"Układ immunologiczny 12-latka ma dojrzałość dorosłego". Ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy dzieci

06.06.2021 | "Układ immunologiczny 12-latka ma dojrzałość dorosłego". Ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy dzieci
06.06.2021 | "Układ immunologiczny 12-latka ma dojrzałość dorosłego". Ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy dzieci
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.06.2021 | "Układ immunologiczny 12-latka ma dojrzałość dorosłego". Ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy dzieciMarek Nowicki | Fakty TVN

Ponad osiem milionów osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. W sumie wykonano dotychczas ponad 22 miliony szczepień. Od 7 czerwca szczepienia będą dostępne także dla dzieci wieku od 12 do 15 lat. Niektórzy rodzice uważają, że szczepionki nie zostały przetestowane na tej grupie wiekowej, chociaż to nieprawda.

Wielu rodziców zadbało już o swoich nastolatków powyżej 16. roku życia i zarezerwowało terminy w punktach szczepień. Jednak niektórzy rodzice w kwestii szczepienia młodszych nastolatków wahają się. Mają wątpliwości, czy są bezpieczne dla nich.

Niecałe dwa tygodnie temu w prestiżowym piśmie "The New England Journal of Medicine" opublikowane zostały wyniki badań preparatu Comirnaty, czyli szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, na dzieciach powyżej 12. roku życia.

- Badania prowadzono na grupie dwóch tysięcy dzieci, z czego ponad tysiąc zostało zaszczepionych preparatem Comirnaty. Druga grupa była szczepiona placebo. (...) Okazała się stuprocentowa skuteczność, czyli stuprocentowa ochrona przed objawowym zachorowaniem na COVID-19 - wyjaśnia Ewelina Gowin, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych.

Dzieci jak dorośli

Niektórym rodzicom nie podoba się to, że badanie przeprowadzono tylko na dwóch tysiącach dzieci. To jednak, przy wcześniejszych badaniach na dorosłych, wystarcza. Wiedzą o tym w Stanach i Kanadzie, gdzie szczepieni są już młodsi nastolatkowie.

- Tak naprawdę w Stanach te dzieci między 16 a 18 były traktowane jak dorośli. W momencie, kiedy szczepionka była dopuszczona do obrotu dla dorosłych, te dzieci też mogły być szczepione. (...) Układ immunologiczny 12-latka ma dojrzałość dorosłego. Na tej podstawie można powiedzieć, że są właściwie gotowi do szczepień tak jak dorośli - mówi Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego im. prof. J. Bogdanowicza w Warszawie.

A co z działaniami niepożądanymi? Tu też nie ma obaw.

- Działania niepożądane, które występowały, były podobne do tych opisywanych poprzednio, czyli do tych występujących w innych grupach wiekowych - zapewnia Ewelina Gowin.

Szczepienia wszystkich grup wiekowych są konieczne, żebyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Dzięki temu, że liczba nowych zakażeń spada, obostrzenia są wciąż luzowane. Od 6 czerwca więcej osób może też bawić się na weselach, jeździć autobusami i tramwajami oraz brać udział w targach i konferencjach.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"To nie jest polityczny marsz" - mówią politycy, którzy w Sejmie zajmują miejsca klubu PiS i którzy 11 listopada w Warszawie wzięli udział w Marszu Niepodległości. Inaczej jednak widzą to politycy Konfederacji, którzy mówią o politycznym cynizmie.

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

Źródło:
Fakty TVN

Osiem tygodni po powodzi wracamy z kamerą do tych, których dotknęła wielka woda i którzy rozmawiali z nami, gdy walczyli z żywiołem. To między innymi wsie na Opolszczyźnie. Część mieszkańców już skuwa tynki i otrzymała odszkodowania. Część wciąż jednak czeka na obiecaną pomoc.

Trwa usuwanie skutków powodzi. Jak wygląda sytuacja mieszkańców w południowo-zachodniej Polsce?

Trwa usuwanie skutków powodzi. Jak wygląda sytuacja mieszkańców w południowo-zachodniej Polsce?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050 - Trzecia Droga. Zgodnie z nim myśliwi do siedemdziesiątego roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu siedemdziesięciu - raz na dwa lata. Kto za, kto przeciw?

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

Najlepszym rozwiązaniem dla Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim dla Polski, jest postawienie na osobę, która od pięciu lat bardzo konsekwentnie przygotowuje się do roli prezydenta Polski - powiedział w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Gość "Faktów po Faktach" zadeklarował poparcie w prawyborach dla Rafała Trzaskowskiego. Wielu innych polityków KO również przekazało już, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS