Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"

Źródło:
Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Wiele instytucji zostanie w rękach PiS. "Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk"Maciej Knapik/Fakty TVN

Nawet gdy PiS straci rząd, nie będzie to oznaczać, że całkowicie straci władzę w państwie. Kluczowe instytucje nadal będą obsadzone przez jego nominatów - prokurator krajowy, Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych.

Komisja Nadzoru Finansowego ma nowego/starego przewodniczącego. Jacek Jastrzębski został powołany na kolejne pięć lat przez odchodzącą władzę. - Budżet roczny 0,5 miliarda złotych. Zatrudnionych 1400 osób. Zarządza rynkiem kapitałowym, rynkiem finansowym, rynkiem ubezpieczeń, rynkiem bankowym, rynkiem emerytalnym - mówi profesor Marian Noga, ekonomista i były członek RPP. Ta nominacja to nadużycie i sabotaż - słyszymy. - Chcieli zamrozić instytucję, utrudnić funkcjonowanie państwa - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Inicjatywy Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wnoszę o przerwę i wezwanie policji". Burzliwe posiedzenie neo-KRS i "groźby, które wzbudzają lęk"

Komisja Nadzoru Finansowego, Prokuratura Krajowa, Narodowy Bank Polski, Trybunał Konstytucyjny, część Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada Mediów Narodowych - to tylko niektóre instytucje, gdzie odchodząca władza ma wpływy, lub które wprost kontroluje. Jest też prezydent Duda.

Nowa większość w Sejmie może postawić Adama Glapińskiego - szefa NBP - przed Trybunalem Stanu. PiS protestuje. - Jest to skrajnie nieodpowiedzialne - podkreśla Artur Soboń, poseł PiS.

Warto pamiętać, że przewodniczącą Trybunału Stanu jest pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - niegdyś podwładna Zbigniewa Ziobry - powołana przez Andrzeja Dudą jako neo-sędzia. Jak zapewniała jeszcze niedawno, nie zamierza się ona poddawać żadnej weryfikacji. - Nie mamy magicznej różdżki, żeby wejść, przejąć władzę, zrobić pyk - przyznaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Są wciąż instytucje kontrolowane przez PiSFakty TVN

Różnice interesów

Weryfikacji sędziów sprzeciwia się sam Andrzej Duda. Próby ustawowych zmian w Sądzie Najwyższym czy Krajowej Radzie Sądownictwa to bardzo możliwe prezydenckie weto. - Wyłączna prerogatywa prezydenta, powoływanie sędziów - podkreśla Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta.

Odwoływanie prokuratora krajowego też odbywa się za zgodą prezydenta. Na tym stanowisku z szerokimi kompetencjami znajduje się Dariusz Barski - zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry. Podobno on sam rozważa odejście i nie chce trwać na stanowisku. - Wbrew pewnym oczekiwaniom społecznym, wbrew werdyktowi wyborczemu, bo ludzie oczekują zmian także w prokuraturze - podkreśla Jarosław Onyszczuk, prokurator ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zbigniew Ziobro obsadził stanowisko dyrektora szkoły dla sędziów i prokuratorów

Jedna opcja polityczna oczekuje od prokuratury rozliczeń władzy PiS-u. Druga - wręcz przeciwnie - braku rozliczeń. To trudna sytuacja. W ogóle to prezydent nie powinien mieć decydującego głosu w sprawie prokuratora krajowego - słyszymy. - Wykracza poza jego kompetencje konstytucyjne - zaznacza Jarosław Onyszczuk. Tyle że tu decyduje Trybunał Konstytucyjny w całości złożony z sędziów wybranych przez posłów PiS.

Sejm w drodze uchwały mógłby ewentualnie odwołać tylko trzech tak zwanych sędziów dublerów - słyszymy. Kadencja Julii Przyłębskiej kończy się dopiero w grudniu 2024 roku. Bogdan Święczkowski - kolejny już w tej historii znajomy Zbigniewa Ziobry - ma kadencję na urzędzie sędziego TK aż do 2031 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN