Zaświadczenie o prawie do głosowania. Zasady, o których trzeba pamiętać

08.07.2020 | Zaświadczenie o prawie do głosowania. Zasady, o których trzeba pamiętać
08.07.2020 | Zaświadczenie o prawie do głosowania. Zasady, o których trzeba pamiętać
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
08.07.2020 | Zaświadczenie o prawie do głosowania. Zasady, o których trzeba pamiętaćDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wyborcy, którzy chcą zagłosować w drugiej turze, ale przed pierwszą dopisali się do spisu w innym miejscu niż zwykle, mogą pobrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem mogą zagłosować w każdym miejscu w Polsce. Termin na pobranie zaświadczenia upływa w piątek 10 lipca.

To ostatnie dni dla tych, którzy w nadchodzących wyborach chcą oddać swój głos, a w najbliższą niedziele nie mogą głosować w tym miejscu, w którym zrobili to w pierwszej turze.

- Jeśli ktoś wyjeżdża na wakacje i wie, że nie będzie w miejscu swojego zamieszkania, może pobrać takie zaświadczenie i głosować w dowolnie wybranej komisji wyborczej - przypomina Monika Chrobak, rzeczniczka prasowa dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej komisji w kraju można odebrać w urzędzie gminy do piątku 10 lipca.

Trzeba jednak pamiętać o ścisłych wytycznych.

- Osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed pierwszym głosowaniem, mogą do piątku w godzinach urzędowania odebrać takie zaświadczenie z urzędu gminy tego, w którym zostali wpisani przed pierwszym głosowaniem - tłumaczy Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego.

Oznacza to, że jeśli wyborca przed pierwszą turą zdecydował, że będzie głosować poza miejscem zamieszkania - na przykład w Gdańsku - i tam dopisał się do spisu wyborców, to teraz zaświadczenie musi odebrać z tego urzędu gminy.

Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć na przykład mailem. Jednak zaświadczenie należy odebrać osobiście lub może to zrobić pełnomocnik.

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Instrukcjatvn24

- Taki wniosek musi zawierać przede wszystkim dane osobowe: imię, nazwisko, numer ewidencyjny PESEL. W przypadku wniosku, który jest skonstruowany razem z upoważnieniem również muszą być wskazane dane osoby upoważnionej do obioru tego zaświadczenia - wyjaśnia Jakub Aleksandrowicz, jeden z komisarzy wyborczych w Gdańsku.

Przed pierwszą turą do spisu wyborców dopisało się w Polsce ponad 250 tys. osób. Teraz tacy głosujący, jeśli do piątku nie odbiorą zaświadczenia o prawie do głosowania w innym lokalu, w drugiej turze muszą zagłosować w tym samym lokalu wyborczym.

Dla kogo głosowanie korespondencyjne?

Wyborcy, którzy głosowali korespondencyjnie w pierwszej turze, nie mają możliwości zmiany adresu, pod który otrzymają pakiet wyborczy.

Natomiast osoby, które w przeciągu trzech najbliższych dni zostaną objęte kwarantanną, będą mogły zagłosować korespondencyjnie, tylko muszą zgłosić to do urzędu gminy. - Ci wyborcy mogą tej czynności dokonać telefonicznie i do piątku zostanie im doręczony pakiet wyborczy - wyjaśnia Grzegorz Gąsior.

Pakiet przyniosą pracownicy Poczty Polskiej i to oni odbiorą kopertę zwrotną.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS