Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"

Źródło:
Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"Maciej Knapik/Fakty TVN

Nawet gdy PiS straci rząd, nie będzie to oznaczać, że całkowicie straci władzę w państwie. Kluczowe instytucje nadal będą obsadzone przez jego nominatów - prokurator krajowy, Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych.

Komisja Nadzoru Finansowego ma nowego/starego przewodniczącego. Jacek Jastrzębski został powołany na kolejne pięć lat przez odchodzącą władzę. - Budżet roczny 0,5 miliarda złotych. Zatrudnionych 1400 osób. Zarządza rynkiem kapitałowym, rynkiem finansowym, rynkiem ubezpieczeń, rynkiem bankowym, rynkiem emerytalnym - mówi profesor Marian Noga, ekonomista i były członek RPP. Ta nominacja to nadużycie i sabotaż - słyszymy. - Chcieli zamrozić instytucję, utrudnić funkcjonowanie państwa - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wnoszę o przerwę i wezwanie policji". Burzliwe posiedzenie neo-KRS i "groźby, które wzbudzają lęk"

Komisja Nadzoru Finansowego, Prokuratura Krajowa, Narodowy Bank Polski, Trybunał Konstytucyjny, część Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada Mediów Narodowych - to tylko niektóre instytucje, gdzie odchodząca władza ma wpływy, lub które wprost kontroluje. Jest też prezydent Duda.

Nowa większość w Sejmie może postawić Adama Glapińskiego - szefa NBP - przed Trybunalem Stanu. PiS protestuje. - Jest to skrajnie nieodpowiedzialne - podkreśla Artur Soboń, poseł PiS.

Warto pamiętać, że przewodniczącą Trybunału Stanu jest pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - niegdyś podwładna Zbigniewa Ziobry - powołana przez Andrzeja Dudą jako neo-sędzia. Jak zapewniała jeszcze niedawno, nie zamierza się ona poddawać żadnej weryfikacji. - Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk - przyznaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Są wciąż instytucje kontrolowane przez PiSFakty TVN

Różnice interesów

Weryfikacji sędziów sprzeciwia się sam Andrzej Duda. Próby ustawowych zmian w Sądzie Najwyższym czy Krajowej Radzie Sądownictwa to bardzo możliwe prezydenckie weto. - Wyłączna prerogatywa prezydenta, powoływanie sędziów - podkreśla Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta.

Odwoływanie prokuratora krajowego też odbywa się za zgodą prezydenta. Na tym stanowisku z szerokimi kompetencjami znajduje się Dariusz Barski - zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry. Podobno on sam rozważa odejście i nie chce trwać na stanowisku. - Wbrew pewnym oczekiwaniom społecznym, wbrew werdyktowi wyborczemu, bo ludzie oczekują zmian także w prokuraturze - podkreśla Jarosław Onyszczuk, prokurator ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zbigniew Ziobro obsadził stanowisko dyrektora szkoły dla sędziów i prokuratorów

Jedna opcja polityczna oczekuje od prokuratury rozliczeń władzy PiS-u. Druga - wręcz przeciwnie - braku rozliczeń. To trudna sytuacja. W ogóle to prezydent nie powinien mieć decydującego głosu w sprawie prokuratora krajowego - słyszymy. - Wykracza poza jego kompetencje konstytucyjne - zaznacza Jarosław Onyszczuk. Tyle że tu decyduje Trybunał Konstytucyjny w całości złożony z sędziów wybranych przez posłów PiS.

Sejm w drodze uchwały mógłby ewentualnie odwołać tylko trzech tak zwanych sędziów dublerów - słyszymy. Kadencja Julii Przyłębskiej kończy się dopiero w grudniu 2024 roku. Bogdan Święczkowski - kolejny już w tej historii znajomy Zbigniewa Ziobry - ma kadencję na urzędzie sędziego TK aż do 2031 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS