Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"

04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"
04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"Marek Nowicki | Fakty TVN

Chirurżki, czyli kobiety wykonujące zawód chirurga, doświadczają dyskryminacji w pracy. Twierdzą, że mniej zarabiają niż koledzy chirurdzy, ich kompetencje są kwestionowane, a także są zniechęcane do zajścia w ciążę. Kobiety pracujące w zawodach medycznych mówią też o powszechnym molestowaniu seksualnym.

W Polsce jedynie 12 procent wszystkich chirurgów to kobiety. Mogłoby być lepiej, ale nie jest, ze względu na opór - tak uważają chirurżki - męskiego środowiska. - Od kiedy prowadzę konto społecznościowe, to zawsze, gdy poruszam temat kobiet w chirurgii, odzywa się do mnie bardzo dużo stażystek i studentek, które rozważały zabiegową ścieżkę kariery, ale były do tego zniechęcane przez swoich starszych kolegów - wyjaśnia dr n. med. Kalina Jędrzejko, specjalistka chirurgii ogólnej.

- Słowo chirurżka to jest słowo, które rozgrzewa czy czytelników, czy słuchaczy bardziej niż słońce. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy ukierunkowani na to, że chirurg to mężczyzna - mówi chirurżka Magdalena Wyrzykowska.

W Polsce chirurżki mogą liczyć na dyskryminację. Pod każdym względem. - Kobiety bezdzietne deklarowały, że są zniechęcane do rodzenia dzieci przez pracodawcę w sposób jawny - opowiada Magdalena Wyrzykowska, chirurżka i członkini zarządu fundacji "Kobiety w Chirurgii".

Doktor n. med. Anna Skwarek - specjalistka chirurgii ogólnej - przekonuje, że zarobki kobiet, które wykonują zawód chirurga ogólnego, są inne niż zarobki mężczyzn.

- Raz koledzy odwołali mi operację. Myślę, że tylko dlatego, że miałam ją zrobić ja. Takie były podchody, a czy jesteś pewna, że dasz radę, że umiesz - wspomina Renata Popik, specjalistka chirurgii ogólnej.

Kryzys w chirurgii

Kobiety przestały ukrywać kwestię dyskryminacji. Zaczęły o tym mówić publicznie i potwierdzać w różnych ankietach. W 2021 roku przeprowadziły badanie dotyczące dyskryminacji kobiet w zawodach medycznych. Wzięło w nim udział prawie półtora tysiąca kobiet. 80 procent z nich zetknęło się z dyskryminacją w miejscu pracy, a 70 procent doświadczyło jej osobiście.

- Z naszych badań wynika, że większość kobiet w dziedzinach zabiegowych doświadcza takiej formy dyskryminacji i też molestowania seksualnego, fizycznego, bo tutaj aż 60 procent kobiet doświadczyło niechcianego dotyku, co trzecia otrzymywała propozycje seksualne - przekonuje Małgorzata Osmola, onkolożka, członkini Stowarzyszenia "Polki w Medycynie". - To jest bardzo dużo - dodaje.

Dzieje się to w sytuacji, kiedy mamy potężny kryzys w chirurgii ogólnej - co trzeci chirurg jest w wieku emerytalnym, a nowi nie garną się do zawodu. - My mamy też takie informacje od kobiet. One nie decydują się na tę specjalizację z wielu różnych powodów, ale jednym z tych powodów jest sposób traktowania - zapewnia Małgorzata Nowosad, chirurżka i prezeska Fundacji "Kobiety w Chirurgii".

To się jednak będzie musiało zmienić. Większość osób kończących w tej chwili kierunki medyczne to kobiety, które zaczynają też przeważać na specjalizacjach w działach zabiegowych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS