Weto prezydenta uderzyło w pracowników budżetówki. "Niepokój jest podwójny"

Źródło:
Fakty TVN
Weto prezydenta uderzyło w pracowników budżetówki. "Niepokój jest podwójny"
Weto prezydenta uderzyło w pracowników budżetówki. "Niepokój jest podwójny"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Weto prezydenta uderzyło w pracowników budżetówki. "Niepokój jest podwójny"Maciej Knapik/Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, ale premier Donald Tusk uspokaja, że rząd i tak zapewni podwyżki płac dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej, choć weto to utrudnia. Andrzej Duda, krytykowany przez PiS za bierność w sprawie TVP, odegrał się na rządzie tak, jak mógł. Dla PiS-u, mimo świąt, gra o media publiczne się nie kończy.

Prezydent Andrzej Duda złożył świąteczne życzenia. Ma on nadzieję, że święta będą wypełnione kolędowaniem, ale też pełnymi nadziei rozmowami o tym, co czeka nas w 2024 roku. W Związku Nauczycielstwa Polskiego można usłyszeć jednak, że te życzenia są jak kpina. - Tego spokoju nie ma. Nauczyciele przy stołach świątecznych rozmawiają o tym, że prezydent wstrzymał, zawetował podwyżki - zaznacza Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP.

Prezydent zawetował ustawę okołobudżetową. "Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym" - pisze premier Donald Tusk - także do policjantów. - Niepokój jest podwójny, bo uchwalaniu budżetu i tych spraw okołobudżetowych towarzyszy duży pośpiech. Nam zależy na tym, żebyśmy jak najwcześniej wiedzieli, co nas czeka nas w przyszłym roku, jeśli chodzi o uposażenia - podkreśla Sławomir Koniuszy, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Argument niedorzeczny", "postanowił zepsuć święta". Komentarze po decyzji prezydenta

Koalicja rządowa mówi, że prezydent najpierw niepotrzebnie zmarnował czas, powołując rząd Morawieckiego, a teraz kolejny raz usiłuje przeszkodzić nowej większości - tym razem w pracy nad finansami państwa. - Widać, że będzie po prostu wetował. Większość rzeczy będzie wetował - twierdzi Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. W ustawę okołobudżetową wpisano między innymi właśnie podwyżki dla budżetówki. - To jest ustawa tak naprawdę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących budżetu. Czyli jak ten budżet realizować, jakie stosować przeliczniki, jakie zasady - tłumaczy doktor Sławomir Kalinowski, ekonomista z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową. Mówi o "rażącym łamaniu konstytucji"
Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową. Mówi o "rażącym łamaniu konstytucji"Michał Tracz/Fakty TVN

Wiele niewiadomych

Mało przejrzyste jest też uzasadnienie weta. "Nielegalnie i niezgodnie z konstytucją przejęte przez koalicję rządową media nie dostaną przy udziale prezydenta żadnych pieniędzy" - stwierdził prezydencki minister Marcin Mastalerek. Chodzi o trzy miliardy na media publiczne. Za czasów PiS-u taki transfer prezydentowi nie przeszkadzał. Premier zapowiedział dodatkowo w internecie, że te pieniądze zostaną przesunięte na onkologię dziecięcą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Strzał w stopę" prezydenta

Politycy Prawa i Sprawiedliwości okupują budynki TVP i PAP-u. Ich zdaniem chodzi o obronę wolnych mediów. W internecie ciągle pojawiają się nowe filmiki z przepychanek z udziałem polityków PiS.

Pojawiło się także pismo Macieja Łopińskiego - byłego posła PiS-u - że został on delegowany na stanowisko prezesa TVP. Minister kultury prostuje, że to nie jest prawda.

Nowa władza wyraźnie czeka, aż politycy PiS-u sami zmęczą się protestem. Podwyżki - zgodnie z zapowiedziami rządzących - będą realizowane. - Najprostszą formułą jest autopoprawka do budżetu, w której zapisujemy podwyżki dla nauczycieli i strefy budżetowej - podkreśla Ryszard Petru. Prezydent nie może zawetować ustawy budżetowej. Zapowiada on za to, że złoży własną ustawę dotyczącą podwyżek i wydatków budżetowych. Chce też zwołania posiedzeń Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS