Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"

Źródło:
Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"Maciej Knapik/Fakty TVN

Nawet gdy PiS straci rząd, nie będzie to oznaczać, że całkowicie straci władzę w państwie. Kluczowe instytucje nadal będą obsadzone przez jego nominatów - prokurator krajowy, Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych.

Komisja Nadzoru Finansowego ma nowego/starego przewodniczącego. Jacek Jastrzębski został powołany na kolejne pięć lat przez odchodzącą władzę. - Budżet roczny 0,5 miliarda złotych. Zatrudnionych 1400 osób. Zarządza rynkiem kapitałowym, rynkiem finansowym, rynkiem ubezpieczeń, rynkiem bankowym, rynkiem emerytalnym - mówi profesor Marian Noga, ekonomista i były członek RPP. Ta nominacja to nadużycie i sabotaż - słyszymy. - Chcieli zamrozić instytucję, utrudnić funkcjonowanie państwa - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wnoszę o przerwę i wezwanie policji". Burzliwe posiedzenie neo-KRS i "groźby, które wzbudzają lęk"

Komisja Nadzoru Finansowego, Prokuratura Krajowa, Narodowy Bank Polski, Trybunał Konstytucyjny, część Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada Mediów Narodowych - to tylko niektóre instytucje, gdzie odchodząca władza ma wpływy, lub które wprost kontroluje. Jest też prezydent Duda.

Nowa większość w Sejmie może postawić Adama Glapińskiego - szefa NBP - przed Trybunalem Stanu. PiS protestuje. - Jest to skrajnie nieodpowiedzialne - podkreśla Artur Soboń, poseł PiS.

Warto pamiętać, że przewodniczącą Trybunału Stanu jest pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - niegdyś podwładna Zbigniewa Ziobry - powołana przez Andrzeja Dudą jako neo-sędzia. Jak zapewniała jeszcze niedawno, nie zamierza się ona poddawać żadnej weryfikacji. - Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk - przyznaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Są wciąż instytucje kontrolowane przez PiSFakty TVN

Różnice interesów

Weryfikacji sędziów sprzeciwia się sam Andrzej Duda. Próby ustawowych zmian w Sądzie Najwyższym czy Krajowej Radzie Sądownictwa to bardzo możliwe prezydenckie weto. - Wyłączna prerogatywa prezydenta, powoływanie sędziów - podkreśla Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta.

Odwoływanie prokuratora krajowego też odbywa się za zgodą prezydenta. Na tym stanowisku z szerokimi kompetencjami znajduje się Dariusz Barski - zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry. Podobno on sam rozważa odejście i nie chce trwać na stanowisku. - Wbrew pewnym oczekiwaniom społecznym, wbrew werdyktowi wyborczemu, bo ludzie oczekują zmian także w prokuraturze - podkreśla Jarosław Onyszczuk, prokurator ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zbigniew Ziobro obsadził stanowisko dyrektora szkoły dla sędziów i prokuratorów

Jedna opcja polityczna oczekuje od prokuratury rozliczeń władzy PiS-u. Druga - wręcz przeciwnie - braku rozliczeń. To trudna sytuacja. W ogóle to prezydent nie powinien mieć decydującego głosu w sprawie prokuratora krajowego - słyszymy. - Wykracza poza jego kompetencje konstytucyjne - zaznacza Jarosław Onyszczuk. Tyle że tu decyduje Trybunał Konstytucyjny w całości złożony z sędziów wybranych przez posłów PiS.

Sejm w drodze uchwały mógłby ewentualnie odwołać tylko trzech tak zwanych sędziów dublerów - słyszymy. Kadencja Julii Przyłębskiej kończy się dopiero w grudniu 2024 roku. Bogdan Święczkowski - kolejny już w tej historii znajomy Zbigniewa Ziobry - ma kadencję na urzędzie sędziego TK aż do 2031 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS