Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"

Źródło:
Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"Maciej Knapik/Fakty TVN

Nawet gdy PiS straci rząd, nie będzie to oznaczać, że całkowicie straci władzę w państwie. Kluczowe instytucje nadal będą obsadzone przez jego nominatów - prokurator krajowy, Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych.

Komisja Nadzoru Finansowego ma nowego/starego przewodniczącego. Jacek Jastrzębski został powołany na kolejne pięć lat przez odchodzącą władzę. - Budżet roczny 0,5 miliarda złotych. Zatrudnionych 1400 osób. Zarządza rynkiem kapitałowym, rynkiem finansowym, rynkiem ubezpieczeń, rynkiem bankowym, rynkiem emerytalnym - mówi profesor Marian Noga, ekonomista i były członek RPP. Ta nominacja to nadużycie i sabotaż - słyszymy. - Chcieli zamrozić instytucję, utrudnić funkcjonowanie państwa - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wnoszę o przerwę i wezwanie policji". Burzliwe posiedzenie neo-KRS i "groźby, które wzbudzają lęk"

Komisja Nadzoru Finansowego, Prokuratura Krajowa, Narodowy Bank Polski, Trybunał Konstytucyjny, część Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada Mediów Narodowych - to tylko niektóre instytucje, gdzie odchodząca władza ma wpływy, lub które wprost kontroluje. Jest też prezydent Duda.

Nowa większość w Sejmie może postawić Adama Glapińskiego - szefa NBP - przed Trybunalem Stanu. PiS protestuje. - Jest to skrajnie nieodpowiedzialne - podkreśla Artur Soboń, poseł PiS.

Warto pamiętać, że przewodniczącą Trybunału Stanu jest pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - niegdyś podwładna Zbigniewa Ziobry - powołana przez Andrzeja Dudą jako neo-sędzia. Jak zapewniała jeszcze niedawno, nie zamierza się ona poddawać żadnej weryfikacji. - Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk - przyznaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Są wciąż instytucje kontrolowane przez PiSFakty TVN

Różnice interesów

Weryfikacji sędziów sprzeciwia się sam Andrzej Duda. Próby ustawowych zmian w Sądzie Najwyższym czy Krajowej Radzie Sądownictwa to bardzo możliwe prezydenckie weto. - Wyłączna prerogatywa prezydenta, powoływanie sędziów - podkreśla Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta.

Odwoływanie prokuratora krajowego też odbywa się za zgodą prezydenta. Na tym stanowisku z szerokimi kompetencjami znajduje się Dariusz Barski - zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry. Podobno on sam rozważa odejście i nie chce trwać na stanowisku. - Wbrew pewnym oczekiwaniom społecznym, wbrew werdyktowi wyborczemu, bo ludzie oczekują zmian także w prokuraturze - podkreśla Jarosław Onyszczuk, prokurator ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zbigniew Ziobro obsadził stanowisko dyrektora szkoły dla sędziów i prokuratorów

Jedna opcja polityczna oczekuje od prokuratury rozliczeń władzy PiS-u. Druga - wręcz przeciwnie - braku rozliczeń. To trudna sytuacja. W ogóle to prezydent nie powinien mieć decydującego głosu w sprawie prokuratora krajowego - słyszymy. - Wykracza poza jego kompetencje konstytucyjne - zaznacza Jarosław Onyszczuk. Tyle że tu decyduje Trybunał Konstytucyjny w całości złożony z sędziów wybranych przez posłów PiS.

Sejm w drodze uchwały mógłby ewentualnie odwołać tylko trzech tak zwanych sędziów dublerów - słyszymy. Kadencja Julii Przyłębskiej kończy się dopiero w grudniu 2024 roku. Bogdan Święczkowski - kolejny już w tej historii znajomy Zbigniewa Ziobry - ma kadencję na urzędzie sędziego TK aż do 2031 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS