"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"

16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.07.2022 | "Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci"Marek Nowicki | Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza "czerwony alert" w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Chodzi o spadek szczepień wśród dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zdaniem lekarzy to efekt pandemii i skupienie się przede wszystkim na szczepieniach przeciwko COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF nie mają zwyczaju straszyć i siać paniki, dlatego słowa o zagrożonym zdrowiu i życiu dzieci mają swoją wagę.

"Ogłaszamy czerwony alert dotyczący bezpieczeństwa zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dziecięcych w tym pokoleniu. Ceną będzie życie dzieci" - przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

W latach 2019-2021 na świecie aż o pięć punktów procentowych spadł odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zasięg szczepień tym preparatem jest wskaźnikiem wszystkich szczepień. To oznacza, że nie zostało zaszczepionych na świecie aż 25 milionów dzieci.

- Mieliśmy przez dwa lata pandemię i zasoby ochrony zdrowia na całym świecie zostały skierowane na walkę z pandemią, i z konieczności pewne rzeczy zaniedbano. To jest cena, którą płacimy za to, że musieliśmy się zajmować chorymi na COVID-19 - twierdzi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chorymi musiały się w dużym stopniu zajmować właśnie podnoszące teraz alarm Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF. To właśnie te organizacje odpowiadają często za organizowanie szczepień dzieci w krajach biedniejszych i mniej rozwiniętych.

- To jest niepokojąca informacja. Ona dotyczy nie tylko szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, ale dotyczy też szczepionek przeciwko odrze. My w Polsce już od kilku lat obserwujemy stały spadek wyszczepialności przeciwko tym chorobom - podkreśla Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Sytuacja w Polsce

W Polsce wyszczepialność przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi spadła do 85 procent. To wyjątkowo mało. Ryzyko epidemii za granicą i w Polsce jest realne.

- 85 procent to jest dość dramatyczna sytuacja - mówi Stopyra . - Siedzimy na bombie i nie wszyscy mają świadomość tego - dodaje.

W takiej sytuacja wystarczy, że na przykład niezaszczepione dziecko z Polski przywiezie patogen z wakacji z jakiegoś egzotycznego kraju azjatyckiego lub regionu Pacyfiku. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje: szczepcie się i zachęcajcie do szczepień.

- Planowanie szczepień przeciwko COVID-19 powinno być skoordynowane z tradycyjnymi szczepieniami przeciwko innym chorobom, a także z popularyzacją nowych szczepionek przeciwko HPV i malarii - podkreśla Tedros Adhanom Ghebreyesus, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Błonica może powodować zmiany martwicze w sercu, krztusiec uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a tężec nawet zgon.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Unicef

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS