Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"

Źródło:
Fakty TVN
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Lasy Państwowe mają nowego szefa. To Witold Koss. Premier poświęcił mu ostatnio sporo czasu na swojej konferencji prasowej. Polacy mogą go jednak znać z widzenia, bo przed wyborami nie bał się głośno mówić o patologiach, które sam widział na co dzień.

Nazwisko szerzej nieznane, ale twarz może być znajoma. Witold Koss trzy miesiące temu zaryzykował karierę i przyjechał z kolegami leśnikami na wiec wyborczy ówczesnej opozycji opowiedzieć, jak im się pracuje w lasach. Teraz to on zostanie nowym dyrektorem Lasów Państwowych. - To dobry wybór. Musimy naprawdę wyciągnąć z lasów politykę i potrzebowaliśmy dyrektora, który będzie to rozumiał - zaznacza Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Trzeciej Drogi. Łatwo mu nie będzie. - Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza. Niestety, Lasy Państwowe są w ogromnym kryzysie - podkreśla Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk zapowiada zmianę na stanowisku szefa Lasów Państwowych

Za kryzys w ostatnich latach odpowiedzialny był Józef Kubica - partyjny agitator na czele instytucji, która ma miliardowe zyski i jedną piątą powierzchni kraju w zarządzaniu. - Myślę, że damy radę, że polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką, wielką swoją moc - mówił w marcu 2023 roku. Dotychczasowy dyrektor Lasów Państwowych to śląski radny PiS i działacz Suwerennej Polski. Partia Zbigniewa Ziobry lasy zamieniła w partyjną skarbonkę, z której opłacano partyjne wydarzenia, przychylne media i kościelne organizacje. - Żenujący przykład tego, czym się stały Lasy Państwowe - uważa Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej".

04.04.2023 | Solidarna Polska chce bronić polskich lasów przed UE, a kto je obroni przed Solidarną Polską?
04.04.2023 | Solidarna Polska chce bronić polskich lasów przed UE, a kto je obroni przed Solidarną Polską?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Inne spojrzenie

Były dyrektor na współpracę z obrońcami wycinanych lasów zapatrywał się tak. - Pokazujemy, co robimy. Różni tam eko-idioci czy pseudo-ekolodzy nie wytrącą nas z tego - mówił we wrześniu 2023 roku Józef Kubica. Jak na ten temat patrzy przyszły dyrektor? - Jesteśmy gotowi do osiągnięcia porozumienia z przyrodniczymi organizacjami pozarządowymi, bo więcej nas łączy, niż dzieli - zaznaczył 7 października 2023 roku Witold Koss.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

- Oczekiwania wobec nowego szefostwa Lasów Państwowych są oczywiste i związane są przede wszystkim z wielką potrzebą autentycznej, społecznej kontroli, społecznego nadzoru nad tym, co dzieje się z naszymi lasami - ocenił Donald Tusk. To już zaczyna się dziać. Kierownictwo resortu środowiska pojechało do Białowieży. - Lasy Państwowe mogą faktycznie zacząć się inaczej komunikować, traktować podmiotowo lokalne społeczności, organizacje pozarządowe i dawać tę perspektywę, że faktycznie chcą chronić polską przyrodę - podkreśla Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska z Polski 2050. W przygotowaniu jest dokument o wstrzymaniu wycinki w najcenniejszych polskich lasach. - By faktycznie zacząć wdrażać to, o czym tyle mówimy, czyli nową politykę leśną - wyjaśnia Paulina Hennig-Kloska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS