W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"
Marek Nowicki/Fakty TVN
W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"Marek Nowicki/Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

Organizatorki akcji "Pomacaj się" stwarzają niezwykle ciepłą i pogodną atmosferę: wiedzą, że to wręcz niezbędne, żeby kobieta chciała się rozebrać. Oferta jest skierowana do Amazonek, które po stoczonej walce z nowotworem piersi nierzadko walczą, aby wziąć udział w akcji. Chociaż sesje fotograficzne odbywają się przez cały rok, dwa razy w tygodniu po kilka pań, to na własne fotografie trzeba czekać dwa lata.

- Czekałam bardzo długo, żeby znaleźć się tutaj i opłacało się. (…) Nie traciłam nadziei i dokładnie dwa tygodnie temu dostałam telefon, że jestem zaproszona na spotkanie - mówi pani Ewa Szpyt z Lublina.

Kobieta jest po mastektomii piersi. Była operacja, chemioterapia, teraz jest hormonoterapia. - Faktycznie, w momencie, kiedy już praktycznie nie miałam włosów i poprosiłam męża, żeby ogolił mi głowę maszynką, wtedy łzy płynęły strugami - wspomina pani Ewa.

ZOBACZ TEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Pani Barbara Kula na tę rozbieraną sesję czekała rok. Na co dzień kieruje wojskowymi ciężarówkami. - Jak usłyszałam diagnozę, że mam raka, myślę sobie: Boże, mam dopiero 40 lat, jestem jeszcze młoda, całe życie przede mną, to wtedy trzy noce nie mogłam spać, musiałam sobie to po prostu w głowie poukładać - opowiada kobieta.

Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrokTVN24

Przypominają, jak ważne jest samobadanie się

Już ponad trzysta kobiet z rakiem piersi w Polsce ma zdjęcia, które trafią potem na wystawy i bilbordy. To element większej akcji pod hasłem "Pomacaj się", która ma zachęcić kobiety do badania swoich piersi i do tego, by z tym nie zwlekać. W Polsce średnio na raka piersi codziennie umiera piętnaście kobiet. Umierają też mężczyźni na raka jąder. Dlatego apel "Pomacaj się" skierowany też jest do panów.

CZYTAJ TAKŻE: Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

- One razem z nami pokazują swoją chorobę, ale przede wszystkim pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości. To jest cel naszych działań, żeby pokazać, że idealne piersi nas nie definiują, czy idealne paznokcie, czy cokolwiek innego idealnego, bo kobiecość to jest coś więcej - podkreśla Małgorzata Lakowska z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Comiesięczne macanie piersi nie może zastąpić corocznego badania USG, bo ultrasonografia potrafi ujawnić małe guzki, których kobieta jeszcze nie wyczuje pod palcami. - To to uratowało mi życie. Nie wiem, jakby się to dalej potoczyło, gdybym nie robiła (badań profilaktycznych - przyp. red.) - podkreśla pani Barbara Kula.

Marek NowickiFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Kampania "Pomacaj się"

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS