W Hiszpanii w zimie panują upały. To pokazuje skalę kryzysu klimatycznego

Źródło:
Fakty TVN

Niemal 15 stopni Celsjusza, jakie już wkrótce możemy zobaczyć na termometrach w Polsce, to bardzo ciepło jak na środek zimy. To jeszcze nic w porównaniu z tym, że w Hiszpanii jest teraz ponad 30 stopni Celsjusza. Po drugiej stronie globu woda w Amazonce miała 40 stopni.

W Europie trwa - albo powinna trwać - zima. Aktualna sytuacja w Hiszpanii czy we Włoszech pokazuje nam, że jest zupełnie inaczej. - Temperatura w Walencji powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza, czyli połowę tego, co jest teraz. To nie jest dobre ani dla ludzi, ani dla wsi, ani dla ryb lagunowych, dla nikogo - uważa Teresa Yates, mieszkanka Walencji.

Hiszpania walczy właśnie z rekordową suszą. - Hiszpania jest bardzo mocno przyzwyczajona do wysokich wartości, to jednak mimo wszystko 30-stopniowe upały nigdy nie były notowane w styczniu właśnie w tym kraju - podkreśla Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego. W Katalonii ogłoszono stan nadzwyczajny. Już od 40 miesięcy opady są tam poniżej średniej. We wszystkich miastach regionu wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody - 200 litrów na mieszkańca na dobę. Największe restrykcje dotkną rolnictwo, bo w tej branży władze chcą wprowadzić ograniczenie do 80 procent. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Poziom wody bardzo się tu obniżył. Nie wiem, jak my skończymy - mówi Joaquim Casali, emeryt.

Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznej
Zmiany klimatu są faktem. Nowa większość mówi o transformacji energetycznejMagda Łucyan/Fakty TVN

Skala dramatu

Alarmująca sytuacja ma również miejsce w okolicach Malagi. - Jak się to zobaczy na własne oczy, to szybko się człowiek orientuje, że naprawdę za chwilę zostaniemy bez wody, a bez wody nie da się żyć. Wiele osób myśli, że skoro odkręcają kran i mają wodę, że mogą włączyć pralkę i wziąć prysznic, to to nie ich problem. Tu widać, że to problem nas wszystkich - alarmuje Conchita Cera, mieszkanka południowej części Andaluzji.

Przed tym problemem staje cały świat. Gdy w Polsce trwa środek zimy i miejsce mają chwilowe podtopienia - to łatwo na chwilę zapomnieć o kryzysie klimatycznym. Niestety, są miejsca, gdzie ten kryzys widać w pełni. Świadczy o tym chociażby liczba ofiar pożarów w Chile. Walka z ogniem jest niezwykle trudna przez kolejne fale upałów z temperaturami sięgającymi 40 stopni. Ogień trawi też Kolumbię, gdzie od początku roku zanotowano setki pożarów, a prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Brazylia liczy straty po dramatycznej suszy. W dolinie Amazonki woda miała 40 stopni, przez co zginęło ponad 150 delfinów. Naukowcy stwierdzili właśnie jednoznacznie, że w świecie, w którym nie występowałyby zmiany klimatyczne, to zjawisko nie miałoby szans na osiągnięcie takiej skali. - Wzrost temperatury globalny będzie promować takie zdarzenia, innymi słowy – tych doświadczeń w tych rejonach będzie bardzo dużo - zaznacza profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mówiąc w skrócie: skrajne susze, pożary, nagłe powodzie i gwałtowna i niebezpieczna pogoda to już nasza nowa rzeczywistość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS