W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

Źródło:
Fakty TVN
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
Magda Łucyan/Fakty TVN
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne.Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"Magda Łucyan/Fakty TVN

Po trzech miesiącach od powodzi na południu Polski najważniejsze jest, by pomóc ludziom odbudować ich domy i przygotować się na nadejście, może najtrudniejszej w tych warunkach, zimy ich życia. Ale już teraz trzeba też wskazać te miejsca, gdzie kolejna taka katastrofa właściwie jest nieuchronna i budowa czegokolwiek byłaby zbyt ryzykowna.

Choć minęło kilka miesięcy, pan Andrzej cały czas walczy ze skutkami wielkiej wrześniowej wody. Ale to nie mokre ściany martwią go najbardziej. - Jedyne, co mnie przeraża, to ta rzeka, że jestem za blisko - przyznaje pan Andrzej, mieszkaniec Krosnowic.

Od rzeki dzieli go zaledwie kilkanaście metrów. - Nie wiadomo, jaka będzie zima, jak się podniosą wody gruntowe, jak się rzeka podniesie. Nie twierdzę, że nas zaleje tak, jak nas zalało, ale będą podtopienia - zaznacza.

Kierwiński o wypłacie zasiłków dla powodzian
Marcin Kierwiński o wypłacie zasiłków dla powodzianTVN24

I podtopienia, i przyszła powódź na wielu terenach niestety są pewne. Stąd pomysł stworzenia "czerwonych stref", które byłyby niezamieszkałe i z których byłaby możliwość przesiedlenia się.

- Ta infrastruktura, która jest doszczętnie zniszczona, to znaczy jest katastrofą budowlaną już teraz i jest na strefach czerwonych według nomenklatury Wód Polskich, to powinny być elementy, które w pierwszej kolejności powinny podlegać dobrowolnym wykupom. Podkreślam: dobrowolnym - przekazał na konferencji Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Przedsiębiorcy czują się porzuceni przez państwo

To jeden z tematów, o których rozmawiają posłowie z nadzwyczajnej komisji do spraw działań przeciwpowodziowych, która dziś zebrała się w Kłodzku. - Jesteśmy tu po to, by sprawdzić i zweryfikować prawo, które w międzyczasie stanowimy. Dokonaliśmy już dwóch korekt ustawy - przekazuje Marek Chmielewski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dużo pada słów o przedsiębiorcach, głównie w ramach autopochwały. - Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom, przygotowując w różnych ministerstwach, w tym również w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, świadczenia, instrumenty mające służyć poprawie i możliwości powrócenia do normalnej działalności, aktywności biznesowej - mówi Michał Jaros, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Niestety, rzeczywistość dla wielu przedsiębiorców wygląda nieco inaczej i to głównie oni czują się dziś porzuceni przez państwo.

- Ani dwa tysiące, ani osiem tysięcy. My jesteśmy od tego, by płacić podatki i radzić sobie samemu. Nie dostajemy żadnej pomocy. Nawet w materiałach budowlanych - zauważa pani Krystyna, przedsiębiorczyni ze Stronia Śląskiego.

A to może oznaczać koniec działalności. - Nie ma takich pieniędzy, które byłyby wystarczające, by odtworzyć ludziom ich biznesy, życie. To jest szalenie trudne. Staramy się na bieżąco reagować, rozmawiać z przedsiębiorcami - przekonuje Marcin Kierwiński.

Minister Kierwiński wymienia tu zwolnienie z ZUS-u na pięć miesięcy i zwiększenie limitu zasiłku do 200 tysięcy złotych. I zapowiada więcej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS