Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Wychodząc w niedzielę do wyborców na spotkaniu w Leżajsku Jarosław Kaczyński zapewne znał wyniki najnowszego sondażu CBOS. Obecnie PiS może liczyć na poparcie na poziomie 22 procent. To o dwa punkty procentowe mniej niż w ostatnim badaniu i aż o siedem punktów straty do prowadzącej w sondażach Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga rośnie zmniejszając dystans do PiS-u. Na to jednak - przynajmniej na razie - nowej odpowiedzi Jarosław Kaczyński nie ma. - Zdarzył się wypadek. My też się bijemy w piersi, bo popełniliśmy pewne błędy. Ale zdarzył się wypadek, ale po wypadku nie trzeba płakać. Trzeba, kto się zranił czy poranił, leczyć. A jednocześnie trzeba dalej iść do przodu - mówił w Leżajsku prezes PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Jarosław Kaczyński w swoim wstąpieniu dużo mówił o proteście rolników. Powtarzał stare hasła o niemieckiej partii Donalda Tuska i że tylko powrót do rządów PiS-u jest w stanie zagwarantować Polsce rozwój. W praktyce - to jedynie próba mobilizacji twardego elektoratu, który ma zminimalizować straty po utracie władzy.

Potem był czas na kilka pytań. Pierwsze dotyczyło katastrofy smoleńskiej. Jedna z osób zapytała prezesa PiS o to, gdzie jest wrak i zarzuciła mu tworzenie kłamstwa smoleńskiego. Na sali doszło do przepychanki słownej. Padła też odpowiedź prezesa PiS-u. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina, bo to jest wielka obrona Putina - ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u Putina
Kaczyński: Gdzie jest wrak? Oczywiście u PutinaTVN24

Ważne głosowanie

Nadchodzące wybory samorządowe są wyjątkowo ważne. - Rząd to nie wszystko. Musi być jeszcze samorząd, który będzie współpracował z rządem - podkreśla Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Koalicja rządowa, a szczególnie Donald Tusk, swoją kampanie samorządową będzie budował na miliardach na KPO, które Polsce właśnie odblokowała Komisja Europejska. - Chodzi o to, żeby te pieniądze dobrze wydać, żeby te pieniądze nie były takim elementem jakiegoś szantażu, kupowania głosów, rozdawania stołków - podkreśla Agnieszka Pomaska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński o swojej przyszłości na czele PiS. "Nie jestem z natury dezerterem"

Wybory samorządowe to pierwsza dla Donalda Tuska i liderów Koalicji Obywatelskiej szansa na uzyskanie lepszego niż PiS wyniku. Pierwsza od prawie 10 lat.

Zwycięstwo da im paliwo na kolejne wybory, które odbędą się zaledwie dwa miesiące później. W podobnej sytuacji znajdują się liderzy Trzeciej Drogi, którzy - sięgając po rozczarowanych wyborców PiS-u -umacniają się na trzeciej pozycji w sondażach. - My nie ukrywamy, że wśród polityków, ale i wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego szczególne, są osoby o poglądach konserwatywnych - dodaje Piotr Zgorzelski.

Nadchodzące wybory samorządowe to test na skuteczność dotychczasowej polityki każdego z liderów, bo słaby wynik w wyborach 7 kwietnia może rozpocząć wewnętrzną dyskusje w partii i podważanie kierunku, w jakim liderzy prowadzą swoje ugrupowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS