Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandat

Źródło:
Fakty TVN
Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandat
Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandat
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Umowa z 25-letnim Chińczykiem, ropy za 1,6 miliarda złotych nikt nie widział, a Obajtek ubiega się o mandatArleta Zalewska/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość zabiega o głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na wiecu w Siedlcach Jarosław Kaczyński bronił Daniela Obajtka, który startuje z "jedynki" na Podkarpaciu. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne informacje o ropie zakontraktowanej przez szwajcarską spółkę córkę Orlenu, która nigdy nie została dostarczona. Borys Budka mówi wprost: Kaczyński rżnie głupa.

Jarosław Kaczyński włączył się w kampanię obrony Daniela Obajtka - byłego prezesa Orlenu, a dziś lidera listy PiS-u wyborach europejskich na Podkarpaciu. - Ten zarzut o tym miliardzie 600 milionach złotych to jest zarzut po prostu bzdurny. W to może uwierzyć tylko ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia o handlu ropą - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu wyborczym w Siedlcach.

W kwietniu nowy zarząd Orlenu poinformował, że w związku z utraceniem przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) 1,6 miliarda złotych przedpłat za niedostarczoną ropę spółka przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 rok o taką właśnie kwotę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Borys Budka, były minister aktywów państwowych, który zna dokumenty, wyniki wewnętrznych audytów i notatki służb, ostrzegające przed powołaniem przez Orlen spółki córki w Szwajcarii do handlu ropą, wypowiedź Kaczyńskiego nazywa kłamstwem.

- Zastanawiam się, czy Kaczyński tylko udaje, czy naprawdę do tego stopnia jest infantylny, że nie rozumiał tego, o czym pisały do niego polskie służby. Mam kwerendy pism, w których polskie służby informowały o tej podejrzanej działalności - mówi Budka.

Opowiedzieli, jak wyglądała ich praca przy inwestycji Orlenu. "Pozostawaliśmy w przekonaniu, że to miejsce jest miejscem wzorcowym"
Opowiedzieli, jak wyglądała ich praca przy inwestycji Orlenu. "Pozostawaliśmy w przekonaniu, że to miejsce jest miejscem wzorcowym"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Umowa z 25-letnim Chińczykiem

Jarosław Kaczyński - jak mówią politycy obozu władzy - używając manipulacji, a nawet nieprawdziwych informacji, na konwencji w Siedlcach próbował przekonywać, że to obecna władza jest odpowiedzialna za aferę.

- Jak się zmienia zarząd w firmie i on nie przyjmuje tej ropy, a później wpisuje to w straty, tworzy tak zwaną rezerwę, to jest po prostu nadużycie. Tu żadna rezerwa nie była potrzebna, po prostu trzeba było tę ropę przyjąć i zapłacić resztę, która była do zapłacenia - mówił Kaczyński.

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Ropę, o której mówił Jarosław Kaczyński, miał dostarczyć pośrednik z Dubaju - 25-letni Chińczyk. Nowe władze spółki, powołane w lutym, poinformowały, że koszt wyczarterowanych i czekających na ropę tankowców wynosi około 200 tysięcy dolarów dziennie. Koszty rosły, ropy nie było, dlatego zdecydowano się na wypowiedzenie umowy.

- Ta ropa zwyczajnie do Polski nie dotarła. Według umów ropa miała dotrzeć do Polski z Wenezueli w grudniu, później w styczniu. Do dzisiaj nie ma ani ropy, ani zwrotu zaliczki - informuje Jacek Harłukowicz, dziennikarz Onetu.

"Mówię to z pełną odpowiedzialnością: Kaczyński rżnie głupa"

- Mówię to z pełną odpowiedzialnością: Kaczyński rżnie głupa. On udaje, że nie doszło do sytuacji, w której przez, niestety, ale wydaje się, celowe działania odpowiedzialnych za zarządzanie tą spółką, wyprowadzono olbrzymie sumy pieniędzy. Od samego początku ta transakcja śmierdziała - zwraca uwagę Budka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Bardzo dobra informacja" o Obajtku

Na razie Daniel Obajtek prowadzi kampanię, publikując w internecie krótkie nagrania. - Świetnie prowadził Orlen. Doprowadził do tego, że wszyscy dzisiaj możemy być naprawdę dumni z naszego narodowego czempiona - ocenia Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Zero odpowiedzialności, zero wniosków. Obajtek na pierwszym miejscu to jest wstyd dla Polski, wstyd dla Podkarpacia - komentuje Elżbieta Łukacijewska, która jest liderką listy Koalicji Obywatelskiej w tym samym okręgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS