USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

Spadający w płomieniach rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3 był bardzo cenny, gdyż Rosja już takich nie produkuje. Rosjanie używają tych poradzieckich bombowców do ataków na Ukrainę. Rosyjskie władze twierdzą, że przyczyną katastrofy była awaria, ale ukraiński wywiad wojskowy pokazał wideo, na którym pokazane jest centrum dowodzenia, z którego miał zostać przeprowadzony atak na samolot znajdujący się niemal 300 kilometrów do Ukrainy.

- Samolot lotnictwa strategicznego przeciwnika został zniszczony po raz pierwszy w powietrzu podczas wykonania zadania bojowego - relacjonuje Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

"Potrzeby naszych sił zbrojnych są większe niż możliwości produkcyjne całego wolnego świata"

Ale pojedynczy sukces ukraińskiej armii nie jest w stanie powstrzymać rosyjskich ataków. Ostatnim, tragicznym tego przykładem są rakiety, które uderzyły w centrum Dniepra. Zniszczony został między innymi budynek mieszkalny w okolicy dworca kolejowego. Zginęło co najmniej osiem osób, dziesiątki zostało rannych. - Żona i córka są po prostu w szoku. Mówią, że więcej nie wrócą do mieszkania, że muszę je gdzieś stąd wywieźć. Większą część swojego życia już przeżyłem, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego - opowiada Serhij, mieszkaniec Dniepra. By przetrwać bez pomocy Zachodu, Ukraińcy starają się zwiększać swoją produkcję wojskową. Produkują samochody opancerzone czy haubice Bohdana, a także amunicję artyleryjską. Ale to zdecydowanie za mało.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji
Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacjitvn24

ZOBACZ TEŻ: Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

- Mamy największą wojnę od pokoleń, a potrzeby naszych sił zbrojnych są większe niż możliwości produkcyjne całego wolnego świata - mówi Ołeksandr Kamyszyn, minister przemysłu strategicznego Ukrainy. Dlatego Ukraina bardzo liczy na amerykańską pomoc, nad którą debata rozpoczęła się w Izbie Reprezentantów. To ponad 60 miliardów dolarów. W przededniu głosowania Donald Trump wezwał Europę, by wydawała więcej pieniędzy.

"Wszyscy się zgadzają, że ukraińskie przetrwanie i siła powinny być o wiele ważniejsze dla Europy niż dla nas, ale są też ważne dla nas! Rusz się, Europo!" - można przeczytać we wpisie Donalda Trumpa na platformie Truth Social. - Republikanie najbardziej związani z Donaldem Trumpem nadal są przeciwni pomocy dla Ukrainy, ale szefowi Izby Reprezentantów z pomocą przyjdą demokraci, gdyż pojawia się coraz więcej głosów, że Ukraina przegra bez amerykańskiej broni. Szef CIA William Burnes ostrzega, że Ukraińcy mogą ponieść klęskę jeszcze w tym roku - podkreśla korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. - Jeśli amerykański pakiet przejdzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku Rosji nie uda się wygrać. To są jednak poważne pieniądze. Jako Unia Europejska i państwa członkowskie przekazaliśmy Ukrainie już grubo ponad 100 miliardów euro - komentuje Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

ZOBACZ TEŻ: Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Europa przyspiesza. Niemcy zadeklarowały, że wyślą do Ukrainy baterię wyrzutni przeciwlotniczej Patriot. Będzie ich w najbliższym czasie w sumie siedem. - NATO bardzo wyraźnie dało do zrozumienia, że kilka państw sojuszu mogłoby podjąć decyzję o przekazaniu systemów Patriot spośród tych, które posiadają. Tak jak my to zrobiliśmy - mówi Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS