W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy
Renata Kijowska/Fakty TVN
W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdyRenata Kijowska/Fakty TVN

Program Rodzina 500 plus był jednym z najważniejszych pomysłów na zwycięską kampanię PiS osiem lat temu. Na pewno zmienił na lepsze życie bardzo wielu rodzin. Jednak jego podstawowym celem było to, by rodziło się więcej dzieci. Nie udało się tego osiągnąć. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.

Bez poczucia bezpieczeństwa rodzi się nas za mało. - Mamy za sobą pierwszy miesiąc w dziejach Polski już od bardzo długiego czasu, kiedy urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci - poinformował Jarosław Kaczyński. Dzietność spada w Polsce od ćwierć wieku, ale nigdy nie było tak źle. To spadek po PiS-ie - uważa wiceministra rodziny. - Kobiety bały się o zdrowie, bały się o swoje życie - podkreśla Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z PO.

Główny Urząd Statystyczny w pesymistycznej prognozie zakłada, że za około 40 lat będzie nas o 11 milionów mniej. - 2023 rok: 272 tysiące urodzeń żywych. To była najniższa liczba urodzeń zanotowana w całym okresie powojennym - donosi Anna Wysocka z Departamentu Badań Demograficznych GUS. To nie tylko strach po antyaborcyjnym wyroku trybunału Julii Przyłębskiej. Pandemia i wojna też miały wpływ na odkładanie macierzyństwa.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polscedemografia, dzietnośćTVN24

Czekając na efekty

W krakowskim szpitalu Ujastek, który w Małopolsce przyjmuje najwięcej porodów, coś jednak drgnęło. W styczniu, w ciągu doby, co dwie godziny rodziło się tam dziecko. - Jest jakieś chyba takie dobre spojrzenie na faktycznie rozwój, na powiększanie rodziny i posiadanie potomstwa - wyjaśnia Renata Pietruszka ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek. Czy dobre spojrzenie wystarczy?

- Dla pracujących kobiet zdecydowanie ważniejszy jest dostęp do wysokiej jakości usług opiekuńczo-wychowawczych. Dla tych osób, które pochodzą z trochę uboższych środowisk środowisk, ważniejsze są oczywiście bodźce materialne - mówi profesor Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Struktur i Zmian Społecznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To wymaga współpracy różnych ministerstw. - Przygotowujemy program "Aktywny Rodzic" i ten program jest odpowiedzią na te obawy rodziców, w jaki sposób zabezpieczymy opiekę nad naszym małym dzieckiem - zaznacza Aleksandra Gajewska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alarmujące dane GUS. "Końca kryzysu demograficznego nie widać"

Do końca roku resort rodziny obiecuje uruchomić tak zwane babciowe. 1500 złotych dla matki, która wraca do pracy, a środki przeznacza na opłacenie żłobka, pracy niani albo babci właśnie, jeśli ta zdecyduje się na opiekę nad wnukiem. Resort poprawia program "Maluch", który ma zwiększyć dostępność żłobków. Od czerwca Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zabiegi in vitro. Znieczulenie ma być dostępne dla każdej rodzącej. Ma się zwiększyć dostępność badań prenatalnych. - To są te elementy, które trochę zwiększą poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu faktycznie ta dzietność w Polsce się odbije - twierdzi profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Na efekt trzeba będzie poczekać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS