Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu

16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu
16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planu
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.10.2022 | Co z ocieplaniem budynków i wymianą pieców? NIK: rząd wykonał nieco ponad 2 procent planuMagda Łucyan | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że z gromkich deklaracji rządu o walce ze smogiem w Polsce niewiele dotąd wyszło, bo dalej się trujemy. W sprawie ocieplania budynków wykonano niecałe 2,5 procent planu, a w sprawie wymiany pieców na niskoemisyjne - 2,2 procent. Miliardy złotych pozostały niewydane.

W tym tygodniu w Polsce odnotowano ekstremalnie duże zanieczyszczenie powietrza, gdzie poziomy pyłu PM 2.5 były praktycznie poza skalą. Podobne odczyty były ostatnio wiele razy, choć powietrze miało być czyste, co obiecywał rząd w swoim flagowym programie.

- To jest porażka, a w kontekście tego, co rząd proponuje tej zimy w okresie grzewczym, między innymi spalanie węgla brunatnego, to można powiedzieć, że to jest kapitulacja - ocenia Agnieszka Warso-Buchanan, kierowniczka programu "Czyste powietrze" w Fundacji ClientEarth.

O wielkiej porażce rządowego programu informuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła, co przyniosły trzy lata walki ze smogiem. W raporcie czytamy, że liczba ocieplonych budynków wyniosła niespełna 2,5 procent zaplanowanych. Jeszcze gorzej jest z wymianą kotłów starej generacji na niskoemisyjne, która wyniosła 2,2 procent.

- Założenia były zupełnie inne. Założenia mówiły o 300 tysiącach domów rocznie - przypomina Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Ustalenia kontrolerów

W lipcu premier Mateusz Morawiecki chwalił się kolejnymi miliardami i zapowiedział przekazanie ich na ocieplanie domów, ale teraz wiemy, że te środki są głównie na papierze. - Wydano niewiele ponad cztery miliardy złotych ze 100 miliardów, które są zaplanowane - zwraca uwagę Agnieszka Warso-Buchanan.

Pełnomocnik do spraw programu Czyste Powietrze Paweł Mirowski broni się, że umów jest więcej. - Umów podpisanych w programie Czyste Powietrze jest na 7,7 miliarda złotych - podkreśla.

Tymczasem w raporcie NIK czytamy długą listę błędów. Według kontrolerów program został przygotowany bez sprawdzenia, czy jego realizacja jest w ogóle możliwa. Nie wskazano podmiotu, który ma nim kompleksowo zarządzać. Ponadto nie ustalono wszystkich źródeł i skali finansowania, a kampania informacyjna była niewystarczająca. Do tego dla wielu ludzi program nadal nie jest opłacalny.

Politycy odpowiedzialni za rządowy program Czyste Powietrze uważają raport NIK za krzywdzący. - Według mnie program Czyste Powietrze jest wielkim sukcesem - twierdzi Paweł Mirowski.

Eksperci widzą to jednak inaczej. - Straciliśmy czas, straciliśmy szansę i pieniądze - ocenia Agnieszka Warso-Buchanan, kierowniczka programu Czyste Powietrze w Fundacji ClientEarth. Ponadto uważa ona, że sukces programu przyczyniłby się do tego, że obecny kryzys energetyczny byłby lżejszy.

Program czyste powietrze ma trwać do 2029 roku, ale przy obecnym tempie - według kontrolerów - zaplanowane efekty osiągnie najwcześniej w 2033 roku.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS