W Hiszpanii w zimie panują upały. To pokazuje skalę kryzysu klimatycznego

Źródło:
Fakty TVN

Niemal 15 stopni Celsjusza, jakie już wkrótce możemy zobaczyć na termometrach w Polsce, to bardzo ciepło jak na środek zimy. To jeszcze nic w porównaniu z tym, że w Hiszpanii jest teraz ponad 30 stopni Celsjusza. Po drugiej stronie globu woda w Amazonce miała 40 stopni.

W Europie trwa - albo powinna trwać - zima. Aktualna sytuacja w Hiszpanii czy we Włoszech pokazuje nam, że jest zupełnie inaczej. - Temperatura w Walencji powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza, czyli połowę tego, co jest teraz. To nie jest dobre ani dla ludzi, ani dla wsi, ani dla ryb lagunowych, dla nikogo - uważa Teresa Yates, mieszkanka Walencji.

Hiszpania walczy właśnie z rekordową suszą. - Hiszpania jest bardzo mocno przyzwyczajona do wysokich wartości, to jednak mimo wszystko 30-stopniowe upały nigdy nie były notowane w styczniu właśnie w tym kraju - podkreśla Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego. W Katalonii ogłoszono stan nadzwyczajny. Już od 40 miesięcy opady są tam poniżej średniej. We wszystkich miastach regionu wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody - 200 litrów na mieszkańca na dobę. Największe restrykcje dotkną rolnictwo, bo w tej branży władze chcą wprowadzić ograniczenie do 80 procent. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Poziom wody bardzo się tu obniżył. Nie wiem, jak my skończymy - mówi Joaquim Casali, emeryt.

Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznej
Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznejMagda Łucyan/Fakty TVN

Skala dramatu

Alarmująca sytuacja ma również miejsce w okolicach Malagi. - Jak się to zobaczy na własne oczy, to szybko się człowiek orientuje, że naprawdę za chwilę zostaniemy bez wody, a bez wody nie da się żyć. Wiele osób myśli, że skoro odkręcają kran i mają wodę, że mogą włączyć pralkę i wziąć prysznic, to to nie ich problem. Tu widać, że to problem nas wszystkich - alarmuje Conchita Cera, mieszkanka południowej części Andaluzji.

Przed tym problemem staje cały świat. Gdy w Polsce trwa środek zimy i miejsce mają chwilowe podtopienia - to łatwo na chwilę zapomnieć o kryzysie klimatycznym. Niestety, są miejsca, gdzie ten kryzys widać w pełni. Świadczy o tym chociażby liczba ofiar pożarów w Chile. Walka z ogniem jest niezwykle trudna przez kolejne fale upałów z temperaturami sięgającymi 40 stopni. Ogień trawi też Kolumbię, gdzie od początku roku zanotowano setki pożarów, a prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Brazylia liczy straty po dramatycznej suszy. W dolinie Amazonki woda miała 40 stopni, przez co zginęło ponad 150 delfinów. Naukowcy stwierdzili właśnie jednoznacznie, że w świecie, w którym nie występowałyby zmiany klimatyczne, to zjawisko nie miałoby szans na osiągnięcie takiej skali. - Wzrost temperatury globalny będzie promować takie zdarzenia, innymi słowy – tych doświadczeń w tych rejonach będzie bardzo dużo - zaznacza profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mówiąc w skrócie: skrajne susze, pożary, nagłe powodzie i gwałtowna i niebezpieczna pogoda to już nasza nowa rzeczywistość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS