Opublikowano listę 100 osób na państwowych posadach powiązanych z Mateuszem Morawieckim

16.09.2021 | Opublikowano listę 100 osób na państwowych posadach powiązanych z Mateuszem Morawieckim
16.09.2021 | Opublikowano listę 100 osób na państwowych posadach powiązanych z Mateuszem Morawieckim
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.09.2021 | Opublikowano listę 100 osób na państwowych posadach powiązanych z Mateuszem MorawieckimArleta Zalewska | Fakty TVN

Uchwała podobno została wykonana i nepotyzmu podobno w PiS-ie już nie ma. Pojawia się za to lista prawie 100 nazwisk. Chodzi o wpływy u premiera i o zatrudnionych na państwowych posadach.

Kwestia nepotyzmu to temat, o którym politycy PiS-u woleliby zapomnieć. Przekonują przy tym, że problem zatrudniania i awansowania ludzi związanych z politykami PiS-u na państwowych posadach, na który zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński mówiąc o "syndromie tłustych kotów", udało się rozwiązać.

- Nasza uchwała została wykonana. Wszyscy krewni posłów czy senatorów złożyli rezygnacje z zarządów czy z rad nadzorczych spółek - zapewnia Ryszard Terlecki z PiS.

Jednak w przypadku nowych pytań dotyczących obsady stanowisk nie chodzi już o małżonków, teściów czy kuzynów, ale o opisaną przez Radio ZET listę blisko stu osób zatrudnionych na państwowych posadach między innymi dzięki znajomości z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Oficjalnie kancelaria premiera takim informacjom zaprzecza. Większość polityków PiS-u, którzy w tej sprawie zabierają głos, nie tylko broni premiera, ale nie widzi problemu w tym, że osoby związane z szefem rządu - niezależnie czy prywatnie, czy politycznie - znajdują prace w państwowych spółkach i instytucjach. To właśnie w taki sposób - według nieoficjalnych informacji - premier Mateusz Morawiecki próbuje budować w partii swoją pozycję.

Konflikt Morawieckiego z Sasinem?

- Mniejsze znaczenia ma to, kto zgłosił daną osobę. Ważne jest to, żeby ona pełniła dobrze swoją rolę, żeby była osobą merytoryczną - twierdzi Jarosław Zieliński z PiS. - Premier odpowiada za wszystko. Także za funkcjonowanie całej tej sfery publicznej również związanej z gospodarką i spółkami Skarbu Państwa - dodaje.

- Premier Morawiecki powinien zajmować się rządzeniem państwem, a nie wskazywaniem konkretnie, kto ma być w której spółce Skarbu Państwa - uważa Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Według nieoficjalnych informacji lista blisko stu nazwisk protegowanych Mateusza Morawieckiego powstała podczas przeglądu w spółkach Skarbu Państwa. Realizując uchwałę Kaczyńskiego mieli ją przygotować urzędnicy Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Fakt przekazania mediom akurat listy osób związanych z premierem ludzie Morawieckiego w nieoficjalnych rozmowach przypisują ministrowi Sasinowi. Ma to być efekt sporu na linii Sasin-Morawiecki o wpływy i pozycje w rządzie.

- Kaczyński rozdaje pieniądze na prawo i lewo rękami Morawieckiego i Sasina, bo wie, że dzięki temu może łatwiej utrzymać się przy władzy - przekonuje Krzysztof Gawkowski.

Uchwała PiS dotyczyła bliskich członków rodzin posłów i senatorów. Znajomych i działaczy już nie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS