Wrak ORP Kujawiaka odnaleziony. Nurkowie dostrzegli nazwę okrętu

06.05.2022 | Wrak ORP Kujawiaka odnaleziony. Nurkowie dostrzegli nazwę okrętu
06.05.2022 | Wrak ORP Kujawiaka odnaleziony. Nurkowie dostrzegli nazwę okrętu
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
06.05.2022 | Wrak ORP Kujawiaka odnaleziony. Nurkowie dostrzegli nazwę okrętuJan Błaszkowski | Fakty TVN

Odnaleziony wrak okrętu na dnie Morza Śródziemnego przy Malcie to polski niszczyciel ORP Kujawiak. Okręt został zatopiony w czasie drugiej wojny światowej przez minę po doprowadzeniu konwoju do Wielkiego Portu. Nurkowie odnaleźli napis z nazwą okrętu, więc nie ma już wątpliwości, ale dokładne zbadanie wraku na razie nie jest możliwe.

Nazwa okrętu zachowana na rufie w doskonałym stanie - lepszego dowodu na identyfikację wraku nie ma. Dokładnie 80 lat po zatopieniu legendarny polski niszczyciel przedstawia się polskim odkrywcom.

- Napis ORP Kujawiak to typowa polska nazwa. Pod wodą były wielkie emocje, jak to znaleźliśmy - mówi Marek Cacaj, płetwonurek.

Polski niszczyciel ORP Kujawiak został zatopiony podczas drugiej wojny światowej niedaleko Malty. Wrak został odnaleziony osiem lat temu przez inną ekipę polskich płetwonurków, ale do dziś jest praktycznie niezbadany.

- Wraki, które spoczywają tak głęboko, a Kujawiak spoczywa na 100 metrach, zawsze odkrywają coś nowego - zaznacza Tomasz Stachura, płetwonurek.

Historia Kujawiaka

Niszczyciel wraz z dwoma bliźniaczymi okrętami został podarowany przez Wielką Brytanię polskiej marynarce wojennej na Zachodzie. Kujawiak osłaniał transport z zaopatrzeniem dla Malty, bronionej przed inwazją włosko-niemiecką.

- Konwoje przez Morze Śródziemne z Gibraltaru do Malty to była droga życia dla tego niezatapialnego lotniskowca Wielkiej Brytanii, bo Malta kontrolowała ruch na Morzu Śródziemnym - wyjaśnia Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt w czerwcu 1942 roku wszedł na minę po doprowadzeniu konwoju do Wielkiego Portu. Ostatni żyjący członek załogi Kujawiaka, 101-letni podporucznik Ryszard Polański, opowiedział w wywiadzie w 2019 roku, jak uratował się w ostatniej chwili. Na okręcie zginęło 13 marynarzy.

- Okręt był uszkodzony przez minę po lewej stronie i leciałem w dół, do wody - wspominał.

Badanie wraku na razie niemożliwe

Na Malcie Polacy traktowani są jak bohaterowie, a wrak Kujawiaka objęto rządową ochroną. Na zlecenie władz Malty okręt został zbadany przez polskich płetwonurków.

Morskie dno wokół Malty usłane jest wrakami. Rząd robi wszystko, by z jednej strony pozwolić na zwiedzanie podwodnych zabytków, a z drugiej - chronić je przed zniszczeniem.

- To, co robimy na Malcie, to regularnie sprawdzamy wraki, czy nikt ich nie uszkodził kotwicami czy sieciami - wyjaśnia prof. Timmy Gambin z Uniwersytetu Maltańskiego.

Wrak polskiego niszczyciela leży przewrócony na burtę. Na dno wysypała się amunicja, więc Kujawiak to na razie tykająca bomba w głębinach.

- Możemy niemalże dotknąć ten wrak i jakby tylko na niego popatrzeć, więc tam trzeba by spędzić godziny, żeby go całego zbadać - zaznacza Tomasz Stachura, płetwonurek.

Kolejnym krokiem w odkrywaniu wraku będzie wpłynięcie do jego wnętrza. Na razie jest to jednak zbyt niebezpieczne.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS