Wyprawka szkolna znacznie droższa niż rok temu. Wielu rodziców ma sposoby, jak zaoszczędzić

Źródło:
Fakty TVN
Wyprawka szkolna znacznie droższa niż rok temu. Wielu rodziców ma sposoby, jak zaoszczędzić
Wyprawka szkolna znacznie droższa niż rok temu. Wielu rodziców ma sposoby, jak zaoszczędzić
Renata Kijowska/Fakty TVN
4 KijowskaRenata Kijowska/Fakty TVN

Powoli, ale nieubłaganie, zbliża się powrót do szkoły, co dla wielu rodziców oznacza kolejne wydatki. Z powodu drożyzny wyprawa do sklepów po szkolną wyprawkę może zaboleć o wiele bardziej niż przed rokiem. 

Pani Katarzyna Kozioł omawia ze swoimi córkami strategię zakupu wyprawki. Jak mówi, kieruje się zasadą: żadnych nagłych akcji. - Kupowałam tego tyle, że zostawało na następny rok. Teraz już na spokojnie podchodzę, czyli nie za dużo na początek - podkreśla kobieta.

Zasada pani Katarzyny to wyraźny trend w tym roku, co potwierdzają sprzedawcy. - Rodzice systematycznie dokonują zakupu artykułów szkolnych, papierniczych, wyposażenia plecaka, żeby to nie była od razu taka duża kwota, która razi - informuje Agnieszka Stankiewicz-Kierus, współwłaścicielka księgarni taniaksiążka.pl. - Żeby z końcem wakacji nie mieć tak dużego wydatku w wysokości 400, 500 czy 600 złotych. Nie każdego rodzica stać na to, pomimo wsparcia rządowego w postaci 300 plus - dodaje Aneta Niedźwiedzka ze sklepu Brystol w Łodzi.

Czytaj też: Dodatkowe pieniądze na dziecko. Ruszył nabór wniosków

Wnioski o Dobry start można składać w formie elektronicznej od lipca do końca listopada. Wysokość wsparcia to 300 złotych, ale w tej kwocie - jak oceniają sprzedawcy - trudno będzie się zmieścić. - W tym roku trzeba minimum 400 złotych wydać - szacuje Agnieszka Stankiewicz-Kierus.

Przemysław Czarnek zapowiada likwidację Karty nauczyciela
Przemysław Czarnek zapowiada likwidację Karty nauczyciela

Wyprawka dla licealisty

Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego, powołując się na raport GUS o poziomach cen, wskazuje, że ceny artykułów, które rodzice szykują dzieciom, wzrosły. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, cena zeszytów wzrosła aż o niemal jedną czwartą rok do roku. Przybory do pisania, farbki i kredki podrożały średnio o ponad 10 procent, a cena plecaka urosła o ponad 12 procent. W górę poszła też cena stroju na WF. Więcej trzeba też zapłacić za buty sportowe.

Uczniowie ze szkół średnich nie dostają darmowych podręczników, jak w podstawówkach. Zakup książek wiąże się z kosztem wyższym o prawie 9 procent, a niektóre podręczniki kosztują jeszcze więcej. - Znaczący wzrost cen powinien być również odzwierciedlony we wzroście wszelkiego rodzaju pomocy - uważa Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Pani Iwona Holecka, pracując w sklepie, zmiany cen obserwuje na co dzień. Swojej licealistce kupuje używane podręczniki. Na wyprawkę wyda co najmniej tysiąc złotych. - 800 złotych prawie książki, a gdzie jeszcze jakieś zeszyty - mówi kobieta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS