W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy
Renata Kijowska/Fakty TVN
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdyRenata Kijowska/Fakty TVN

Program Rodzina 500 plus był jednym z najważniejszych pomysłów na zwycięską kampanię PiS osiem lat temu. Na pewno zmienił na lepsze życie bardzo wielu rodzin. Jednak jego podstawowym celem było to, by rodziło się więcej dzieci. Nie udało się tego osiągnąć. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.

Bez poczucia bezpieczeństwa rodzi się nas za mało. - Mamy za sobą pierwszy miesiąc w dziejach Polski już od bardzo długiego czasu, kiedy urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci - poinformował Jarosław Kaczyński. Dzietność spada w Polsce od ćwierć wieku, ale nigdy nie było tak źle. To spadek po PiS-ie - uważa wiceministra rodziny. - Kobiety bały się o zdrowie, bały się o swoje życie - podkreśla Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z PO.

Główny Urząd Statystyczny w pesymistycznej prognozie zakłada, że za około 40 lat będzie nas o 11 milionów mniej. - 2023 rok: 272 tysiące urodzeń żywych. To była najniższa liczba urodzeń zanotowana w całym okresie powojennym - donosi Anna Wysocka z Departamentu Badań Demograficznych GUS. To nie tylko strach po antyaborcyjnym wyroku trybunału Julii Przyłębskiej. Pandemia i wojna też miały wpływ na odkładanie macierzyństwa.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polscedemografia, dzietnośćTVN24

Czekając na efekty

W krakowskim szpitalu Ujastek, który w Małopolsce przyjmuje najwięcej porodów, coś jednak drgnęło. W styczniu, w ciągu doby, co dwie godziny rodziło się tam dziecko. - Jest jakieś chyba takie dobre spojrzenie na faktycznie rozwój, na powiększanie rodziny i posiadanie potomstwa - wyjaśnia Renata Pietruszka ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek. Czy dobre spojrzenie wystarczy?

- Dla pracujących kobiet zdecydowanie ważniejszy jest dostęp do wysokiej jakości usług opiekuńczo-wychowawczych. Dla tych osób, które pochodzą z trochę uboższych środowisk środowisk, ważniejsze są oczywiście bodźce materialne - mówi profesor Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Struktur i Zmian Społecznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To wymaga współpracy różnych ministerstw. - Przygotowujemy program "Aktywny Rodzic" i ten program jest odpowiedzią na te obawy rodziców, w jaki sposób zabezpieczymy opiekę nad naszym małym dzieckiem - zaznacza Aleksandra Gajewska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alarmujące dane GUS. "Końca kryzysu demograficznego nie widać"

Do końca roku resort rodziny obiecuje uruchomić tak zwane babciowe. 1500 złotych dla matki, która wraca do pracy, a środki przeznacza na opłacenie żłobka, pracy niani albo babci właśnie, jeśli ta zdecyduje się na opiekę nad wnukiem. Resort poprawia program "Maluch", który ma zwiększyć dostępność żłobków. Od czerwca Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zabiegi in vitro. Znieczulenie ma być dostępne dla każdej rodzącej. Ma się zwiększyć dostępność badań prenatalnych. - To są te elementy, które trochę zwiększą poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu faktycznie ta dzietność w Polsce się odbije - twierdzi profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Na efekt trzeba będzie poczekać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS