Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN
Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"
Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wygodnie, szybko i zwykle taniej niż w stacjonarnym sklepie, ale od teraz z limitem. Każdy sprzedawca, który dokona 30 transakcji lub sprzeda towary o wartości przekraczającej dwa tysiące euro, musi zostać zgłoszony przez platformę sprzedażową do Krajowej Administracji Skarbowej.

- To kolejny krok na drodze do uszczelnienia systemu podatkowego w Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają ukrócić unikanie opodatkowania przez internetowych sprzedawców i usługodawców. Nie jest to jednak żaden nowy podatek, a dodatkowy obowiązek nałożony na platformy internetowe, by wykryć tych, którzy płacenia podatku do tej pory unikali - wyjaśnia korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

O co chodzi?

Chodzi o to, by wyłowić tych, którzy handlują w sieci na potęgę i nie dzielą się z fiskusem nawet złotówką.

- Skarbówka może podjąć czynności w zakresie wyznaczenia wymiaru zobowiązania podatkowego, zablokowania kont, zajęcia środków, które na rachunkach mamy, celem zaspokojenia zobowiązania podatkowego - informuje ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu dr Tomasz Kopyściański.

- Będzie więcej zgłoszeń pewnie działalności gospodarczej, bo niektórzy będą musieli to zrobić, ale z drugiej strony musimy obserwować, jak dalece to pójdzie w stronę tych, którzy z tych platform będą uciekać - dodaje profesor Robert Ciborowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Nie na długo i nie za daleko. - Te dyrektywy obowiązują wszystkie miejsca, gdzie dokonywana jest ta sprzedaż, więc prędzej czy później na wszystkich tego typu platformach pojawi się taki obowiązek - mówi Marcin Gruszka z Allegro.

ZOBACZ TEŻ: Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki
Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówkiAleksandra Kąkol/Fakty po Południu TVN24

Ten obowiązek dotyczy również usługodawców. Z tym, że w przypadku usług transportowych i noclegowych trzeba zgłaszać już pierwszą transakcję.

- Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, korzystając z platformy, to zanim fiskus się dowie o takim procederze, to czasami upływa dużo czasu, czasami w ogóle się nie dowie, a teraz się już dowie - mówi Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Limity nie dotyczą osób, które na przykład robią czystkę w szafie lub porządek w przydomowym garażu czy ogrodzie. Pod warunkiem, że sprzedawane rzeczy kupione zostały ponad pół roku wcześniej i sprzedawane są bez zysku.

Kto ma na tym skorzystać?

Na pewno nic nie powinno dziać się za czyimiś plecami. Po pierwsze osiągnięcie wyznaczonych progów nie oznacza od razu obowiązku podatkowego, lecz konieczność sprawdzenia charakteru działań sprzedawcy, który zostanie przez swój portal o tym wcześniej poinformowany.

- Kupujący nie muszą się niczego obawiać. Dalej mogą do woli kupować w internecie. Zmiany wymagają przede wszystkim dostosowania przez platformy cyfrowe, które będą musiały wprowadzić zmiany weryfikujące klientów, analizujące transakcje, aby prawidłowo wywiązywać się z obowiązku raportowania - mówi dr Tomasz Kopyściański.

Kto ma na tym skorzystać? Wszyscy, którzy działają legalnie i uczciwie płacą podatki, bo ubędzie im nieuczciwej konkurencji. I to nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej. Do przestrzegania dyrektywy zobowiązało się 25 krajów spoza Unii, w tym Wielka Brytania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że rządzący krajem od 14 lat torysi oddadzą władzę Partii Pracy. Eksperci oceniają, że to będzie spektakularna poraża partii Rishiego Sunaka.

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Źródło:
Fakty TVN

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pan Romanowski nie radzi sobie psychicznie z tą sytuacją - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do sprawy byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i poparcia przez sejmową komisję regulaminową wniosku prokuratury o odebranie mu immunitetu. Przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń mówił, że środowe posiedzenie komisji regulaminowej i informacja prokuratury w sprawie Romanowskiego były "druzgocące".

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24, PAP

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Zakazać Koranu, zamknąć granice, referendum w sprawie obecności w Unii - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak nie jedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zwieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny.

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS