Wyborcy, którzy chcą zagłosować w drugiej turze, ale przed pierwszą dopisali się do spisu w innym miejscu niż zwykle, mogą pobrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem mogą zagłosować w każdym miejscu w Polsce. Termin na pobranie zaświadczenia upływa w piątek 10 lipca.
To ostatnie dni dla tych, którzy w nadchodzących wyborach chcą oddać swój głos, a w najbliższą niedziele nie mogą głosować w tym miejscu, w którym zrobili to w pierwszej turze.
- Jeśli ktoś wyjeżdża na wakacje i wie, że nie będzie w miejscu swojego zamieszkania, może pobrać takie zaświadczenie i głosować w dowolnie wybranej komisji wyborczej - przypomina Monika Chrobak, rzeczniczka prasowa dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.
Zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej komisji w kraju można odebrać w urzędzie gminy do piątku 10 lipca.
Trzeba jednak pamiętać o ścisłych wytycznych.
- Osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed pierwszym głosowaniem, mogą do piątku w godzinach urzędowania odebrać takie zaświadczenie z urzędu gminy tego, w którym zostali wpisani przed pierwszym głosowaniem - tłumaczy Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego.
Oznacza to, że jeśli wyborca przed pierwszą turą zdecydował, że będzie głosować poza miejscem zamieszkania - na przykład w Gdańsku - i tam dopisał się do spisu wyborców, to teraz zaświadczenie musi odebrać z tego urzędu gminy.
Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć na przykład mailem. Jednak zaświadczenie należy odebrać osobiście lub może to zrobić pełnomocnik.
- Taki wniosek musi zawierać przede wszystkim dane osobowe: imię, nazwisko, numer ewidencyjny PESEL. W przypadku wniosku, który jest skonstruowany razem z upoważnieniem również muszą być wskazane dane osoby upoważnionej do obioru tego zaświadczenia - wyjaśnia Jakub Aleksandrowicz, jeden z komisarzy wyborczych w Gdańsku.
Przed pierwszą turą do spisu wyborców dopisało się w Polsce ponad 250 tys. osób. Teraz tacy głosujący, jeśli do piątku nie odbiorą zaświadczenia o prawie do głosowania w innym lokalu, w drugiej turze muszą zagłosować w tym samym lokalu wyborczym.
Dla kogo głosowanie korespondencyjne?
Wyborcy, którzy głosowali korespondencyjnie w pierwszej turze, nie mają możliwości zmiany adresu, pod który otrzymają pakiet wyborczy.
Natomiast osoby, które w przeciągu trzech najbliższych dni zostaną objęte kwarantanną, będą mogły zagłosować korespondencyjnie, tylko muszą zgłosić to do urzędu gminy. - Ci wyborcy mogą tej czynności dokonać telefonicznie i do piątku zostanie im doręczony pakiet wyborczy - wyjaśnia Grzegorz Gąsior.
Pakiet przyniosą pracownicy Poczty Polskiej i to oni odbiorą kopertę zwrotną.
Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24