"To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"

21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Po 1989 roku działacze Solidarności walczyli, by wolność i niezależność mediów to był w Polsce standard. Dlatego w interesie całego społeczeństwa jest, by tak pozostało. Zdaniem większości Polaków wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji, a media powinny patrzeć politykom na ręce - wynika z sondażu Kantar dla TVN i TVN24.

Czytaj więcej: Jakie zadania stoją przed mediami? Jak ważna jest ich wolność? Sondaże dla TVN i TVN24

Czytaj więcej: Czy partia rządząca powinna mieć wpływ na treści emitowane w TVN? Sondaż

- Jak jej zabraknie, to nie będzie demokracji. To nie tylko będzie wyrwa, ale to będzie klęska - tak o ograniczaniu wolności słowa mówi dawny działacz antykomunistycznej opozycji Jacek Ambroziak.

Ambroziak jako poseł na Sejmie i prawnik z wykształcenia zajmował się ustawą znoszącą w 1990 roku cenzurę w Polsce. Jak mówi, dobrze znał wtedy Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Były działacz Solidarności podkreśla w rozmowie z "Faktami" TVN, że dziwi się działaniom podejmowanym przez PiS, ponieważ "Lech był za wolnością prasy, za zniesieniem cenzury".

Ludzie Solidarności w 1990 roku walczyli, by w Polsce pojawiła się jak największa liczba nowych, niezależnych, innych niż państwowe mediów, bo tylko to gwarantowało ich pluralizm.

- Jest to dla mnie przerażające - to cofanie się z naszego okresu tworzenia nowej, wolnej Polski demokratycznej, do innego gatunku PRL-u - ocenia działania PiS-u Ambroziak.

"Bez wolności nie ma w ogóle demokracji"

Wymierzona w telewizję TVN ustawa to działanie rządu PiS-u skierowane przeciwko największej amerykańskiej inwestycji w Polsce. - Nowa ustawa pogłębi wrażenie, że Polska nie jest krajem, na który Ameryka może liczyć jako sojusznika, jako przyjaciela - mówi Anne Applebaum, publicystka.

- Ludzie, którzy znają sprawy polskie w Waszyngtonie, gdzie jestem, zapytają właśnie o ustawę, która była dobrze opisana w gazetach amerykańskich: co to znaczy, dlaczego tak się dzieje i czy to jest antyamerykaństa ustawa - dodaje, podkreślając, że propozycja posłów PiS traktowana jest w USA jako "atak na biznes amerykański w Polsce".

Po co PiS-owi wprowadzenie takiej ustawy i zmuszenie amerykańskich właścicieli do sprzedaży większościowego udziału w TVN, jasno wytłumaczył już kilka dni temu poseł Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Polityk wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć wpływ na stację TVN.

Sprawa lotów marszałka Kuchcińskiego, nagrody dla rządu PiS-u, afera dwóch wież czy sprawa respiratorów i maseczek zakupionych przez resort zdrowia - to tylko kilka afer niewygodnych dla rządu PiS-u, o których na antenie TVN lub TVN24 mówiliśmy w ostatnich latach. To właśnie na te treści chcieliby mieć wpływ politycy.

Dlatego już sam pomysł, żeby ten czy inny polityk miał wpływ na to, o czym na antenie TVN i TVN24 informujemy, a o czym nie, powinien być sygnałem alarmowym.

- Człowiek musi mieć szansę powiedzieć, co myśli, w co wierzy. Jak są jakieś przymusy i ograniczenia, to tylko w ludziach się kotłuje nienawiść, bunt jakiś powstaje - zwraca uwagę aktorka Anna Dymna.

Anna Dymna nie jest politykiem, wręcz przeciwnie - od ponad 50 lat koncertuje się na działalności artystycznej, a ostatnio przede wszystkim na charytatywnej. - Bez wolności nie ma w ogóle demokracji - podkreśla.

- Jest jednym z warunków demokracji, jednym z warunków wolności wypowiedzi - dodaje z kolei aktor Andrzej Seweryn.

Opinie artystów nie są opiniami politycznymi - to refleksja osób ceniących sobie wolność.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS