W Hiszpanii w zimie panują upały. To pokazuje skalę kryzysu klimatycznego

Źródło:
Fakty TVN

Niemal 15 stopni Celsjusza, jakie już wkrótce możemy zobaczyć na termometrach w Polsce, to bardzo ciepło jak na środek zimy. To jeszcze nic w porównaniu z tym, że w Hiszpanii jest teraz ponad 30 stopni Celsjusza. Po drugiej stronie globu woda w Amazonce miała 40 stopni.

W Europie trwa - albo powinna trwać - zima. Aktualna sytuacja w Hiszpanii czy we Włoszech pokazuje nam, że jest zupełnie inaczej. - Temperatura w Walencji powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza, czyli połowę tego, co jest teraz. To nie jest dobre ani dla ludzi, ani dla wsi, ani dla ryb lagunowych, dla nikogo - uważa Teresa Yates, mieszkanka Walencji.

Hiszpania walczy właśnie z rekordową suszą. - Hiszpania jest bardzo mocno przyzwyczajona do wysokich wartości, to jednak mimo wszystko 30-stopniowe upały nigdy nie były notowane w styczniu właśnie w tym kraju - podkreśla Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego. W Katalonii ogłoszono stan nadzwyczajny. Już od 40 miesięcy opady są tam poniżej średniej. We wszystkich miastach regionu wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody - 200 litrów na mieszkańca na dobę. Największe restrykcje dotkną rolnictwo, bo w tej branży władze chcą wprowadzić ograniczenie do 80 procent. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Poziom wody bardzo się tu obniżył. Nie wiem, jak my skończymy - mówi Joaquim Casali, emeryt.

Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznej
Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznejMagda Łucyan/Fakty TVN

Skala dramatu

Alarmująca sytuacja ma również miejsce w okolicach Malagi. - Jak się to zobaczy na własne oczy, to szybko się człowiek orientuje, że naprawdę za chwilę zostaniemy bez wody, a bez wody nie da się żyć. Wiele osób myśli, że skoro odkręcają kran i mają wodę, że mogą włączyć pralkę i wziąć prysznic, to to nie ich problem. Tu widać, że to problem nas wszystkich - alarmuje Conchita Cera, mieszkanka południowej części Andaluzji.

Przed tym problemem staje cały świat. Gdy w Polsce trwa środek zimy i miejsce mają chwilowe podtopienia - to łatwo na chwilę zapomnieć o kryzysie klimatycznym. Niestety, są miejsca, gdzie ten kryzys widać w pełni. Świadczy o tym chociażby liczba ofiar pożarów w Chile. Walka z ogniem jest niezwykle trudna przez kolejne fale upałów z temperaturami sięgającymi 40 stopni. Ogień trawi też Kolumbię, gdzie od początku roku zanotowano setki pożarów, a prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Brazylia liczy straty po dramatycznej suszy. W dolinie Amazonki woda miała 40 stopni, przez co zginęło ponad 150 delfinów. Naukowcy stwierdzili właśnie jednoznacznie, że w świecie, w którym nie występowałyby zmiany klimatyczne, to zjawisko nie miałoby szans na osiągnięcie takiej skali. - Wzrost temperatury globalny będzie promować takie zdarzenia, innymi słowy – tych doświadczeń w tych rejonach będzie bardzo dużo - zaznacza profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mówiąc w skrócie: skrajne susze, pożary, nagłe powodzie i gwałtowna i niebezpieczna pogoda to już nasza nowa rzeczywistość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS