USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

Spadający w płomieniach rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3 był bardzo cenny, gdyż Rosja już takich nie produkuje. Rosjanie używają tych poradzieckich bombowców do ataków na Ukrainę. Rosyjskie władze twierdzą, że przyczyną katastrofy była awaria, ale ukraiński wywiad wojskowy pokazał wideo, na którym pokazane jest centrum dowodzenia, z którego miał zostać przeprowadzony atak na samolot znajdujący się niemal 300 kilometrów do Ukrainy.

- Samolot lotnictwa strategicznego przeciwnika został zniszczony po raz pierwszy w powietrzu podczas wykonania zadania bojowego - relacjonuje Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

"Potrzeby naszych sił zbrojnych są większe niż możliwości produkcyjne całego wolnego świata"

Ale pojedynczy sukces ukraińskiej armii nie jest w stanie powstrzymać rosyjskich ataków. Ostatnim, tragicznym tego przykładem są rakiety, które uderzyły w centrum Dniepra. Zniszczony został między innymi budynek mieszkalny w okolicy dworca kolejowego. Zginęło co najmniej osiem osób, dziesiątki zostało rannych. - Żona i córka są po prostu w szoku. Mówią, że więcej nie wrócą do mieszkania, że muszę je gdzieś stąd wywieźć. Większą część swojego życia już przeżyłem, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego - opowiada Serhij, mieszkaniec Dniepra. By przetrwać bez pomocy Zachodu, Ukraińcy starają się zwiększać swoją produkcję wojskową. Produkują samochody opancerzone czy haubice Bohdana, a także amunicję artyleryjską. Ale to zdecydowanie za mało.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji
Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacjitvn24

ZOBACZ TEŻ: Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

- Mamy największą wojnę od pokoleń, a potrzeby naszych sił zbrojnych są większe niż możliwości produkcyjne całego wolnego świata - mówi Ołeksandr Kamyszyn, minister przemysłu strategicznego Ukrainy. Dlatego Ukraina bardzo liczy na amerykańską pomoc, nad którą debata rozpoczęła się w Izbie Reprezentantów. To ponad 60 miliardów dolarów. W przededniu głosowania Donald Trump wezwał Europę, by wydawała więcej pieniędzy.

"Wszyscy się zgadzają, że ukraińskie przetrwanie i siła powinny być o wiele ważniejsze dla Europy niż dla nas, ale są też ważne dla nas! Rusz się, Europo!" - można przeczytać we wpisie Donalda Trumpa na platformie Truth Social. - Republikanie najbardziej związani z Donaldem Trumpem nadal są przeciwni pomocy dla Ukrainy, ale szefowi Izby Reprezentantów z pomocą przyjdą demokraci, gdyż pojawia się coraz więcej głosów, że Ukraina przegra bez amerykańskiej broni. Szef CIA William Burnes ostrzega, że Ukraińcy mogą ponieść klęskę jeszcze w tym roku - podkreśla korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. - Jeśli amerykański pakiet przejdzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku Rosji nie uda się wygrać. To są jednak poważne pieniądze. Jako Unia Europejska i państwa członkowskie przekazaliśmy Ukrainie już grubo ponad 100 miliardów euro - komentuje Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

ZOBACZ TEŻ: Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Europa przyspiesza. Niemcy zadeklarowały, że wyślą do Ukrainy baterię wyrzutni przeciwlotniczej Patriot. Będzie ich w najbliższym czasie w sumie siedem. - NATO bardzo wyraźnie dało do zrozumienia, że kilka państw sojuszu mogłoby podjąć decyzję o przekazaniu systemów Patriot spośród tych, które posiadają. Tak jak my to zrobiliśmy - mówi Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS