Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"

Źródło:
Fakty TVN
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Witold Koss stanie na czele Lasów Państwowych. "Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Lasy Państwowe mają nowego szefa. To Witold Koss. Premier poświęcił mu ostatnio sporo czasu na swojej konferencji prasowej. Polacy mogą go jednak znać z widzenia, bo przed wyborami nie bał się głośno mówić o patologiach, które sam widział na co dzień.

Nazwisko szerzej nieznane, ale twarz może być znajoma. Witold Koss trzy miesiące temu zaryzykował karierę i przyjechał z kolegami leśnikami na wiec wyborczy ówczesnej opozycji opowiedzieć, jak im się pracuje w lasach. Teraz to on zostanie nowym dyrektorem Lasów Państwowych. - To dobry wybór. Musimy naprawdę wyciągnąć z lasów politykę i potrzebowaliśmy dyrektora, który będzie to rozumiał - zaznacza Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Trzeciej Drogi. Łatwo mu nie będzie. - Nowy dyrektor wchodzi do stajni Augiasza. Niestety, Lasy Państwowe są w ogromnym kryzysie - podkreśla Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk zapowiada zmianę na stanowisku szefa Lasów Państwowych

Za kryzys w ostatnich latach odpowiedzialny był Józef Kubica - partyjny agitator na czele instytucji, która ma miliardowe zyski i jedną piątą powierzchni kraju w zarządzaniu. - Myślę, że damy radę, że polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką, wielką swoją moc - mówił w marcu 2023 roku. Dotychczasowy dyrektor Lasów Państwowych to śląski radny PiS i działacz Suwerennej Polski. Partia Zbigniewa Ziobry lasy zamieniła w partyjną skarbonkę, z której opłacano partyjne wydarzenia, przychylne media i kościelne organizacje. - Żenujący przykład tego, czym się stały Lasy Państwowe - uważa Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz "Gazety Wyborczej".

04.04.2023 | Solidarna Polska chce bronić polskich lasów przed UE, a kto je obroni przed Solidarną Polską?
04.04.2023 | Solidarna Polska chce bronić polskich lasów przed UE, a kto je obroni przed Solidarną Polską?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Inne spojrzenie

Były dyrektor na współpracę z obrońcami wycinanych lasów zapatrywał się tak. - Pokazujemy, co robimy. Różni tam eko-idioci czy pseudo-ekolodzy nie wytrącą nas z tego - mówił we wrześniu 2023 roku Józef Kubica. Jak na ten temat patrzy przyszły dyrektor? - Jesteśmy gotowi do osiągnięcia porozumienia z przyrodniczymi organizacjami pozarządowymi, bo więcej nas łączy, niż dzieli - zaznaczył 7 października 2023 roku Witold Koss.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brat Daniela Obajtka, Lasy Państwowe i mieszkanie w willi. "Zwykli ludzie płacą duże pieniądze, żeby mieszkać w tej okolicy"

- Oczekiwania wobec nowego szefostwa Lasów Państwowych są oczywiste i związane są przede wszystkim z wielką potrzebą autentycznej, społecznej kontroli, społecznego nadzoru nad tym, co dzieje się z naszymi lasami - ocenił Donald Tusk. To już zaczyna się dziać. Kierownictwo resortu środowiska pojechało do Białowieży. - Lasy Państwowe mogą faktycznie zacząć się inaczej komunikować, traktować podmiotowo lokalne społeczności, organizacje pozarządowe i dawać tę perspektywę, że faktycznie chcą chronić polską przyrodę - podkreśla Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska z Polski 2050. W przygotowaniu jest dokument o wstrzymaniu wycinki w najcenniejszych polskich lasach. - By faktycznie zacząć wdrażać to, o czym tyle mówimy, czyli nową politykę leśną - wyjaśnia Paulina Hennig-Kloska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS