szkole. Powinna być dla chętnych, a nie obowiązkowa, bo to zabiera nam cenny czas nauki - wskazuje Patrycja, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Szczecinie.

Ale Kościół jest innego zdania. - Proponujemy, żeby jakiś przedmiot aksjologiczny, religia i etyka do wyboru, stanowiły obowiązkowy element - mówi ks. Leszek Gęsiak.

Na to Ministerstwo Edukacji Narodowej się nie zgadza. Dodatkowo Kościół proponował rozłożenie w czasie procesu zmniejszania liczby lekcji religii w szkołach ponadpodstawowych.

- Rozważamy podjęcie także stosownych kroków prawnych, nad którymi będą pracować nasi prawnicy w zależności od dalszych decyzji strony rządowej - informuje ks. Leszek Gęsiak.

Klamka zapadła, jeśli chodzi o stanowisko rządu? - No nie. Dlatego że w bardzo wielu kwestiach my uwzględniamy pewne zmiany w tym rozporządzeniu po konsultacjach, po rozmowach z episkopatem - deklaruje Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej (KO).

Niewykluczone, że rozporządzenie już w ostatecznym kształcie w styczniu zostanie podpisane przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS