W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
Marek Nowicki/Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"Marek Nowicki/Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

Organizatorki akcji "Pomacaj się" stwarzają niezwykle ciepłą i pogodną atmosferę: wiedzą, że to wręcz niezbędne, żeby kobieta chciała się rozebrać. Oferta jest skierowana do Amazonek, które po stoczonej walce z nowotworem piersi nierzadko walczą, aby wziąć udział w akcji. Chociaż sesje fotograficzne odbywają się przez cały rok, dwa razy w tygodniu po kilka pań, to na własne fotografie trzeba czekać dwa lata.

- Czekałam bardzo długo, żeby znaleźć się tutaj i opłacało się. (…) Nie traciłam nadziei i dokładnie dwa tygodnie temu dostałam telefon, że jestem zaproszona na spotkanie - mówi pani Ewa Szpyt z Lublina.

Kobieta jest po mastektomii piersi. Była operacja, chemioterapia, teraz jest hormonoterapia. - Faktycznie, w momencie, kiedy już praktycznie nie miałam włosów i poprosiłam męża, żeby ogolił mi głowę maszynką, wtedy łzy płynęły strugami - wspomina pani Ewa.

ZOBACZ TEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Pani Barbara Kula na tę rozbieraną sesję czekała rok. Na co dzień kieruje wojskowymi ciężarówkami. - Jak usłyszałam diagnozę, że mam raka, myślę sobie: Boże, mam dopiero 40 lat, jestem jeszcze młoda, całe życie przede mną, to wtedy trzy noce nie mogłam spać, musiałam sobie to po prostu w głowie poukładać - opowiada kobieta.

Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrokTVN24

Przypominają, jak ważne jest samobadanie się

Już ponad trzysta kobiet z rakiem piersi w Polsce ma zdjęcia, które trafią potem na wystawy i bilbordy. To element większej akcji pod hasłem "Pomacaj się", która ma zachęcić kobiety do badania swoich piersi i do tego, by z tym nie zwlekać. W Polsce średnio na raka piersi codziennie umiera piętnaście kobiet. Umierają też mężczyźni na raka jąder. Dlatego apel "Pomacaj się" skierowany też jest do panów.

CZYTAJ TAKŻE: Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

- One razem z nami pokazują swoją chorobę, ale przede wszystkim pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości. To jest cel naszych działań, żeby pokazać, że idealne piersi nas nie definiują, czy idealne paznokcie, czy cokolwiek innego idealnego, bo kobiecość to jest coś więcej - podkreśla Małgorzata Lakowska z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Comiesięczne macanie piersi nie może zastąpić corocznego badania USG, bo ultrasonografia potrafi ujawnić małe guzki, których kobieta jeszcze nie wyczuje pod palcami. - To to uratowało mi życie. Nie wiem, jakby się to dalej potoczyło, gdybym nie robiła (badań profilaktycznych - przyp. red.) - podkreśla pani Barbara Kula.

Marek NowickiFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kampania "Pomacaj się"

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS